• Uprostred portugalských viníc

      • Každá z mobilít programu Erasmus+ má inú, špecifickú príchuť. Aj táto novembrová, ktorej sa zúčastnili žiaci tercie a kvarty Gymnázia Vojtecha Mihálika Sereď mala svoju nezameniteľnú atmosféru.  

        Zavítali sme do mesta Alijó, ktoré sa nachádza na severe Portugalska, v údolí rieky Douro, kde sa produkuje svetoznáme portské víno. Vinohradmi boli obrastené všetky úbočia, navštívili sme múzeum vinárstva, večerali sme v rodinnom vinárstve, farme, ktorá sa po portugalsky volá quinta, prechádzali sme sa po jesenných viniciach, lístie bolo už žlté a vynikla krása kamenných stavieb – vinárstiev, fariem či kostolíkov. 

        V takomto malebnom prostredí portugalského vidieka, ktorý svojou krásou pripomínal známejšie Toskánsko, sme sa stretli so žiakmi a pedagógmi hosťujúcej školy Agrupamento de Escolas D. Sancho II. Témou mobility projektu FAHL, do ktorej sú zapojení aj žiaci zo Španielska, Macedónska, Portugalska a Slovenska, bola prvá pomoc a zdravý životný štýl.  

        V rámci projektových aktivít sme boli prijatí na mestskom úrade, navštívili sme miestnu požiarnu zbrojnicu, kde nám predstavili požiarne vozidlá a mohli sme si napríklad vyskúšať váhu a funkčnosť hydraulických nožníc, ktorými sa uvoľňujú zranení pri dopravných nehodách. V školení o prvej pomoci nechýbali praktické rady, ako sa zachovať v reálnej situácii, keď sú naporúdzi častokrát len jednoduché pomôcky. Rýchle a racionálne konanie dokáže však zranenému zachrániť život alebo zabrániť ťažším následkom. Takéto školenie by mal opakovane absolvovať každý z nás – zhodli sme sa. 

        V rámci spoznávania kultúry a krajiny, sme navštívili mesto Porto s jeho starými skladmi a vinárstvami na brehu rieky Douro, ktoré sú dnes chránene ako kultúrne dedičstvo UNESCO. Fascinovane sme sa dívali dolu do hĺbky z Mosta Luísa I., ktorý je ikonickým znamením mesta, pretože ponúka úžasné výhľady.  

        Navštívili sme aj „Benátky“ – nie tie ozajstné, ale také portugalské. Tak totiž nazývajú mesto Aveiro, ležiace v lagúne pri Atlantickom oceáne, poprepletané kanálmi. Spoznali sme ho jednak z paluby lodiek moliceiros a jednak na workshope, kde nám predstavili výrobu tradičnej cukrovinky tohto mesta – ovos moles. Ide o bielu oblátku v tvare vajíčka, ktorú sme mohli vlastnoručne naplniť žĺtkovým krémom. Mňam. 

        Naši študenti sa opäť ukázali ako výborní reprezentanti Slovenska a gymnázia – plynule prechádzali do angličtiny, vedeli si všetko vybaviť, radi komunikovali so všetkými skupinami zahraničných študentov. Ich hosťujúce rodiny si ich tiež chválili, boli vďační a mobilitu si užili tak, ako to má byť: pracovne na workshopoch a prednáškach a uvoľnene na výletoch, v rodinách a medzi rovesníkmi. 

        Mgr. Katarína Valábková

         

         

        Do fotogalérie bol pridaný nový album Projekt FAHL Portugalsko Alijó.