• Erasmus+ NOE už aj prezenčne!

• Náš projekt v rámci Erasmus+, ktorý sa volá NOE, pokračuje vo svojej ďalšej, veľmi príjemnej fáze. Po mnohých online konferenciách a rôznych aktivitách, o ktorých sme na našej stránke už písali, sa prehupol do svojej prezenčnej formy. Tých, ktorých sme mohli doteraz vidieť iba cez kamery online streamovania, sme mali možnosť stretnúť naživo a prežiť s nimi zopár pekných jesenných dní.

Išlo o prvé pracovné stretnutie pedagógov zapojených strán. Na Slovensko pricestovali 11.10. 2021 dvojice kolegov zo sicílskeho Leonforte, španielskej Malagy, portugalského Caldas da Rainha. Alžbeta Tabačková, koordinátorka projektu NOE, v spolupráci s projektovým tímom GVMS pripravila pracovný harmonogram, ktorý sa samozrejme nezaobišiel ani bez reprezentatívnych stretnutí – privítania riaditeľkou našej školy, viceprimátorom mesta, prehliadky gymnázia a návštevy tried.

Bolo zaujímavé sledovať temperament kolegov z južných častí Európy pri plánovaní študentských mobilít, ktoré nás v blízkej dobe čakajú. Našich študentov bude v marci hostiť ostrov Sicília. Charizmatický kolega Dario mal napríklad veľkú starosť aj o to, aby ho vo februári ako hostiteľa nesklamalo počasie – všetky krajiny totiž ležia v subtropickom pásme a teploty okolo 15 stupňov, ktoré sme my považovali za príjemné, prežívali ako katastrofálnu zimu. Šťastlivci! Aj keď nádherné žiarivé farby slovenskej jesene zasa v stálozelenej vegetácii prímorských krajín len tak ľahko neuvidia...

Našťastie, počas ďalšieho programu v Seredi (návšteva spoločnosti Hubert J.E.) a v Bratislave (prehliadka hlavného mesta a pracovný obed, neformálne stretnutia) sa postupne otepľovalo a aj rozhovory sa stávali srdečnejšími. Ako kolegovia sme si vymieňali skúsenosti z podobných projektov, plánovali aktivity so študentmi, ktoré majú byť všetky zamerané na boj proti extrémizmu (výborný zážitkový workshop s Post bellum v Múzeu holokaustu). Ten sa, žiaľ, šíri nielen na Slovensku, ale celou Európou.

Veríme, že príjemná atmosféra pracovného stretnutia sa ešte znásobí počas celého budúceho roka a umocní sa prítomnosťou študentov, ktorí vycestujú na svoje mobility do Talianska, Portugalska a Španielska. A nebude to len o atmosfére, ale aj o bohatom programe plnom workshopov, návštev pamätných miest, prednášok, ktoré majú všetky jeden cieľ – aby sa extrémizmus, neznášanlivosť, hoaxy a predsudky v Európe už tak ľahko nešírili, naopak, aby sme sa stali bližšími tak, že sa navzájom lepšie spoznáme.

projektový tím GVMS

Do fotogalérie bol pridaný nový album Erasmus+ NOE október 2021 - stretnutie pedagógov zúčastnených strán .

V dňoch 11.-15. októbra 2021 sa konalo projektové stretnutie pedagógov z Talianska, Španielska, Portugalska, Slovenska, aby pripravili program budúcich študentských mobilít projektu Erasmus+ NOE.