Navigácia

 • iBobor 2018 - celoslovenská informatická súťaž

  iBobor 2018 - celoslovenská informatická súťaž
  16. 11. 2018

  V dňoch 12. - 15. 11. 2018 prebiehala celoslovenská informatická súťaž iBobor 2018, do ktorej sa zapojila aj naša škola. Celkovo  sa z našej školy zúčastnilo za jednotlivé kategórie

  v kategórii Kadet  11 žiakov - 12. 11. 2018 (16 209 za celé Slovensko)

  v kategórii Senior 13 žiakov - 13. 11. 2018 (4 086 za celé Slovensko)

  v kategórii Benjamín 9 žiakov - 14. 11. 2018  (18 329 za celé Slovensko)

  v kategórii Junior 27 žiakov - 15. 11. 2018 (7 185 za celé Slovensko)

  Výsledky úspešných riešiteľov našej školy zverejníme čoskoro.

  Bližšie informácie, štatistiky i úlohy na precvičenie nájdete na stránke: http://ibobor.sk/

  Plagát súťaže

  Karin Macháčová

  Do galérie iBobor 2018 boli pridané fotografie.

 • Alica Ištoková druhýkrát ocenená Pamätným listom sv. Gorazda

  Alica Ištoková druhýkrát ocenená Pamätným listom sv. Gorazda
  14. 11. 2018

  Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR tento rok ocenilo tridsať najúspešnejších študentov pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva. Slávnostné podujatie sa konalo v Aule Ekonomickej univerzity v Bratislave. Študenti si prevzali Pamätné listy z rúk štátneho tajomníka ministerstva Petra Krajňáka.

  Medzi pozvanými bola aj študentka nášho Gymnázia Alica Ištoková. Ocenenie získala za úspešnú reprezentáciu Slovenska na European Union Science Olympiad (medzinárodná vedecká súťaž organizovaná EÚ pre trojčlenné družstvá žiakov vo veku do 16 rokov z predmetov biológia, chémia a fyzika) a získanie zlatej medaily.

  Pamätný list sv. Gorazda predstavuje najvyššie rezortné ocenenie pre žiakov a študentov, Alicka ho získala už druhýkrát.    

   

  „Vďaka svojmu nadaniu, vedomostiam a schopnostiam ste sa dokázali presadiť nielen v konkurencii rovesníkov tu na Slovensku, ale aj v medzinárodnom meradle. Nepodarilo by sa Vám to však bez úsilia a námahy, ktoré takisto treba vyzdvihnúť, keďže zďaleka nie sú samozrejmé. Prajem Vám, aby ste si túto cieľavedomosť udržali nielen pri ďalšom štúdiu, ale i po celý život,“ uviedol štátny tajomník Peter Krajňák vo svojom príhovore.

   

  Alicke srdečne blahoželáme!  

  M. Straková

  Do galérie Alica Ištoková druhýkrát ocenená Pamätným listom sv. Gorazda boli pridané fotografie.

 • Súťaž v programovaní

  14. 11. 2018

   Dňa 6. 11. 2018 sa na našej škole uskutočnilo druhé školské kolo v programovaní.

     Študenti programovali hru Milionár a veľmi sa im darilo. Používali IDE Lazarus i PyCharm. 

  Vyhodnotenie:

     1. miesto: Marek Hába

     2. miesto: Frederik Urbánek 

     3. miesto: František Hančin 

     Výhercom srdečne blahoželám a prajem veľa úspechov v programovaní i v osobnom živote. 

     Mgr. František Vondena 

 • Prednáška - Internet vecí

  14. 11. 2018

  Dňa 8. 11. 2018 prijal pozvanie na prednášku Ing. Ivan Sokol, ktorý pracuje ako bezpečnostný technik. 

      Venoval sa téme '' Internet vecí '' , čo je v dnešnej dobe preferovaná téma v oblasti IT. Vysvetlil nám, ako je to s bezpečnosťou na Internete a konkrétne sa venoval zabezpečeniu spoločností a vecí pripojených do celosvetovej siete.

      Ďakujeme za veľmi užitočné informácie.


  Prednáška ku stiahnutiu: TU

  Mgr. František Vondena 

 • Prednáška o výskume pomocou femptolaserov

  14. 11. 2018

  Dňa 7. 11. 2018 prijal pozvanie Mgr. Ignác Bugár, PhD. z Medzinárodného laserového centra v Bratislave. Svojou zaujímavou prednáškou o výskume pomocou femptolaserov zaujal  študentov i učiteľov, podporil tak našu spoločnosť v štúdii prírodných vied. Hovoril  o tom, že pomocou femtolaserov možno sledovať chemické reakcie, o svojom výskume v súvislosti s Nobelovou cenou, ďalej sa venoval optickým vláknam, ktorými v budúcnosti môžu podstatne zrýchliť Internet i to, že drahokamy majú v laseroch dôležité nenahraditeľné miesto. 

  Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie zaujímavé stretnutie.

  Mgr. František Vondena 

 • Jablkový deň

  Jablkový deň
  13. 11. 2018

  V mesiaci október sme si triednymi aktivitami pripomenuli Medzinárodný deň jabĺk. K oslave jabĺk sa pripojilo 11 tried. Žiaci priniesli do školy okrem rôznych odrôd jabĺk aj rozmanité druhy jablkových koláčov,  pripravili šťavu z jabĺk, ovocné šaláty a počas prestávok konzumovali tieto chutné a zdravé produkty. Ukázali, že aj maškrtiť sa dá zdravo. Počas prestávok vyhotovili jednotlivé triedy aj veľmi nápadité fotografie s jablkami.

   Na hodinách biológie aj cudzích jazykov žiaci diskutovali o význame jabĺk vo výžive a na praktických cvičeniach pripravili preparáty z dužiny jablka, v ktorých sme mohli pozorovať špeciálne parenchymatické bunky – tzv. merenchým.

  Ďakujeme všetkým triedam, ktoré sa zapojili do tejto celosvetovej aktivity. Jablká patria k najzdravším druhom ovocia a naším cieľom bolo podporiť a propagovať konzumáciu tohto ovocia a zároveň plniť aj úlohy Národného programu prevencie obezity.

  Vyučujúce biológie

   

  Do galérie Jablkový deň boli pridané fotografie.

 • Návšteva NR SR a veľtrhu Bibliotéka

  Návšteva NR SR a veľtrhu Bibliotéka
  13. 11. 2018

  Dňa 8.11.2018 sa žiaci tretieho ročníka a septimy vybrali na exkurziu do Bratislavy. Ich prvé kroky viedli do Incheby, kde sa konal jediný knižný veľtrh na Slovensku - Bibliotéka. Vydavateľstvá na ňom prezentujú svoje knižné tituly. Bohatú knižnú ponuku dopĺňa sprievodný program venovaný čítaniu a knihám. Každý si našiel svoj obľúbený typ literatúry. Za akciové ceny sa dalo kúpiť veľa kníh, čo všetci využili. O darčeky pod stromček bolo postarané. Koho nezaujali knihy, mohol sa pokochať pohľadom na výstavu minerálov a výrobkov z nich.

  Po obedovej prestávke sme sa presunuli k budove NR SR. Keď sme sa chceli dostať do budovy, museli sme prejsť bezpečnostnou kontrolou. Prehliadka začala hneď na prízemí, kde pán sprievodca rozprával o štátnych symboloch či významných mužoch našej histórie. Potom sme sa presunuli na poschodie. Dlho sme stáli pred nádhernou kolekciou obrazov od Albína Brunovského a počúvali zaujímavosti o ich vzniku. Potom sme si posedeli na balkóne nad rokovacou sálou. Pán sprievodca trpezlivo odpovedal na zvedavé otázky študentov. Napr.: či aj poslanci musia prejsť kontrolou pri vstupe do budovy, koľko zarábajú, ako sa im počíta mzda, či sa diváci vždy správajú v súlade s pravidlami...

  Do Serede sme sa vrátili síce neskôr ako sme plánovali, ale s knihami a zaujímavými informáciami.

                                                                                                                Mgr. A. Ujlacká

   

  Do galérie Návšteva NR SR a veľtrhu Bibliotéka boli pridané fotografie.

 • Innovation Camp z programu "Viac ako peniaze"

  Innovation Camp z programu "Viac ako peniaze"
  12. 11. 2018

  Innovation Camp znamená deň plný inovácií, kreativity, nových priateľstiev, tímovej spolupráce i komunikatívnych  zručností . Tentokrát si to vyskúšala pätica žiakov z kvarty, ktorí sa tento rok oboznamujú s programom Viac ako peniaze, zastrešujúci JA Slovensko, n. o. V stredu 7.11.2018 s malou dušičkou, strachom a obavami z neznámej výzvy sa stretli v Bratislave so zvyškom stovky študentov základných a stredných škôl z celého Slovenska, aby sa v zmiešaných družstvách popasovali so zadanou úlohou. Zadanie znelo:  navrhnúť mediálnu komunikačnú stratégiu na nový bankový produkt  Slovenskej sporiteľne.  Žiaci spolupracovali s odbornými konzultantmi a tým prepájali teóriu s praxou. V závere predstúpili pred porotu a svoj projekt nielen odprezentovali, ale i argumetačne  obhájili. Odbornú porotu, ktorú tvorili špecialisti Slovenskej sporiteľne, zaujímal hlavne praktický prínos komunikačnej stratégie a inovatívnosť. Sme veľmi radi,  že  aj naši študenti mali svoj podiel na výhre ich tímu. Jana Poláčiková získala so svojím zmiešaným družstvom 1.miesto a Oskar Dinga so svojím tímom sa umiestnil na 3. mieste.  Ďalšie tri žiačky Ela Poláková, Marianna Koborová a Ema Pretáková síce neobsadili výherné pozície, ale sú vďačné za možnosť vyskúšať si tak skvelú súťaž, akou Innovation Camp je. Ide o zážitkovú formu vzdelávania, pri ktorej si mladí ľudia neuvedomujú, koľko vedomostí a zručností nadobúdajú.

  Mgr. Ľubica Štefáková

   

  Do galérie Innovation Camp z programu "Viac ako peniaze" boli pridané fotografie.

 • Hubert J.E. s.r.o. opäť privítal gymnazistov...

  Hubert J.E. s.r.o. opäť privítal gymnazistov...
  10. 11. 2018

   

  Aj tento rok v rámci Týždňa vedy a techniky sa seminaristi z chémie 4.ročníka zúčastnili na exkurzii v neďalekom podniku. Pri prehliadke jednotlivých častí výroby sa dozvedeli mnoho zaujímavého od Ing. Ďuriša, ktorý im na odbornej úrovni vysvetlil princípy a spôsoby výroby šumivých vín a destilátov. To čo sa učia teoreticky na hodinách v škole, teraz videli prakticky priamo vo výrobe. Možno aj niekto z nich vyštuduje potravinársku chémiu a za pár rôčkov sa zamestná práve v Huberte...

  Ak máte záujem, pozrite si fotky...

  RNDr. Iveta Černá

  Do galérie Exkurzia Hubert J.E. 2018 boli pridané fotografie.

 • OSLAVA 65. VÝROČIA GVMS

  OSLAVA 65. VÝROČIA GVMS
  8. 11. 2018

  V tomto školskom roku oslavuje Gymnázium Vojtecha Mihálika v Seredi 65 rokov od svojho vzniku. Jubileá sú vždy príjemnou spomienkou, bilancovaním, stretnutím.

  Nebolo to inak ani pri oficiálnej oslave tohto 65-ročného jubilea GVMS, ktorá sa konala 24.10.2018. Už o desiatej sa vo foyeri školy i na vyzdobených chodbách schádzali pozvaní hostia. Mnohí z nich na škole učili, študovali, študujú tu ich deti. Niektorí nostalgicky spomínali na staré časy, iní si prezerali staré tablá so svojimi maturitnými fotografiami.

  O jedenástej sa hostia presunuli do domu kultúry. Pozvanie na oslavy jubilea prijal i župan TTSK Jozef Viskupič, primátor mesta Sereď Martin Tomčányi, viceprimátor Ľubomír Veselický i Drahomíra Miháliková, manželka básnika Vojtecha Mihálika, ktorého meno nesie škola od roku 2008. Tešili sme sa tiež účasti vedenia okolitých stredných i základných škôl, bývalých i súčasných pedagógov, zástupcov rodičov i rady školy, významných absolventov, ktorí sú dnes kapacitami vo svojich odboroch.

  Zazneli slávnostné i povzbudivé slová riaditeľky školy RNDr. Viery Tkáčovej, župana TTSK, primátora i viceprimátora mesta, v ktorých rezonovala radosť a spokojnosť, poďakovanie a, ako sa pri jubileu patrí, množstvo želaní do budúcnosti školy.

  Po prejavoch sa na javisku objavili naši študenti, ktorí pod vedením šikovných pedagogičiek nacvičili tradične hodnotný umelecký program, pozostávajúci zo slova, piesní, hudby a tanca, vo videu sa nám dokonca prihovorila i jubilantka – oživená škola. Nechýbala kapela, akordeonista, huslistky a speváčky ľudových i populárnych piesní či temperamentný tanec rokenrolu, pripomínajúci atmosféru 50. rokov, keď škola vznikla.

  Po programe sa hostia presunuli na recepciu, kde panovala príjemná, uvoľnená atmosféra spomínania a milých stretnutí s dávnymi kolegami, spolužiakmi, priateľmi či známymi.

  Vďaka patrí všetkým, ktorí prispeli k lesku tohto pekného spomienkového dňa a našej škole-jubilantke sa prihovárame slovami študentskej hymny: Vivat academia, vivant professores, vivat membrum quod libet, vivant membra quae libet, semper sint in flore!

  Tak naozaj, nech sa škole ešte dlho darí a nech jej bránu opúšťajú vzdelaní a dobre vychovaní ľudia.

  Mgr. Katarína Valábková

  Do galérie OSLAVA 65. VÝROČIA GVMS boli pridané fotografie.

 • TVT odštartovala prednáška z chémie

  TVT odštartovala prednáška z chémie
  8. 11. 2018

  Prvá prednáška tohto týždňa o čuchu a vôňach z chemického hľadiska odštartovala bývalá žiačka našej školy Mgr. Kvetka Vranková PhD.

  Záujem bol veľký, prišli žiaci zo sereďských ZŠ, ale aj z Paty a zavítali k nám aj dospeláci. Najzaujímavejší bol koniec, kedy sme si všetci mohli „ privoňať“ aj k rôznym vzorkám napr. fialiek, uhorky, hortenzie, cesnaku....

  Čo si myslia o prednáške študenti?

   

  Bolo to veľmi zaujímavé, počúvať skúsenú ženu s toľkými znalosťami. Možno to bolo pre nás troška veľmi odborne povedané, ale na konci sme si to mohli aj prakticky skúsiť, čo bola veľká zábava.

  -Naďa Baničová, 4.A

   

  Pondelková "voňavá" prednáška nám priniesla nielen veľa poznatkov z chémie, ale aj biológie. Dozvedeli sme sa a zopakovali sme si množstvo zaujímavých vecí o čuchu, a tiež s čím všetkým tento zmysel súvisí. Na záver sme dostali príležitosť ovoňať viaceré vzorky, ktoré boli naozaj verné originálu. Kto by bol povedal, že v syre a špinavých ponožkách je tá istá látka...

  -Simona Dudonová, 4.B           

   

  Na prednáške sme sa dozvedeli nielen to, aké látky samotnú arómu spôsobujú, ale aj to, ako sa vnem toho, čo cítime dostane do nášho mozgu. Je zaujímavé vedieť, že vôňu cabernetu sauvignon spôsobuje tá istá látka ako zápach v mačacom moči. Skvelé bolo najmä to, že sme si mohli niektoré vône /pachy aj skúsiť.

  -Jana Talapková, oktáva

   

  Na zaujímavej prednáške sme sa dozvedeli o chemickej i biologickej stránke vôní a pachov. Čerešničku na torte tvorila interaktívna "poznávačka" vôní/ zápachov.

  -Olívia Mäsiarová, 4.B

   

  Vďaka prednáške sme dostali možnosť bližšie nazrieť do sveta analytickej chémie a dozvedieť sa niečo viac o tom, čo nás obklopuje zo všetkých strán, či už vône, alebo naopak zápachy. Pani Vranková nešetrila pútavým informáciami a prezradila nám aj čosi zo zákulisia svojej profesie a zábavnou formou nám dokázala, že veda sa rozhodne nespája s nudou. Výklad spestrili vzorky aromatických látok, ktoré jednoznačne podlomili moju dôveru voči ľudským zmyslom, predovšetkým čuchu.

  -Dominika Javorová, 4.A

   

  Prednáška bola veľmi zaujímavá, ako po chemickej, tak po biologickej stránke . Výklad bol odbornejší,  ale dozvedel som sa nové veci a aj objasnil také, ktoré som už vedel.

  -Edvin Vaclavik, 4.A

   

  RNDr. Iveta Černá

  Do galérie Ako vonia chémia boli pridané fotografie.

 • Majstrovstvá okresu v halovom veslovaní SŠ

  Majstrovstvá okresu v halovom veslovaní SŠ
  7. 11. 2018

  V piatok 26. 10. 2018 sa uskutočnili Majstrovstvá okresu v halovom veslovaní. Súťaž v štafete na 4 x 500 m  prebehla na Strednej odbornej škole technickej v Galante. Zúčastnilo sa jej 5 chlapčenských a 3 dievčenské družstvá. Našu školu reprezentovalo  družstvo dievčat v zložení:   

  Patrícia Čambálová   / I. A/

  Viktória Dudonová / tercia/

  Alica Haršányiová / kvarta/

  Nela Šipekyová /sekunda/

  Dievčatá dosiahli najlepší čas, takže obsadili 1. miesto a postupujú do krajského kola.  Blahoželáme!

   

  Foto a text: Marta Godályová

  Do galérie Majstrovstvá okresu v halovom veslovaní SŠ boli pridané fotografie.

 • Exkurzia do firmy ESET

  Exkurzia do firmy ESET
  7. 11. 2018

  Dňa 05. 11. 2018 sa žiaci Septimy a 3.A triedy (technický modul) zúčastnili exkurzie v centrále firmy ESET, ktorá má sídlo v AuparkTower v Bratislave. 

  Priestormi bratislavskej centrály nás sprevádzala Jana Rafajová, Junior HR Generalist, pán Kubovič nám v prezentácii predstavil vznik a históriu firmy, súčasné útoky, ktoré firma rieši (ransomware), doporučil konkrétne kroky ochrany počítačov či iných zariadení pred možnými útokmi. 
  Dozvedeli sme sa o kybernetických zbraniach, ktoré sú veľkou hrozbou súčasnej doby  napr.  konkrétne útok na veľkú energetickú firmu v Kyjeve.

  Ransomware je typ škodlivého softvéru, ktorý blokuje počítačový systém alebo šifruje data v ňom zapísané, a potom požaduje od obete výkupné za obnovenie prístupu. Na infikovanom počítači sa zvyčajne zobrazí správa s informáciami o výkupnom - po zaplatení je obeti poskytnuté heslo na dešifrovanie dát na počítači.

  Navštívili sme víruslab -  bližšie sa o víruslabe  i o samotnej spoločnosti dozviete v nasledujúcom videu

  Poslaním spoločnosti ESET je v spolupráci so zásadovými a nadšenými ľuďmi vytvárať bezpečnejšie technologické prostredie, ktoré si môžu vychutnávať všetci. Dosahuje to prostredníctvom vzdelávania, výskumu vývoja.

  Zaujímavé fakty o spoločnosti ESET:

  • spoločnosť dostala názov podľa starovekej egyptskej bohyne a zázračnej liečiteľky Eset.
  • prvý vírus, ktorý v roku 1987 objavili Peter Paško a Miroslav Trnka, zakladatelia spoločnosti ESET, dostal názov „Vienna“.
  • slovenská bezpečnostná spoločnosť ESET získala po šiestykrát ocenenie TREND Firma roka (Ocenenie každoročne vyhlasuje týždenník Trend)

  Karin Macháčová

   

  Do galérie Exkurzia vo firme ESET boli pridané fotografie.

 • Súťaž v zbere papiera

  Riaditeľka školy GVMS oznamuje, že od 03.12.2018 do 07.12.2018 sa na našej škole uskutoční súťaž v zbere papiera v čase od 7.00 - 15.00. Papier bude vážiť pán školník v šatni pri vrátnici. Škola môže za vyzberaný papier získať toaletný papier. Odmenou pre víťaznú triedu bude chutná torta.

 • Vyhodnotenie násteniek

  6. 11. 2018

   

  viac sa dozviete TU

 • Reklamné predmety

  5. 11. 2018

   

  viac si prečítajte TU


 • Medzinárodný deň jabĺk

  19. 10. 2018
 • Týždeň vedy a techniky sa blíži!

  16. 10. 2018

  Aj tento rok sa v dňoch 5.-9.11. 2018 sa uskutoční na našom gymnáziu množstvo akcií venovaných „oslave vedy a techniky“.

  Dúfame že sa Vám budú páčiť........

   

  RNDr. I. Černá

 • Exkurzia v sklárni Vetropack Nemšová

  Exkurzia v sklárni Vetropack Nemšová
  15. 10. 2018

  Dňa 15. 10. 2018 sa triedy 1.A a kvinta zúčastnili exkurzie v sklárni Vetropack Nemšová, ktorá sa zaoberá výrobou obalov zo skla.

  Študenti mali možnosť vidieť automatické riadenie tavenia skla, proces samotnej strojovej výroby obalov zo skla, balenie a expedíciu hotových výrobkov a v neposlednom rade separačný proces prípravy tavnej suroviny.

   

  Dozvedeli sme sa aj:

  • pri tradičnom postupe farbenia vo vani sa farbiace zložky zamiešajú do sklenenej taveniny, ktorá sa skladá z kremenného piesku, sódy, vápenca, dolomitu a recyklovaného skla (podiel použitého skla môže byť v závislosti od farby až 90%)
  • v sklárňach Nemšová sa pripravuje číre (transaprentné) sklo a sklo zelenej farby - na vytvorenie zeleného odtieňa skla sa používa ako prísada zlúčenina chrómu
  • na výrobu číreho sa môže použiť až 60 percent použitého skla a pri výrobe nového zeleného skla je to dokonca až 100%, z toho dôvodu je veľmi dôležité sklo separovať

  Karin Macháčová

   

strana:

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď
  Kostolná 119/8
  92601 Sereď
 • 031 7893751 riaditeľka
  031 7893752 kancelária
  fax:031 7893752

Fotogaléria