História Gymnázia Vojtecha Mihálika Sereď
Počiatky histórie našej školy siahajú až do roku 1887, kedy v našom meste bola založená meštianska škola. Fungovala však len krátky čas. Znovuotvorená bola až v roku 1910. V roku 1919 začala výstavba novej reprezentačnej budovy a práve tento počin má pre seredské gymnázium veľký význam. Škola bola postavená za rímskokatolíckym Kostolom sv. Jána Krstiteľa a do užívania bola odovzdaná 8.septembra 1928. Budova je postavená v slohu typickom pre architektúru začiatku 20. storočia a dodnes výborne slúži svojmu účelu.
Nová školská reforma z apríla 1953 ovplyvnila ďalšie dejiny našej školy. Zanikla meštianska škola a v jej priestoroch bola vytvorená stredná škola s maturitou ako Jedenásťročná stredná škola, ktorej prvým riaditeľom bol Dr. Oto Habán. V prvom školskom roku 1953/1954 maturovalo 50 maturantov a takmer 70% z nich bolo prijatých na vysoké školy, čo bolo dobrou vizitkou novej strednej školy.
V roku 1958 bola škola premenovaná na Strednú všeobecnovzdelávaciu školu. V roku 1962 sa stal jej novým riaditeľom PhDr. Michal Repa. V škole sa zvýšil počet tried a aj počet pedagogických pracovníkov s predpísanou kvalifikáciou. Najväčším zlomom v histórii našej školy bol rok 1970, keď rozhodnutím Ministerstva školstva SR vzniklo gymnázium. Malo humanitnú, prírodovednú a všeobecnú vetvu. V roku 1987 sa v poradí tretím riaditeľom stal PhDr. Michal Horváth. Po Novembri 1989 sa škola mení na gymnázium so všeobecným zameraním a vyučuje sa systémom voliteľných a nepovinných predmetov. Nastupuje aj nový riaditeľ Mgr. Mikuláš Cilling.
Významná zmena sa uskutočnila v roku 1997, keď bolo vytvorené osemročné gymnázium so zameraním na cudzie jazyky, ktoré pôsobilo popri štvorročnom gymnáziu so všeobecným zameraním. V roku 1998 sa na poste riaditeľa školy objavuje prvá žena - Ing. Eva Jakubcová. Školský rok 2003/2004 je v histórii školy významný nielen len preto, že bol jubilejný, ale aj preto, žek starej budove pribudla susedná budova bývalej základnej školy, ktorú gymnázium získalo od mesta Sereď do prenájmu. Vďaka tomu, že zriaďovateľ školy – Trnavský samosprávny kraj - uvoľnil financie na rekonštrukciu tejto budovy, môžu žiaci študovať v dôstojných a estetických priestoroch.
V roku 2008, pri príležitosti 55. výročia založenia školy, bol gymnáziu Ministerstvom školstva SR udelený čestný názov „Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď“. Vojtech Mihálik, básnik, prekladateľ a publicista, bol rodákom zo susednej Dolnej Stredy, ktorý získal základné vzdelanie práve v Seredi v budove dnešného gymnázia.
V školskom roku 2008/2009 škola v rámci reformy školstva prešla na dvojúrovňový model vzdelávania. Prvý predstavuje Štátny vzdelávací program, ktorý vymedzuje rámcový obsah vzdelávania. Škola si na základe neho vytvorila vlastný Školský vzdelávací program, ktorý zohľadňuje špecifické regionálne podmienky a potreby. Namiesto voliteľných a nepovinných predmetov vznikli štyri moduly: ekonomický, technický, prírodovedný a spoločenskovedný. Cieľom tejto úpravy bolo zvoliť taký systém štúdia, ktorý by študentov čo najlepšie pripravil na zvolené univerzitné štúdium. V roku 2009 na miesto riaditeľky školy nastúpila RNDr. Viera Tkáčová.
V rokoch 2020 až 2023 sa neoddeliteľnou súčasťou života gymnázia stal európsky program na podporu vzdelávania Erasmus+, v rámci ktorého škola vstúpila do dvoch projektov. Prvý projekt pod názvom „Nie extrémizmu“ bol určený pre žiakov 1. – 4. ročníka štvorročného štúdia a pre žiakov kvinty až oktávy osemročného štúdia. Druhý projekt pod názvom „Prvá pomoc a zdravý životný štýl“ bol určený pre žiakov prímy až kvarty. Žiaci vycestovali v rámci týchto projektov do Talianska, Španielska, Portugalska a Severného Macedónska. Recipročne žiaci z týchto krajín navštívili Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď.
Brány gymnázia opustili tisícky mladých ľudí. Stali sa z nich napríklad lekári, inžinieri, právnici, učitelia, umelci i kňazi. Mnohí z nich sa stali špičkovými odborníkmi a šíria dobré meno školy dodnes. Gymnázium počas 70-ročnej histórie dosahovalo a dosahuje nielen výborné výchovnovzdelávacie výsledky, ale aj celý rad vynikajúcich výsledkov v olympiádach, či iných súťažiach. Pýchou pre školu sú hlavne popredné umiestnenia žiakov v medzinárodných kolách súťaží, z ktorých priviezli 2 zlaté, 3 strieborné a 8 bronzových medailí.
Škole sa darí aj v rebríčku stredných škôl, ktorý každoročne vypracováva mimovládna nezisková organizácia INEKO – Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy. Je to nezávislé hodnotenie rozličných oblastí práce škôl napr.: výsledky maturitnej skúšky, výsledky Testovania 9, výsledky inšpekčnej činnosti na škole, prijímanie absolventov na VŠ v SR, nezamestnanosť absolventov školy a mimoriadne výsledky žiakov školy v súťažiach a olympiádach. V roku 2024 Gymnázium Vojtecha Mihálika medzi gymnáziami v kraji obsadilo 3. miesto a v rámci celého Slovenska 26. miesto s celkovým hodnotením „škola s výbornými výsledkami žiakov“.