• Naša mobilita v pôvabnom Portugalsku

• Tohtoročná už druhá mobilita v rámci projektu NOE Nie extrémizmu- nezabudni na minulosť, spolufinancovanom programom EÚ Erasmus+ úspešne skončila a spolu s ňou aj týždeň plný aktivít a nezabudnuteľných skúseností v pôvabnom Portugalsku. Počas jedného týždňa sme si na vlastnej koži vyskúšali život v inej krajine, spôsob života priemerného obyvateľa Portugalska a veľa skvelých aktivít a tematicky zameraných workshopov pod vedením našich hostiteľov.

Pozorovali a spoznávali sme kultúru, krásnu krajinu, tradičné jedlá a veľakrát nám spadla sánka zo všetkých rozdielov medzi Slovenskom a Portugalskom. Rovnako sme sa stretli s rôznymi šlamastikami, z ktorých sme sa ale ako vzorní študenti vymotali a ako reprezentanti našej školy a Slovenska sme určite uspeli. Začali sme v čarovnom Lisabone, ale bývali sme v menšom kúpeľnom meste Caldas da Rainha, asi 80 km na sever od hlavného mesta. V rámci výletov sme spoznali aj historické mesto Alcobaca,  stredoveký Obidos či nádhernú pláž v Nazaré.

Ema: V Portugalsku bola úplne iná atmosféra ako u nás na Slovensku, mesto sa nepodobalo žiadnemu nášmu. Majú krásne zachované budovy a v ich parku sme všetci stratili slová. Len prechádzka ním a ulicami bol zážitok.

Eva: Portugalsko je krajina, ktorá bola pre mňa veľkým prekvapením. Nebolo mojim snom ju navštíviť a pritom je to krásna krajina s bohatou architektúrou a kultúrou, skvelým školstvom a milými ľuďmi. Veľmi inšpiratívne bolo pouličné umenie, ktoré bolo úplne všade a je to niečo, čo by som chcela vidieť viac aj u nás na Slovensku.

Oskar: Nádherná architektúra a umelecké vnímanie Portugalska je vidieť na každom kroku. Veľkoplošné umelecké objekty a nástenné maľby spríjemnili každú prechádzku po dych berúcich historických mestách s ulicami a budovami, aké len tak Slovák neuvidí.

Marianna: No už sme opäť v škole a Portugalsko mi je len krásnou spomienkou. Bolo plné kultúry, bohaté na architektúru a usmievajúcich ľudí. Nenašli sme reštauráciu alebo kaviareň, kde ľudia nepracovali s úsmevom na perách. Ale nečudujem sa pri takom dobrom jedle a relaxačnom rozvrhu.

Veľkou súčasťou projektu bolo aj precvičenie a cibrenie jazykových zručností. Ako anglických, tak aj portugalských. Rovnako sme spoznali mnoho skvelých ľudí a našli priateľov na celý život. Vďaka našej slovenskej skromnosti sme padli do oka všetkým našim hostiteľom a určite na nás len tak nezabudnú. Rovnako ako my na nich.

Jozef: Portugalsko a moja hosťovská rodina mi budú veľmi chýbať. Spoznal som veľa super ľudí a precvičil som si angličtinu. Najviac ma prekvapili naozaj neskoré večere, na ktoré som si ale rýchlo zvykol, keďže mali chutnú a kvalitnú kuchyňu. Celkovo sa mi v Portugalsku páčilo a odporúčam túto skúsenosť každému.

Ema: Portugalsko pre mňa ako krajina vyzeralo veľmi prívetivo. Ľudia sú veľmi milí a aj keď úplne nepoznajú našu krajinu ani jej jazyk či históriu, veľa sa pýtali a chceli sa o nej dozvedieť viac. Veľkú zásluhu na tom, prečo mám z Portugalska taký dobrý pocit, boli ľudia. Stretli sme sa naozaj fajn partia a stále sme pri sebe držali. Vedeli sme, že nereprezentujeme len seba alebo našu školu, ale aj Slovensko alebo vnímanie Slovákov pre tých cudzincov, ktorí tam s nami boli. Snažili sme sa ku všetkému pristupovať zodpovedne, ale zároveň sme si užili kopu srandy.

Za realizáciu projektu srdečne ďakujeme Mgr. Tabačkovej, Mgr. Valábkovej, učiteľským zborom zúčastnených krajín i EU Erasmus + programu.

Oskar Dinga, septima

Do fotogalérie bol pridaný nový album Naša mobilita v pôvabnom Portugalsku.