• Úvodný týždeň dlhodobej mobility

• Vďaka akreditácii Erasmus+ nášho Gymnázia Vojtecha Mihálika Sereď bola umožnená štyrom žiačkam dlhodobá mobilita v Nemecku. Počas 9 týždňov ich pobytu si budú zlepšovať svoje jazykové kompetencie, spoznávať kultúru, životný štýl a vzdelávací systém gymnázia Ernestinum v meste Celle.

Aby žiačky úvodný týždeň ľahšie zvládli, sprevádzala som ich od 7.1. do 10.1.2024 nielen  počas cesty, ale aj počas ich prvých dní v rodinách i v škole. Každý deň sme sa s dievčatami stretli počas prestávok, riešili sme rôzne ich postrehy, otázky a dojmy.

V stredu som s hostiteľskými rodičmi prediskutovala odlišné zvyklosti i postrehy našich žiačok. Všetky hostiteľské rodiny prejavili záujem o to, aby sa dievčatá u nich cítili dobre - doslova ako doma- a plánujú s nimi rôzne mimoškolské aktivity.

Vo štvrtok sme si s dievčatami vysvetlili rozdiely medzi našimi a nemeckými zvyklosťami, predostrela som im návrhy riešení konkrétnych situácií. Ukázala som im, kde nájdu svoju mentorku,  na ktorú sa môžu kedykoľvek obrátiť.

Úvodný týždeň bol veľmi náročný: žiačky spoznávali nové prostredie, učili sa orientovať v meste, v škole, v rodinách a neľahké bolo aj vnímať celé vyučovanie v nemeckom jazyku.

Ostávam s nimi v kontakte na týždennej báze a teším sa na ich týždenné správy.

Mgr. Zuzana Šupová