Novinky

          • Venčeková slávnosť 2026

            23. 6. 2026

            Po roku estetickej výchovy pod vedením tanečného pedagóga Juraja Ilečka sa naši prváci a kvintáni konečne dočkali vytúženej Venčekovej slávnosti.

            Piatok 12. júna patril tancu, hudbe a skvelej nálade. Dievčatá zažiarili v krásnych spoločenských šatách a chlapci prišli elegantne oblečení v oblekoch a motýlikoch. Pred rodičmi, súrodencami, učiteľmi a ďalšími hosťami predviedli všetci študenti svoje tanečné umenie a ukázali, čo sa počas roka naučili.

            Estrádnu sálu DK v Seredi roztancovali walz, viedenský valčík, čardáš, polka aj temperamentné latino rytmy. Diváci ich výkony odmenili veľkým potleskom a povzbudzovaním. Súčasťou programu bolo aj vystúpenie profesionálnych tanečníkov z tanečnej školy NEXUM – Karolíny Drábikovej a jej tanečného partnera, ktorí svojím vystúpením nadchli celé publikum.

            Tanec prináša nielen radosť a energiu, ale aj veľa úsilia a tréningu. Po oficiálnej časti programu a súťažnom korálkovom a venčekovom kole prišla na rad tá najzábavnejšia časť večera – voľná zábava so spolužiakmi v disco štýle, ktorú si všetci naplno užili.

            Tento vydarený hudobno-tanečný večer bol krásnou bodkou za mesiacmi práce, tréningov a príprav. Ďakujeme pánovi Ilečkovi aj našim študentom 1. ročníkov za skvelú atmosféru, energiu a úsmevy počas celého večera. Veríme, že tanečné zručnosti a zážitky z Venčeka im zostanú ešte dlho a využijú ich aj v ďalšom živote.

                  Bohdana Renáčová, Martin Cesnek

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Venčeková slávnosť 2026.

        • Akčný školský výlet sekundy
          • Akčný školský výlet sekundy

            22. 6. 2026

            Výlet, ktorého mottom sa stalo prekonávanie seba.. Adrenalínové chvíle zažili žiaci sekundy v Trnave v Lanovom parku Slávia. Museli prekonať 11 lanových prekážok vo výške 10 metrov a na konci sa zosunúť dolu lanovkou. Všetci dostali inštruktáž a výstroj. Zdola sa zdalo všetko ľahké, ale keď vyliezli hore, aj tí najväčší hrdinovia mali čo robiť. Niektorí prešli celý okruh, niektorí sa otočili od prvého stĺpa naspäť, ale potom sa prekonali a skúsili to znova, niektorí dali len skok dolu lanovkou. Najkrajšie na tom však bolo, ako sa deti navzájom povzbudzovali a pomáhali si. 

            Boli s nami aj deti, ktoré nemohli liezť, avšak boli zdola spolu s triednou učiteľkou psychickou podporou.

            Domov odchádzali unavení, ale plní zážitkov. Tento výlet ukázal, že odvaha nie je nemať strach, ale dokázať ho prekonať – a taktiež, že s podporou kamarátov ide všetko ľahšie.

            Mgr. Slavka Adamčíková

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Školský výlet sekundy .

          • Za energiou do Energolandu: Kvinta a 1.A na exkurzii v Mochovciach

            18. 6. 2026

            Dňa 18. 06. 2026, naši študenti z tried Kvinta a 1.A vymenili klasické školské lavice za jedno z najmodernejších informačných centier na Slovensku. Zúčastnili sa totiž odbornej exkurzie v Energolande v Mochovciach, kde mali možnosť spoznať fascinujúci svet energie, fyziky a techniky z úplne inej perspektívy.

            Cesta v čase v 3D kine

            Hneď na úvod exkurzie čakal na žiakov  vizuálny zážitok v modernom 3D kine, kde si pozreli pútavý film o vzniku života na Zemi. Od Veľkého tresku, cez evolúciu planéty, až po to, ako ľudstvo začalo využívať rôzne formy energie na svoj rozvoj. Tento úvodný film všetkých  naladil na ďalšie objavovanie a prepojil poznatky z biológie, dejepisu a fyziky do jedného celku.

            Interaktívne spoznávanie elektrární

            Po skončení filmu sa študenti presunuli do hlavnej expozičnej časti Energolandu, ktorá je známa svojím interaktívnym prístupom. Prostredníctvom moderných dotykových panelov, vizualizácií a prepracovaných zmenšených modelov mali možnosť preskúmať rôzne zdroje energie.

            Žiaci si nielen teoreticky zopakovali, ale najmä prakticky vyskúšali a videli:

            • Ako fungujú rôzne typy elektrární (jadrové, vodné, tepelné, veterné či solárne).

            • Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých zdrojov.

            • Aký vplyv má výroba elektrickej energie na naše životné prostredie a uhlíkovú stopu.

            • Cez virtuálnu realitu  ako sa vyrába elektrická energia.

            To najlepšie na celej výstave bolo, že teória tu nezostala len na papieri. Študenti mohli s exponátmi interagovať, súťažiť medzi sebou a na vlastnej koži si otestovať, koľko námahy stojí vyrobiť hoci len malé množstvo elektrickej energie.

            Výzva a perspektíva do budúcnosti

            Exkurzia nebola len o fascinujúcich technológiách, ale aj o reálnom pohľade na možnosti po skončení gymnázia. Žiaci sa dozvedeli mimoriadne inšpiratívnu informáciu – elektrárne Mochovce patria už 6 rokov po sebe medzi TOP zamestnávateľov. Pre mnohých našich študentov to predstavuje veľkú výzvu. Rozhodnutie ísť študovať jadrové a fyzikálne inžinierstvo im totiž môže otvoriť dvere k špičkovému vzdelaniu s jasnou víziou: získať prestížne a vysoko perspektívne zamestnanie priamo v tejto elektrárni a podieľať sa tak na energetickej bezpečnosti našej krajiny.

            Veda nemusí byť nuda!

            Návšteva Energolandu našim gymnazistom z Kvinty a 1.A dokázala, že prírodné vedy môžu byť neuveriteľne zaujímavé a majú obrovský praktický význam. Odniesli si množstvo cenných informácií, ktoré určite využijú nielen na hodinách fyziky a chémie, ale možno ich práve tento zážitok nasmeruje na ich budúcu profesijnú dráhu.

             

            Karin Macháčová

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia Energoland.

          • Nela Karmažínová na celoslovenskom kole Ligy kritického myslenia

            16. 6. 2026

            Nela Karmažínová z kvarty sa prebojovala medzi 25 finalistov celoslovenského kola Ligy kritického myslenia. A nebolo to ľahké! Školských kôl sa zúčastnilo 15000 žiakov z celého Slovenska. Účasť vo finálovej skupine a druhé miesto v Trnavskom kraji sa dá považovať za veľký úspech.  

            Finále Ligy sa konalo na Gymnáziu svätej Uršule v centre Bratislavy a trvalo dva dni – bolo obohatené o zaujímavý program a ukážky debát so správnou argumentáciou.  

            Nela o svojej účasti napísala toto:  

            Liga kritického myslenia bola pre mňa super skúsenosť. Na celoštátnom kole som písala test z mediálnej gramotnosti a obhajovala esej na tému: ,,Žiaci s intelektovým nadaním by sa mali vzdelávať v rovnakých triedach s ostatnými žiakmi, nie v oddelených triedach/školách.“ Musela som si pripraviť dobré argumenty a vedieť ich obhájiť pred porotou. Naučila som sa vďaka tomu lepšie premýšľať a nebáť sa vyjadriť svoj názor. Som rada, že som tam bola, pretože ma to veľa naučilo a určite to odporúčam vyskúšať aj ostatným. 

            Nele blahoželáme a vidíme veľký zmysel v účasti na tejto súťaži, ktorá si kladie za cieľ: 

            •  Posilniť odolnosť voči dezinformáciám a manipulačným taktikám 
            •  Rozvinúť argumentačné zručnosti mladých ľudí 
            •  Zvyšovať kvalitu verejnej diskusie 
            •  Naučiť mladých ľudí overovať správy a určovať dôveryhodné zdroje informácií 
            •  Vytvoriť zdravé návyky pri trávení času na sociálnych sieťach 
            •  Zlepšiť schopnosť korektne interpretovať dáta, štatistiky a grafy 

            Mgr. Katarína Valábková

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Nela Karmažínová na celoslovenskom kole Ligy kritického myslenia.

          • Debatný klub hľadá nových členov – pridaj sa k nám!

            9. 6. 2026

            Máš rád diskusie, zaujímaš sa o dianie vo svete, chceš sa naučiť presvedčivo argumentovať alebo chceš jednoducho vyjadriť svoj názor? Potom je debatný klub určený práve pre teba!

            Na našej škole vznikol debatný tím, ktorý sa zapája do súťaží organizovaných Slovenskou debatnou asociáciou. Debatovanie nie je hádka ani presviedčanie za každú cenu. Je to šport pre myseľ – učí kriticky myslieť, logicky argumentovať, počúvať druhých a pohotovo reagovať na nové myšlienky.

            Aj keď náš klub funguje len krátko, už sme sa zúčastnili prvého debatného turnaja v Trenčíne. V konkurencii skúsených tímov z najlepších gymnázií na Slovensku sme sa umiestnili približne v polovici výsledkovej tabuľky. To ukazuje, že dokážeme byť konkurencieschopní aj napriek tomu, že sme na začiatku svojej debatnej cesty.

            Debatovanie prináša množstvo výhod:

            * zlepšuje schopnosť verejne vystupovať,
            * rozvíja kritické myslenie a argumentáciu,
            * pomáha orientovať sa v spoločenských témach,
            * učí tímovej spolupráci,
            * buduje sebavedomie,
            * pripravuje na štúdium aj budúce pracovné pohovory.

            Klub je otvorený pre všetkých študentov gymnázia vrátane žiakov osemročného štúdia. Mladší debatéri môžu súťažiť vo formáte Juniorskej debatnej ligy, starší v Stredoškolskej debatnej lige.

            Momentálne máme dvoch aktívnych členov Emíliu a Sebastiána a potrebujeme ešte aspoň jedného ďalšieho debatéra, aby sme mohli vytvoriť plnohodnotný tím a pravidelne sa zúčastňovať turnajov. Nehľadáme expertov – stačí chuť premýšľať, diskutovať a učiť sa nové veci. Skúsenosti nie sú potrebné, všetko potrebné ťa naučíme na klubových stretnutiach.

            Ak chceš zistiť, ako debata vyzerá v praxi, príď na naše ukážkové stretnutie:

            Streda 10.6.2026 o 14:00

            Trieda: Oktáva

            Mgr. Alžbeta Tabačková

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Debatný klub GVMS.

          • Do sveta Internetu cez komiksový príbeh

            9. 6. 2026

            Na hodinách informatiky v triede Prima sme sa venovali téme "Ako funguje internet". S pojmami k tejto téme sme sa zoznamovali formou rozhovoru, ukážkou cez konkrétne príklady, pozreli sme si krátky film ... získané informácie sme si zaznámenávali do komiksového príbehu.

            Komiks vo vyučovaní je mimoriadne efektívna a aktivizujúca metóda, ktorá spája text s vizuálnym umením. Pomáha žiakom ľahšie pochopiť zložité témy, rozvíja čitateľskú a mediálnu gramotnosť a zvyšuje záujem o učenie.

            Prečo zaradiť komiks do výučby?

            • Rýchlejšie spracovanie informácií: Ľudský mozog spracováva vizuálne vnemy mnohonásobne rýchlejšie ako samotný text.
            • Podpora inklúzie: Je ideálny pre žiakov s poruchami učenia alebo pre deti s odlišným materinským jazykom.
            • Nástroj pre učiteľov: Uľahčuje vysvetľovanie abstraktných a ťažko pochopiteľných tém

            Medzi výhody komiksu patria:

            • stručnosť,
            • vizualizácia – tváre, emócie,
            • príbeh, vtip a skratky.

            Žiaci komiks spracovávali do vopred definovanej šablóny aplikácie PowerPoint, sami vyhľadávali na internete vhodné obrázky, vkladali bublinky, text, rôzne tvary. 

            ukážky spracovanej témy pomocou komiksu:

            https://padlet.com/karinmach/breakout-room/mWng4lAQ3J572zdJ-MDj9zyYmR3rz7Qnx

             

            V albume fotografii sú ukážky ako pretransformovala AI niektoré hotové komiksy vytvorené žiakmi Primy. (podľa predlohy komiksu Mirko Kavoň, Emka Adamčíková)

            Karin Macháčová

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Svet Internetu cez komiksový príbeh.

          • Kvalifikačná expedícia DofE – vyvrcholenie celoročnej cesty za novými skúsenosťami

            5. 6. 2026

            V dňoch 27. – 28. mája 2026 sa naši žiaci zúčastnili kvalifikačnej expedície programu DofE (Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu), ktorá predstavovala vyvrcholenie ich celoročného úsilia, práce na sebe a rozvoja vlastných schopností. Expedícia sa uskutočnila v nádhernom prostredí pohoria Považský Inovec, konkrétne v oblasti Tematínskej lesostepi.

            Účastníci svoju cestu odštartovali v obci Hubina a pokračovali cez Bezovec až k zrúcanine hradu Tematín, kde strávili noc. Na druhý deň sa vydali cez Lúku späť do Hubiny. Počas celej expedície boli odkázaní predovšetkým sami na seba, svoje schopnosti a tímovú spoluprácu. Bez používania mobilných telefónov si museli poradiť s orientáciou v teréne pomocou mapy, buzoly a vlastného úsudku.

            Počas dvoch dní preukázali nielen vytrvalosť a zodpovednosť, ale aj schopnosť vzájomne si pomáhať, efektívne komunikovať a spolupracovať pri riešení rôznych situácií. Súčasťou expedície bolo aj plnenie spoločného cieľa – vytvorenie fotoherbára rastlín, s ktorým budú následne oboznamovať svojich spolužiakov prostredníctvom prezentácie v škole.

            Kvalifikačná expedícia nebola len o prejdených kilometroch, ale predovšetkým o prekonávaní vlastných hraníc, budovaní samostatnosti a získavaní cenných skúseností. Účastníci úspešne zavŕšili svoju celoročnú snahu pracovať na sebe a od hodnotiteľa získali veľkú pochvalu za zodpovedný prístup, spoluprácu a zvládnutie celej expedície.

            Gratulujeme všetkým účastníkom a tešíme sa na ich ďalšie úspechy i na prezentáciu výsledkov ich práce. 🌿🏕️

            Mgr. Lenka Sopčáková

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Kvalifikačná expedícia DofE.

          • Krok do budúcnosti: Naši tretiaci a septimani si vyskúšali „eMaturitu“ nanečisto!

            5. 6. 2026

            V dňoch 1. a 2. júna 2026 sa na našej škole uskutočnilo elektronické testovanie PET JAR 2026. Toto testovanie je kľúčovou súčasťou celoslovenskej prípravy na zavedenie eMaturity v roku 2027.

            Čo testovanie prinieslo našim tretiakom a septimanom?

            • Skúsenosť na nezaplatenie: Žiaci 3. ročníka mali vôbec prvú príležitosť vyskúšať si prácu v Platforme pre elektronické testovanie (PET).

            • Príprava na ostro: Obsah a forma testov zo slovenského jazyka a literatúry či matematiky boli vernou kópiou externej časti skutočnej maturity, len s počtom úloh prispôsobeným na jednu vyučovaciu hodinu.

            • Okamžitá spätná väzba: Žiaci videli svoj predbežný výsledok ihneď po odoslaní testu.

            Veríme, že táto pozitívna skúsenosť našich študentov motivuje a odbúra strach z budúcoročnej maturitnej skúšky, ktorá ich čaká už v novom školskom roku. Kompletné reporty s výsledkami získa škola najneskôr do 24. júna 2026.

            Ďakujeme všetkým zapojeným žiakom za hladký priebeh testovania v tomto inovatívnom projekte!

            Karin Macháčová, koordinátor informatizácie

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Elektronické testovanie v systéme PET - pre budúcich maturantov.

          • Stolní tenisti zabojovali

            1. 6. 2026

            Stolní tenisti sa zúčastnili okresného kola za účasti šiestich družstiev. Prebojovali sa až do finále v ktorom podľahli domácemu tímu 1:3.

            GVMS reprezentovali : Matúš Bavúz, Šimulčík Tomáš, Šimulčík Marek a Belička Adrián.

            Chlapcom ďakujeme a pevne veríme, že v budúcom roku v tej istej zostave, si vybojujú postup na Župnú olympiádu.

            Veľké ďakujem patrí pánovi Beličkovi zákonnému zástupcovi Adriána, ktorý chlapcov odviezol a „koučoval“.

                                                                                                                 Mgr.  Král Ivan

          • Geografická olympiáda v skratke

            1. 6. 2026

            Dňa 13.1.2026 sa uskutočnilo školské kolo Geografickej olympiády, ktorej sa zúčastnilo 14 žiakov GVMS v kategórii F a E.

            Kategória F-  PRÍMA: Valach, Tornay, Makara, Kamas. SEKUNDA: Píšťanský, Szabo.

            Kategŕia E: TERCIA: Hlinka, Tóth, Scherhauferová. KVARTA: Valachová, Štefák, Čelko, Javor, Preták

            Do okresného kola, ktoré sa konalo 17. 3. 2026 postúpili: Píšťanský a Szabo z kategórie F a Preták a Čelko z kategórie E.

            V okresnom kole sa nám až tak nedarilo. Nedokázali sme si vybojovať postup do krajského kola.  Štefák sa umiestnil na štvrtom mieste, Čelko na trinástom mieste, Píšťanský na štvrtom a Szabo na piatom mieste. Prekvapenie pre nás nastalo až po krajskom kole na ktorom žiaci, ktorí skončili pred nami boli neúspešní.

             Olympionikom ďakujeme za vzornú prípravu a tešíme sa na budúcoročnú olympiádu.

                                                                                                                                         Mgr. Ivan Král

          • Majstrovstvá mesta Sereď a okolia v Sudoku

            31. 5. 2026

            Dievčatá Bohunka Vavrušková z tercie, Simonka Široká z kvarty a Natálka Haršányová zo sekundy sa dňa 28.5.2026 zúčastnili Majstrovstiev mesta Sereď a okolia v Sudoku, ktoré sa konali na Mestskom úrade Sereď. Dievčatá sú dlhoročné výborné riešiteľky Sudoku, známeho logického hlavolamu. Na Majstrovstvá mesta postúpili z celoškolského kola, konaného na našej škole.

            V silnej konkurencii sa najviac darilo Bohunke z tercie. Umiestnila sa na krásnom 3. mieste v svojej kategórii pre žiakov 8. a 9. ročníka ZŠ, tercie a kvarty. Srdečne blahoželáme.

            Dievčatám ďakujeme za reprezentáciu školy a prajeme mnoho ďalších úspechov.

                                                                                                                                    PaedDr. Zuzana Hlavatá

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Majstrovstvá mesta Sereď a okolia v Sudoku.

          • Naši volejbalisti na okresnom kole nesklamali

            31. 5. 2026

            Na Gymnáziu Z. Kodálya v Galante sa uskutočnilo okresné kolo vo volejbale chlapcov stredných škôl za účasti šiestich družstiev. Naši chlapci sa prebojovali až do finále, kde tesne podľahli domácemu tímu.

            GVMS reprezentovali: Pekarík, Krcho, Chatrnúch, Javor, Šimulčík, Ištok, Mizerík, Boška, Harčár.

            Chlapcom za veľmi dobrý a bojovný výkon ďakujeme a tešíme sa, prakticky v tej istej zostave, na budúcoročné  stretnutia.           

                                                                                                                                                   Mgr. Král Ivan

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Okresné kolo vo volejbale žiakov SŠ, 17.03.2026, Gymnázium J. Matušku Galanta.

          • Florbalistom veľmi tesne ušiel postup na Slovensko

            31. 5. 2026

            Po výborných výkonoch v obvodnom a okresnom kole v rámci ktorých  nestratili ani jeden bod, naši florbalisti postúpili do krajského finále, ktoré sa uskutočnilo 15.4.2026 v Dunajskej Strede. Chlapci pokračovali vo výborných výkonoch a vybojovali si postup do boja o celkové prvé miesto. Vo finále odohrali vyrovnanú „partiu“ s družstvom florbalistov zo Senice. Po výbornom výkone podľahli až v závere zápasu po rozporuplnom vylúčení Matúša 0:1.

            GVMS reprezentovali: Ďuriš Michal, Vranka Matej, Štefák Matúš, Preták Samuel, Krejčí Juraj, Kamenár Jakub, Kundala Lucas, Čelko Tobias, Javor Miroslav Mikulec Alexej, Murčo Daniel, Ďuriš Adam, Tóth Ondrej.

            Našimi najväčšími oporami boli Matej Vranka, náš super brankár ako aj kapitán družstva Michal Ďuriš, ktorí boli  najlepšími hráčmi zo všetkých zúčastnených.

            Veľké poďakovanie patrí nielen hráčom, ale aj celej triede kvarta, ktorá na čele s pani triednou učiteľkou Šupovou vytvorili v krajskom finále pre naše družstvo fantastickú atmosféru.

                                                                                                                               Mgr. Král Ivan

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Krajské finále vo florbale.

          • Naši basketbalisti si znovu vybojovali postup na Slovensko a „zabrali“ aj tam.

            31. 5. 2026

            Basketbalistom sa aj tento rok mimoriadne darilo. Suverénnym spôsobom zdolali všetkých súperov v okresnom kole, ako aj na Župnej olympiáde v Trnave a postúpili na Celoslovenské finále do Šamorína, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 6. a 7. 5. 2026. Tu sme ako jediná nešportová škola obsadili veľmi pekné štvrté miesto.

            GVMS reprezentovali: Kiss, Mizerík, Harčár, Krcho, Urbánek, Boška, Javor, Danihlík, Kalinay, Kohút, Kim, Hatnančík.

            Tomáš Kiss bol vyhlásený za najlepšieho hráča Župnej olympiády.

             

            Veľké poďakovanie patrí aj rodine Kissových, najmä Tiborovi, ako aj pánovi Mizeríkovi, ktorí nás prišli podporiť na všetky kolá a cennými radami, inštrukciami, ako aj „koučovaním“ výrazne prispeli k nášmu úspechu.

             

            Naše družstvo zostáva prakticky v nezmenenej zostave aj na budúci rok a pevne veríme, že sa im tento úspech podarí zopakovať.

            Za vzorný prístup, veľkú bojovnosť, vzájomnú podporu a súdržnosť im patrí veľké poďakovanie.

                                                                                                                                                                     Mgr. Král Ivan

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Celoštátne kolo v basketbale žiakov SŠ, 6.5.-7.5.2026.

          • Úspešní študenti na krajskom kole Chemickej olympiády

            25. 5. 2026

            Na krajskom kole Chemickej olympiády v kategórii C dosiahli naši študenti ďalší skvelý úspech. Nina Scherhauferová ( kvinta), Barbora Zgurišová ( kvinta) a Jakub Ščípa ( 1.A) výborne reprezentovali školu, preukázali svoje vedomosti, precíznosť aj vytrvalosť pri riešení náročných úloh.

            Nina Scherhauferová sa umiestnila na krásnom 5. mieste , Barbora Zgurišová obsadila 6. miesto a Jakub Ščípa 12. miesto. Všetci traja sa tak stali úspešnými riešiteľmi tejto náročnej súťaže.

            Ich úspech je výsledkom svedomitej prípravy, záujmu o chémiu a odhodlania napredovať.

            Srdečne im blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

            Prajeme im veľa ďalších študijných úspechov a radosti z objavovania sveta vedy.

            RNDr. Kvetoslava Herzogová

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album KK_CHO_C.

          • Exkurzia - "Tercia a kvarta v Banskej Štiavnici"

            25. 5. 2026

            V rámci biologickej exkurzie sme jedného pekného jarného dňa, 6.5.2026, spolu s triedami tercia a kvarta, navštívili Banskú Štiavnicu. Toto mesto má bohatú banícku históriu. Banská Štiavnica je historické mesto na strednom Slovensku, známe bohatými nálezmi drahých kovov, najmä striebornej rudy. Je zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

                 Navštívili sme zážitkovú expozíciu „Cesta v čase“, na ktorej sme pomocou virtuálnej reality naozaj cestovali v čase. Videli sme živých dinosaurov, zažili sme výbuch Štiavnického supervulkánu. Pomocou ďalších moderných technológií, hologramov, živých obrazov a interaktívnych inštalácií, sme sa dozvedeli rôzne zaujímavosti o Štiavnici.

                 Neskôr sme sfárali do štôlne Bartolomej, ktorá je súčasťou Banského múzea v prírode. Bol to jedinečný adrenalínový zážitok. Toto múzeum je najstaršou a najrozsiahlejšou baníckou expozíciou na Slovensku, ktorá ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia. Je to banský skanzen, ktorý pozostáva z povrchovej a hlbinnej expozície. Povrchovú expozíciu predstavujú banské budovy a zariadenia, banské stroje a náučná geologická expozícia Geopark – geológia Slovenska. Najväčším lákadlom je fáranie do podzemia, do štôlne, s prilbami na hlavách a s lampášmi v rukách. Aj my sme do bane sfárali ako skutoční baníci a od pani sprievodkyne sme si vypočuli, ako sa kedysi pracovalo v bani.

                 Mali sme krásny deň v peknom počasí s dobrou partiou.

             

                                                                                                                PaedDr. Zuzana Hlavatá

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia - "Tercia a kvarta v Banskej Štiavnici".

    • Kontakty

      • Gymnázium Vojtecha Mihálika
      • 031 7893751 riaditeľka
        031 7893752 kancelária
      • Kostolná 119/8
        926 01 Sereď
        Slovakia
      • IČO: 00160351
      • DIČ: 2021574368
      • https://trnava-vuc.sk/
    • Prihlásenie