• 20. výročie členstva SR v EÚ – prednáška p. R. Chatrnúcha
          • 20. výročie členstva SR v EÚ – prednáška p. R. Chatrnúcha

            28. 10. 2024

            Dňa 18. 10. 2024 navštívil Gymnázium Vojtecha Mihálika v Seredi Róbert Chatrnúch, bývalý absolvent našej školy a súčasný riaditeľ Odboru ľudských práv z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Študentom maturitného ročníka prednášal o fungovaní Európskej únie pri príležitosti 20. výročia členstva Slovenska v EÚ. Jeho návšteva ponúkla študentom cenný pohľad o fungovaní EÚ a priblížila význam a výzvy, ktoré členstvo v EÚ prináša. Za aktivitu a množstvo otázok odmenil p. Chatrnúch našich študentov špeciálnou výročnou známkou a obálkou pripomínajúcich toto výročie.

                                                                                                            Foto a text Mgr. Martin Cesnek

            Do fotogalérie bol pridaný nový album 20. výročie členstva SR v EÚ - prednáška.

        • iBobor 2024
          • iBobor 2024

            18. 10. 2024

            Milí žiaci,

            zapojte sa do celoslovenskej informatickej súťaže iBobor.

            viac na https://ibobor.sk/

            kategórie:

            • pondelok 4. novembra: Kadeti (8. a 9. ročník ZŠ, tercia, kvarta)
            • utorok 5. novembra: Seniori (3., 4. a 5. ročník SŠ, septima, oktáva),
            • streda 6. novembra: Benjamíni (6. a 7. ročník ZŠ, prima, sekunda) 
            • štvrtok 7. novembra: Juniori (1. a 2. ročník SŠ, kvinta, sexta)

            Je potrebné sa zaregistrovať cez https://gymsered.edupage.org/

             

            Karin Macháčová, koordinátor súťaže

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album iBobor 2024.

            Celoslovenská informatická súťaž iBobor

          • Týždeň jazykov na našej škole: Kreatívne aktivity a spolupráca na oslavu Európskeho dňa jazykov

            17. 10. 2024

            Každý rok, 26. septembra, sa v celej Európe oslavuje Európsky deň jazykov, ktorý má za cieľ podporovať jazykovú rozmanitosť a zvýšiť povedomie o dôležitosti učenia sa jazykov. Naša škola sa rozhodla túto výnimočnú udalosť osláviť ešte intenzívnejšie – venovali sme tomu celý týždeň a naplánovali sme bohatý program plný zábavy, tvorivosti a vzdelávania. Týždeň jazykov sa stal príležitosťou pre žiakov ukázať svoje jazykové schopnosti, kultúrne vedomosti a zároveň prejaviť kreativitu.

            Súťaž o najlepšie logo pre Európsky deň jazykov

            Jednou z najväčších výziev, ktoré sme pre žiakov pripravili, bola súťaž o návrh loga pre Európsky deň jazykov. Cieľom bolo vytvoriť logo, ktoré by zachytávalo rôznorodosť jazykov a kultúr v Európe. Žiaci vo svojich návrhoch použili rôzne symboly, farby a tvary, ktoré vystihovali bohatstvo a dôležitosť jazykov v našom každodennom živote. Kreativita nepoznala hraníc – od vlajok rôznych krajín až po ikonické symboly, ako sú knihy, perá či slová v rôznych jazykoch. Každý návrh bol unikátny a odrážal osobitný pohľad autora na túto tému.

            Plagáty na podporu jazykového vzdelávania

            Ďalšou zaujímavou aktivitou bola tvorba plagátov na tému dôležitosti jazykového vzdelávania. Na ich tvorbu mohli využiť umelú inteligenciu, klasické aplikácie na tvorbu obrázkov a nakoniec vlastné ruky. Cieľom bolo vytvoriť vizuálne príťažlivý a informatívny plagát, ktorý by motivoval spolužiakov učiť sa cudzie jazyky. Niektorí žiaci sa zamerali na výhody učenia sa jazykov, ako sú lepšie kariérne možnosti, ľahšie cestovanie a kultúrne obohatenie. Iní sa rozhodli prehrabať sa do histórie jednotlivých jazykov alebo ukázať, ako sú jazyky prepojené s každodenným životom.

            Jazykové hry pre všetky vekové kategórie

            Aby sme urobili týždeň jazykov ešte zábavnejším, pripravili sme sériu jazykových hier. Tieto hry boli navrhnuté tak, aby rozvíjali nielen slovnú zásobu, ale aj schopnosť rýchleho myslenia a spolupráce v tíme. Jazykové hry priniesli veľa smiechu, no zároveň pomohli žiakom rozšíriť si vedomosti o rôznych európskych jazykoch.

            Návrh únikových miestností s jazykovou tematikou

            Posledným vrcholom Týždňa jazykov bola tvorba návrhov únikových miestností.  Triedy dostali za úlohu vymyslieť unikátne úlohy a hádanky, ktoré by preverili znalosti jazykov, logické myslenie a tímovú prácu. Žiaci vytvorili rôzne scenáre – od cesty okolo sveta, kde museli hráči prekonávať jazykové bariéry, až po záchranu ukrytých pokladov pomocou kódov v rôznych jazykoch. Tímy pracovali na pláne miestností, vymýšľali nápadité hádanky a výzvy, ktoré vyžadovali poznanie cudzích slov a fráz. Kreatívne nápady, ako aj skvelá tímová spolupráca, boli na tejto aktivite jasne viditeľné.

            Celý týždeň ukázal, že učenie sa jazykov môže byť nielen užitočné, ale aj zábavné, tvorivé a motivujúce. Oslava Európskeho dňa jazykov sa stala významnou udalosťou na našej škole a žiaci aj učitelia sa už tešia na ďalší ročník plný nových nápadov a výziev.

            Mgr. Inge Nichtová

          • Exkurzia Vetropack Nemšová a Old Herold Trenčín

            11. 10. 2024

            Dňa 08. 10. 2024 žiaci Kvinty a 1.A  absolvovali exkurziu v závode Vetropach Nemšová a v závode Old Herold Trenčín.
            Závod Vetropack Nemšová je výrobcom sklených obalov. Žiaci v rámci exkurzie navštívili dispečing, videli sme výrobné linky spracovania skloviny na konkrétny sklený obal, proces chladenia, paletovania, balenia, v exterieri zásoby črepov získaných triedením odpadu.

            Závod Old Herold Trenčín je výrobcom jedinečných liehovín s charakteristickými etiketami: Slivovica, Hruškovica, Borovička a iné. S výrobnou riaditeľkou závodu sme prešli prevádzkami plnenia fliaš, lepením etikiet a balením, nahliadli sme aj do laboratória, videli sme prácu s manipulačným vozíkom v sklade. Žiaci sa dozvedeli o histórii závodu, procese výroby, aj zaujímavosti viažúce sa k spracovaniu borievok.

            Žiacke postrehy:


            Marco Brandis, Kvinta: "Vetropark bol pre mňa zaujímavý z toho dôvodu, že sme videli ako sa reálne spracováva sklo a ako sa recykluje. Prekvapilo, ma že vo výrobe nebolo väčšie horko. Zaujímavé tiež bolo ako stroje nahradili vyše polovicu starých zamestnancov. V Old Herold ma zaujalo to ako dlho liehovar funguje a aký veľký sortiment dokážu vyrábať. Tiež bolo zaujímavé ako sa postupne výroba vylepšovala a menila. Zaujal ma aj ich sklad ktorý bol veľký ako celá budova našej školy a to že je to len mesačná zásoba."

            Michaela Nagyová, Kvinta: Exkurzia bola veľmi zaujimavá, páčila sa mi vo Vetropacku časť o recyklovani skla, teraz viem, ako veľmi je dôlezité sklo je pre ľudí a životné prostredie. V Old Herold som si zapamätala históriu napr. borovičky, ginu na Slovensku, celkovo firmy a pálenia alkoholu. Celý proces balenia bol zaujimavý tým, ako automaticky sa lepili na fľaše etikety, nasadzovali vrchnáky. Veľmi ma zaujalo aj ako automatizované sú obidva podniky, ľudia sú v mnohých prípadoch potrební len na kontrolu robotov a strojov, ale stále sú pozície, napr. pri balení malých jogurtových balení, kde sú ľudia stále potrební. Celkovo, naučili sme sa o tom koľko "vrstiev" má výroba alkoholu a fliaš, nie je to až také ľahké ako sa zdá a stojí za tým veľmi veľa práce, ľudí a histórie."

            Petra Mésárosová, Kvinta: "Pri prehliadke vo Vetropacku som sa naučila zaujímavý proces výroby sklenených fliaš a nové vedomosti. Naučila som sa čo do skla patrí a ako môže vzniknúť v prírode. Bola som prekvapená keď som sa dozvedela ako oddelujú sklo od ostatného odpadu a že keramika sa nehádže do skla. Taktiež som bola prekvapená ako kvôli automatizácii výroby skla, prišli o prácu viac ako polovica zamestnancov. V Old Herolde som sa naučila proces výroby borovičky a ich skladovacie metódy. Naučila som sa čo sú borievky a ako sa získavajú."

            Barbora Kalinaiová, Kvinta: "Na exkurzii som sa dozvedela, že existuje len 8 základných farieb skla. Pri recyklovaní je možné z triedeného odpadu oddeliť kov magnetom, kovové vrchnáčiky špeciálnym prístrojom, ale keramiku žiadnym spôsobom. Jeden malý kúsok keramického taniera vie pokaziť až desiatky fliaš. Taktiež, že fľaše po vyfúknutí zostávajú veľmi horúce až niekoľko hodín. Priestory Vetropacku boli veľké a dobre dostupné autám s nákladmi aj pracovníkom."

            Jakub Sokol, 1.A: "Najviac sa mi páčila exkurzia v Old Herold Trenčín. Baví ma dejepis a v Old Herold nám hovorili veľa o ich histórii a o histórii borovičky takže to ma zaujímalo. Dozvedel som sa veľa nových informácií, napríklad že borievky nevieme vypestovať a čím dalej tým viac odlesňujeme naše lesy a preto majú aj menej borievok. Preto musia chodiť kupovať červené borievky do Albánska. Hovorili nám aj ako vznikala borovička a zistil som že slovenská borovička je známa aj vo svete napríklad v Anglicku. Taktiež nám hovorili že prvé bola borovička používaná na medicínske účely a hovorilo sa že je vhodná aj pre deti."

            David Chatrnúch, 1.A: "Z exkurzie som si priniesol veľa informácí ako napríklad, že v minulosti vzniklo sklo keď blesk dopadol na púštny piesok, že treba triediť odpad a nehádzať ku sklu iné odpadky, zistil som, že keď hodíme ku sklu aj iné materialy ako plast, kov alebo keramiku, tak so všetkých najhoršia je keramika, lebo kov oddelia magnetom, plasty roztavia, no keramika sklenn črepy znehodnotí. Takže z toho vyplýva, že keramika hoci nám pripomína sklo, nepatrí medzi sklo."

            Matej Radačovský, 1.A: "Exkurzia do závodu Vetropack Nemšová bola zaujímavým okienkom do sveta výroby skla, ako aj jeho recyklácie. Na exkurzii sme prešli celým procesom, od triedenia odpadu, cez tavenie surovín, až po tvarovanie obalov a kontrolu kvality výrobkov - sklenených fliaš. Nielenže nám zamestnanci povedali o histórii závodu, ale dokonca nás pustili až priamo do továrne, kde sme mohli vidieť celý proces na vlastné oči. Niektorí žiaci dostali aj suvenír, vzorku fľaše."

            Karin Macháčová

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia Vetropack Nemšová a Old Herold Trenčín.

        • Prednáška Bc. Emy Uramovej: Mýty o výžive
          • Prednáška Bc. Emy Uramovej: Mýty o výžive

            4. 10. 2024

            To, že naši absolventi sa vo svete nestratia, vieme už dávno! V piatok nás navštívila naša bývalá študentka, dnes už nutričná terapeutka Bc. Ema Uramová, ktorá si pripravila pre našich žiakov pútavú a informačne bohatú prednášku o výžive. V jej podaní sme prebrali nielen rôzne mýty o stravovaní a zdravom životnom štýle, ale aj to, ako rozlíšiť fakty od zavádzajúcich tvrdení, s ktorými sa bohužiaľ často stretávame.

            Študenti sa dozvedeli viac o témach, ako sú výživové doplnky, BIO potraviny, detoxikácia organizmu, pravda o aspartame, vplyv červeného mäsa na zdravie, aj o účinkoch energetických nápojov. Prednáška bola doplnená o zaujímavú diskusiu, kde mali naši žiaci možnosť klásť otázky a diskutovať o témach, ktoré ich najviac zaujímali.

            Ďakujeme Emke za skvelú prednášku a diskusiu plnú užitočných informácií a praktických rád. Veríme, že mnohí z našich študentov odišli s novou motiváciou pre zdravší životný štýl!

            M. Straková

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Prednáška Bc. Emy Uramovej: Mýty o výžive.

        • Navštívili sme spoločnosť Ecorec a podujatie "Noc vedy."
          • Navštívili sme spoločnosť Ecorec a podujatie "Noc vedy."

            4. 10. 2024

            Posledný septembrový piatok bol pre našich študentov z tried sexta a II.A plný obohacujúcich zážitkov, ktoré priniesli cenné poznatky o ekológii a vede. Dopoludnia sme navštívili spoločnosť Ecorec, ktorá sa špecializuje na ekologické spracovanie odpadu a jeho premeny na palivo. Mali sme možnosť vidieť množstvo odpadu, ktoré táto firma spracováva, čo nás doslova šokovalo – a to bol len zlomok toho, čo sa v našej krajine vyprodukuje. Naši študenti si uvedomili, že recyklácia je len malým krokom vpred, a že skutočný cieľ je znížiť produkciu odpadu. Táto myšlienka zaznela na našej exkurzii niekoľkokrát a dúfame, že ju naši žiaci nielen pochopili, ale aj zohľadnia vo svojom každodennom živote.

            Po návšteve firmy Ecorec sme sa presunuli do Bratislavy, kde nás čakal druhý dôležitý bod programu – Európska noc vedy. Tento najväčší vedecký festival na Slovensku je jedinečným podujatím, ktoré prináša aktuálne novinky zo sveta výskumu a inovácií. Naši študenti mali možnosť zúčastniť sa rôznych vedeckých prezentácií, živých diskusií s odborníkmi, a dokonca si vyskúšať praktické experimenty na vlastnej koži. Medzi najväčšie lákadlá patrili workshopy a technologické atrakcie, ktoré žiakom interaktívne priblížili, aké fascinujúce môžu byť prírodné vedy a technológie.

            Celý deň bol pre našich žiakov nielen vzdelávací, ale aj inšpiratívny. Spoznali, ako dôležitá je ochrana životného prostredia, a mali možnosť vidieť na vlastné oči, ako môže veda a technológia prispieť k lepšej budúcnosti. Veríme, že zážitky z dnešného dňa budú pre nich motiváciou, aby sa aktívne zapojili do ochrany našej planéty a pokračovali v záujme o vedu a inovácie.

            Lúčime sa heslom: “ZREDUKUJME MNOŽSTVO ODPADU!”

            M. Straková a Z. Hlavatá

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Navštívili sme spoločnosť Ecorec a podujatie "Noc vedy.".

        • Športové stretnutie Gymnázia Tišnov a Gymnázia Sereď
          • Športové stretnutie Gymnázia Tišnov a Gymnázia Sereď

            3. 10. 2024

            Dňa 3. októbra 2024 sa na pôde Gymnázia Vojtecha Mihálika Sereď uskutočnilo športové stretnutie medzi Gymnáziom TišnovGymnáziom Sereď. Tento deň bol plný športových zážitkov a priateľskej súťaživosti, kde sa stretli žiaci vyššieho gymnázia oboch škôl.

            Športové stretnutie začalo napínavým futsalovým zápasom. Oba tímy predviedli vynikajúce výkony a ukázali svoje futbalové zručnosti. Po vyrovnanom súboji sa nakoniec podarilo tímu Gymnázia Tišnov zvíťaziť s výsledkom 6:3. Hráči oboch tímov si zaslúžia veľkú pochvalu za ich nasadenie a fair play.

            Po futsalovom zápase nasledoval volejbalový turnaj zmiešaných družstiev chlapcov a dievčat. Tento turnaj bol skvelou príležitosťou na spoluprácu a tímovú hru. Zápasy boli plné napätia a emócií, pričom každý set bol vyrovnaný. Nakoniec sa víťazom turnaja stalo opäť družstvo Gymnázia Tišnov, no oba tímy preukázali skvelú súhru a bojovnosť.

            Športové stretnutie medzi Gymnáziom Tišnov a Gymnáziom Sereď bolo nielen o súťažení, ale aj o budovaní priateľstiev a vzájomnom rešpekte. Oba tímy ukázali, že šport dokáže spájať ľudí a vytvárať nezabudnuteľné zážitky.

            Ďakujeme všetkým zúčastneným za podporu a spoluprácu, za finančnú podporu podujatia ďakujeme Rodičovskému združeniu pri Gymnáziu Vojtecha Mihálika Sereď a tešíme sa na ďalšie podobné podujatia.

             

            Karin Macháčová, koordinátor partnerstva s Gymnáziom Tišnov

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Športové stretnutie s partnermi z Gymnázia Tišnov.