• Biologická exkurzia - Viedeň

27. 6. 2024

Krásny deň vo Viedni sme si užili spolu s triedami septima a 3.A. V horúci júnový deň, 19.6.2024, sme v rámci biologickej exkurzie navštívili Prírodovedné múzeum a Dom mora.

Mali sme možnosť dotknúť sa živej i neživej prírody. V Prírodovednom múzeu sme obdivovali aj najstaršiu zbierku meteoritov na svete, Willendorfskú Venušu starú 25 000 rokov, kostry dinosaurov a iných pravekých zvierat, bohato zastúpené botanické i zoologické expozície.

Vedeli ste, že počiatky zbierky prírodnín v tomto Múzeu siahajú až do roku 1750? Vtedy cisár František I. Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie, založil zbierku expozícií tým, že kúpil od florentského obchodníka približne 30 000 rôznych mušlí, koralov, vzácnych minerálov a drahých kameňov. Zbierka sa ďalej rozrastala a v súčasnosti tu môžeme obdivovať expozície rozdelené do rôznych oddelení.

Druhú časť dňa sme venovali návšteve Domu mora. Videli sme v ňom úžasný podmorský svet. Žraloky, raje, ryby najrôznejších tvarov a farieb. Na 11 poschodiach Domu mora sme obdivovali korytnačky, jaštery, vtáky, opice, hmyz, flóru a faunu rôznych kontinentov. Na strešnej terase budovy sa nám naskytol nádherný výhľad na Viedeň.

Z Viedne sme odchádzali vyčerpaní z dlhej cesty naprieč dejinami Zeme, vývojom človeka, návštevou takmer všetkých kontinentov a podmorského sveta. Nasali sme atmosféru historického a rušného veľkomesta.

Bol to jednoducho úžasný deň.

Zuzana Hlavatá a Mariana Straková

Do fotogalérie bol pridaný nový album Biologická exkurzia - Viedeň.

• Keď účelové splní účel

27. 6. 2024

Dňa 26. 06. 2024 sa triedy 3.A, septimy a 2.A nášho gymnázia zúčastnili účelového cvičenia na Kolene. Hoci ráno to vyzeralo všelijako, napokon sa počasie umúdrilo a nás čakal nádherný slnečný deň. Na začiatku sme sa vydali k Váhu, kde sme sa učili pracovať s mapou, pracovať s mierkou, buzolou, pokračovali sme smerom ku Kempingu a odtiaľ na spomínané Koleno, kde nám príslušníci našich ozbrojených síl prichystali super program – množstvo stanovíšť so zaujímavými aktivitami ako napr. rozoberanie a zloženie zbraní, informácie o nich, svoju činnosť nám predviedla chemická jednotka, vyskúšali sme si streľbu z airsoftových zbraní. Zábavné boli preteky na člnoch, v ťahaní vojenského jeepu lanom alebo časť, kde si p. učiteľ na seba navliekol vyše 40kg vážiaci protigranátny „oblek“ pričom vyzeral ako náš kozmonaut Ivan Bella... 😊 Celá akcia bola ukončená chutným gulášom, za čo sa našim vojakom zo Serede aj touto cestou chceme ešte raz veľmi pekne poďakovať! Naozaj to bola skvele zorganizovaná akcia, ktorú sme si veľmi užili.

Mgr. Martin Cesnek

Do fotogalérie bol pridaný nový album Keď účelové splní účel.

• Žiaci GVMS ocenení okresom Galanta

20. 6. 2024

Dňa 14.6.2024 bolo na Mestskom úrade v Galante ocenených  11 žiakov nášho gymnázia, ktorí sa umiestnili ako úspešní riešitelia predmetovej olympiády za okres Galanta v roku 2024, menovite:

• sekunda - Miroslav Javor (OAJ 1A), Daniel Murčo (Bio D-TP a MAT Z7),  Júlia Valachová (ONJ 1A), Nela Renáčová (ONJ 1A)
            • tercia - Nina Scherhauferová (CHO a ONJ 1B)
            • kvarta - Oskar Slahučka (BiO C-TP),  Vincent Ištok (BiO C-TP a CHO), Filip Görög (FYZ)
            • kvinta - Marcel Matušica (ONJ 2A)
            • sexta - Aleš Gabriel  (ONJ 2A)
            • IV.A - Šimon Urbánek (ONJ 2B)

Všetkým oceneným žiakom blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.

Mgr. Z. Šupová

Do fotogalérie bol pridaný nový album Žiaci GVMS ocenení okresom Galanta.

• Naši chemici opäť zabodovali!

4. 6. 2024

Marek Šimulčík a Marcel Matušica – študenti kvinty-  sa 16. mája 2024 zúčastnili krajského kola Chemickej olympiády ( kategória C ). V konkurencii 22 účastníkov sa ozaj nestratili. Obaja sa stali úspešnými riešiteľmi.

Marek Šimulčík obsadil krásne druhé miesto.

Obom študentom blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.

RNDr. Kvetoslava Herzogová

Do fotogalérie bol pridaný nový album Naši chemici opäť zabodovali!.

• Exkurzia do Marcheggu a NP Donauauen.

3. 6. 2024

Výnimočný pohľad na najväčšiu kolóniu bocianov bielych v strednej Európe sa naskytol žiakom kvinty a I.A. triedy nášho Gymnázia.

Marchegg leží na rakúskom brehu rieky Moravy. Začína tu územie prírodnej rezervácie Moravské luhy. Okrem kolónie bocianov tu hniezdia aj volavky a orliak morský.

Jar je ideálnym obdobím na pozorovanie bocianov, privádzajú na svet mláďatá, ktoré sme aj mohli vidieť. Prvé bociany prilietajú do Marcheggu už v marci. Každoročne sa vracajú do svojich pôvodných hniezd, tie časom narastajú a niektoré dosahujú hmotnosť až jednu tonu.  Hniezda si stavajú aj na komínoch kaštieľa a v zámockom parku. Mláďatá sa liahnu v máji, v priebehu leta rastú a učia sa lietať. Koncom augusta začínajú odlietať do južnej Afriky.

V zámku sme si mohli vypočuť zaujímavý výklad, započúvať sa do typických zvukov lužného lesa,  byť súčasťou divadla o vzniku lužného lesa a naštudovať veľkú leteckú mapu povodia Dunaja.

Na zámockom ostrove NP Donau-Auen sme videli aj korytnačky močiarne, užovky a pod vodou sme pozorovali viacero druhov rýb, zaujala nás najmä impozantná vyza a šťuka. Nevšedný bol aj pohľad na rozkladajúceho sa bobra, kde sa dala v priamom prenose sledovať činnosť reducentov.

V súčasnej „virtuálnej dobe“ je u mnohých žiakov kontakt s prírodou skôr výnimočný. Veríme, že pozorovanie živočíchov a rastlín v ich prirodzenom prostredí pomáha pri formovaní pozitívneho vzťahu k prírode.

M. Straková a Z. Hlavatá

Do fotogalérie bol pridaný nový album Marchegg a Donauauen.