Minister školstva ocenil výnimočných žiakov a pedagógov
13. 1. 202513.1.2025 v Prezidentskom paláci minister školstva Tomáš Drucker a prezident SR Peter Pellegrini ocenili 41 výnimočných žiakov stredných škôl, ktorí minulý rok úspešne reprezentovali Slovensko na medzinárodných predmetových olympiádach. Talentovaní mladí ľudia si priniesli medailové umiestnenia z olympiád z matematiky, biológie, chémie, fyziky, nemeckého jazyka, geografie či z prestížnych súťaží mladých vedcov. Ocenenie získalo aj 25 pedagógov, ktorí stáli za ich úspechmi.
Našu školu reprezentoval Aleš Gabriel, žiak triedy septima, ktorý sa stal úspešným v medzinárodnej olympiáde v nemeckom jazyku. Na súťaži, ktorá sa konala v Göttingene, vybojoval fantastické 2. miesto, čím dosiahol jeden z najlepších výsledkov pre Slovensko.
Spolu s Alešom bola ocenená aj pani učiteľka Mgr. Zuzana Šupová, ktorá ho v tom roku učila nemecký jazyk. Jej kvalitná výučba a odbornosť prispeli k Alešovmu skvelému výsledku, za čo jej patrí poďakovanie.
Aleš je multitalentovaným žiakom, ktorý preukazuje výnimočnú cieľavedomosť a schopnosť uspieť vo všetkom, na čo sa zameria. Sme naňho nesmierne hrdí a jeho úspech je pre nás veľkou inšpiráciou.
Ďakujeme Alešovi aj pani učiteľke Šupovej za fantastickú reprezentáciu školy a prajeme im veľa ďalších úspechov!
Viac informácií ➡️ https://www.minedu.sk/minister-skolstva-ocenil-41-vitazov-medzinarodnych-predmetovych-olympiad
Projekt FIT for Future odštartoval
30. 12. 2024Naša škola spustila projekt FIT for Future vďaka podpore Nadácie Volkswagen Slovakia, ktorá poskytla 2500 € zo zamestnaneckého grantu nášmu vzdelávaciemu združeniu Gaudeamus.
Hlavným cieľom projektu je umožniť študentom i širšej komunite prístup k moderným športovým zariadeniam a vzdelávaniu, ktoré podporí fyzickú kondíciu, zlepší celkovú kvalitu života a zvýši povedomie o význame pohybu a zdravého životného štýlu.
Z prostriedkov grantu sme už v októbri zakúpili nové športové vybavenie – bežiaci pás a posilňovaciu vežu. Toto vybavenie sa aktívne využíva na hodinách telesnej výchovy, pričom plánujeme jeho širšie využitie aj mimo vyučovania.
Týmto by sme chceli vyjadriť úprimné poďakovanie Nadácii Volkswagen Slovakia za ich podporu, ktorá nám umožnila zrealizovať tento dôležitý projekt. Ich aktivity na podporu škôl a organizácií výrazne prispievajú k rozvoju komunitných projektov a zlepšovaniu kvality života.
Veríme, že projekt FIT for Future prinesie pozitívne výsledky nielen našim študentom, ale aj širšej komunite, a tešíme sa na ďalšie kroky, ktoré nás spoločne posunú bližšie k zdravšiemu a aktívnejšiemu životnému štýlu.
Exkurzia Viedeň
16. 12. 2024V stredu, 11.12.2024, spoznali žiaci tercie a kvarty historickú i zábavnú tvár Viedne: prezreli si Hofburg, Dóm sv. Štefana, budovy opery i parlamentu, obdivovali osobnosti stvárnené z vosku v múzeu Madame Tussauds. Jazda na najstaršom kolotoči zábavného parku Prater s názvom „Riesenrad“ (1897) im poskytla panoramatický pohľad na metropolu Rakúska z vtáčej perspektívy. Po zotmení si vychutnali atmosféru tradičných vianočných trhov na námestí Rathausplatz.
Táto jazyková exkurzia poskytla účastníkom príležitosť komunikovať v cudzom jazyku, zároveň zistiť odpovede na kvízové otázky i zbierať materiály na zadanú úlohu. V neposlednom rade si žiaci spoločnými zážitkami pozitívne formovali vzťahy medzi sebou.
Mgr. Z. Šupová, Mgr. B. Renáčová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia Viedeň.
4
Workshop ROZHODOVANIE
12. 12. 2024Zážitkový workshop od Pest Bellum nastolili tému nútenej migrácie, antisemitizmu, xenofóbie. Žiaci kvarty tak mohli prežiť postupnú premenu spoločenskej atmosféry v období tridsiatych rokov 20. storočia v Československu i na Slovensku. Workshop im zároveň priblížil, ako sa vplyvom politických podmienok mení život mladého dievčaťa Evy. Eva je mladá Židovka. Jej život ovplyvňuje obdobie, kedy sa s mnohými ďalšími ľuďmi necítia bezpečne vo svojej vlasti. Eva je nútená postaviť sa zoči voči zásadnému životnému rozhodnutiu opustiť svoj domov. Workshop v dobových reáliách demonštroval princípy fungovania zastupiteľskej demokracie, ale i vzostup antisemitizmu, neznášanlivosti a xenofóbie v spoločnosti. Zároveň predstavil tému migrácie z pohľadu jednotlivca zasiahnutého veľkými dejinami. Cez skutočný príbeh, prostredníctvom štruktúrovanej drámy a hrania rolí priblížil dilemy, ktorým ľudia v najtemnejšom období našej histórie čelili.
PaedDr. Alexandra Melišeková
Do fotogalérie bol pridaný nový album Workshop ROZHODOVANIE.
Vianočná Nitra
11. 12. 2024Dňa 6.12. 2024 sa žiaci prímy vybrali na nezabudnuteľný triedny výlet do vianočnej Nitry. Začali sme prechádzkou vianočným mestom, kde nás očarila krásna vianočná atmosféra, ktorú dotvárali rozsvietené stromčeky a trhy s množstvom tradičných dobrôt. Po chvíľke oddychu sme zamierili do divadla, kde sme sa zúčastnili muzikálového predstavenia Povala. Tento dynamický muzikál nás zaujal svojím silným príbehom a skvelým hereckým výkonom. Po predstavení sme sa ešte chvíľu kochali vianočnou výzdobou a zamierili sme do obľúbeného McDonaldu, kde sme si oddýchli a užili si spoločné chvíle. Celý výlet bol skvelým spôsobom, ako sa naladiť na vianočnú atmosféru a užiť si spoločné zážitky mimo školských lavíc. Nitra nám ukázala svoju pravé čaro v predvianočnom období a pre žiakov prímy to bol výlet, na ktorý sa len tak nezabudne.
PaedDr. Alexandra Melišeková
Výsledky školského kola biologickej olympiády kat. A a B.
9. 12. 2024Školské kolo BiO sa tento rok konalo už 5.12., prvýkrát s centrálne vytvorenými testami od autorského kolektívu BiO - doteraz sme si pre školské kolo kat.A a B pripravovali vždy vlastné testy. Úlohy boli veľmi zaujímavé, náročnosť, ako to už býva zvykom v týchto kategóriách, vysoká. Časová dotácia trochu neodhadnutá, úlohy boli na 12 stranách formátu A4, čo je na 60 minút naozaj veľa, keďže niektoré úlohy boli aj výpočtové a ešte bolo potrebné všetky výsledky prepísať do odpoveďového hárku.
Výsledky školského kola:
Kategória A: - 3. a 4. ročník
- 1. miesto: Lukas Stanko (septima)
- 2. miesto: Aleš Gabriel (septima)
- 3. miesto: Dominika Šimulčíková (III.A)
Kategória B: - 1. a 2. ročník
- 1. miesto: Rastislav Tomajko (kvinta)
- 2. miesto: Marek Šimulčík (sexta)
- 3. miesto: Vincent Ištok (kvinta)
Ďakujem všetkým, ktorí prejavili ochotu reprezentovať našu školu a zúčastnili sa tohtoročnej súťaže a PaedDr. Zuzane Hlavatej, ktorá školské kolo organizačne zabezpečila.
Víťazom srdečne gratulujem! Uznanie si však zaslúžia všetci súťažiaci, pretože urobili niečo navyše pre svoje vzdelanie a ukázali svoj záujem o biológiu.
Pozvánka na Discord
Pre všetkých nadšencov biológie mám skvelú správu – môžete sa pridať na Discord server „Biologická olympiáda“:
https://discord.com/invite/Av6Tcebn8qNa serveri autori olympiády diskutujú so súťažiacimi o úlohách, zdieľajú riešenia a ponúkajú ďalšie zaujímavé úlohy na precvičenie.
M. Straková
Do fotogalérie bol pridaný nový album Školské kolo BiO.
Koľko lásky...
3. 12. 2024Milí žiaci, rodičia a učiteľský zbor,
chcela by som sa vám srdečne poďakovať za vašu obrovskú pomoc pri realizácii celoslovenskej zbierky "Koľko lásky..." na našej škole. Vďaka vašej ochote a spolupráci sme spoločne vytvorili až 39 krabičiek plných lásky, ktoré teraz poputujú k seniorom v domovoch sociálnych služieb.
Vaša práca, čas a úsilie, ktoré ste venovali nielen naplneniu týchto darčekov, ale aj vytvoreniu krásnych vlastnoručných vianočných pozdravov, znamenajú pre nás všetkých veľa. Tieto gestá nie sú len darom pre iných, ale aj dôkazom vašej veľkorysosti, empatie a spolupatričnosti.
Ďakujeme, že ste sa stali súčasťou tejto krásnej vianočnej iniciatívy a že ste pomohli rozšíriť lásku a radosť medzi tými, ktorí to najviac potrebujú.
Mgr. Lenka Sopčáková
Do fotogalérie bol pridaný nový album Koľko lásky....
Záložka do knihy, ktorá spája školy 2024
29. 11. 2024Október, ako mesiac školských knižníc, priniesol originálne podujatie a motiváciu k čítaniu presahujúce hranice Slovenska - česko-slovenský projekt Záložka do. knihy, ktorá spája školy: Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat.
My sme prijali pozvanie k spolupráci na tomto projekte od našich partnerov z Tišnova.Cieľom projektu bolo nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci z Českej republiky vytvorili záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárnili tému česko-slovenského projektu a vymenili si ju so žiakmi z pridelenej partnerskej školy zo Slovenskej republiky.
Do projektu sa z našej školy zapojili žiaci tried Prima a niektorí žiaci tried 1.A, Kvinta a Sexta. Záložky žiaci vytvárali doma, ale žiaci Primy aj na hodine výtvarnej výchovy.
Čitateľské aktivity sme zatiaľ nerobili, ale celý rok máme tzv. čitateľskú výzvu, ktorú vyhodnotíme v marci, v rámci mesiaca knihy.
Na hodinách Výtvarnej výchovy žiakov Primy viedla pani učiteľka Viktória Hložeková.
Ďakujeme našim partnerom za príležitosť a spoluprácu na projekte a veríme, že opäť o rok podnietime našich žiakov k čítaniu a objavovaniu nových literárnych diel spojenú s tvorbou záložiek do kníh.
Karin Macháčová, koordinátor projektu
Do fotogalérie bol pridaný nový album Záložka do knihy, ktorá spája školy 2024.
6
Objavujeme svet cez študentskú mobilitu: Holandsko ako brána k novej skúsenosti
29. 11. 2024Predstavte si, že sa ocitnete v živom Amsterdame, ktorý dýcha históriou na každom kroku, alebo v kultúrne bohatom Maastrichte, meste so šarmom starých európskych uličiek. Práve tieto dve holandské metropoly sa spolu s mestom Roermond stali cieľovou destináciou pre 8 študentov a 2 učiteľky Gymnázia Vojtecha Mihálika Sereď v rámci projektu Erasmus+ s názvom Demokracia.
Študentská mobilita nie je len o štúdiu – je to cesta za hranice bežného, kde spoznáte nový životný štýl, objavíte kultúru priamo v hosťovskej rodine a pustíte sa do projektu, ktorý mení pohľad na demokraciu. Náš týždňový pobyt a cesta za poznaním v rámci študentskej mobility nebola o učebniciach a školských laviciach. Program holandských partnerov nás zaviedol do rokovacej sály na mestskej radnici v Roermonde, kde sa študenti z Grécka, Holandska, Švédska a Slovenska predviedli v živej debata o demokracii, jej hodnotách, právach i problémoch. V škole BC Broekhin v Roermonde pokračovali študentské tímy vo vzájomnej spolupráci v angličtine. Cieľom bolo vytvorenie loga, plagátu a videa na vybranú tému z portfólia SDGs ( Sustainable Development Goals), ktoré pomenúvajú udržateľné rozvojové ciele. Pre pedagógov bolo zasa prínosné diskutovať o podmienkach a metodikách vyučovania v partnerských školách, možnostiach ďalšej spolupráce a skúsenostiach s erazmovskými mobilitami.
Okrem tvorivej práce v škole pre nás hosťujúci tím pripravil i výlety do okolitých miest. Návštevu Amsterdamu sme začali plavbou cez kanál a návštevou múzea, ktorá nás doslova zdvihla do oblakov prostredníctvom 5D efektov. Výhľad na Holandsko, aj keď iba virtuálny, nám ukázal krajinu tulipánov, veterných mlynov a kanálov z vtáčej perspektívy. Naše kroky v Amsterdame viedli aj do múzea Anny Frankovej, kde sme na vlastné oči mohli vnímať atmosféru pochmúrneho života tejto knižnej hrdinky a autorky. Štvrtkový výlet do Maastrichtu sa premenil na dobrodružstvo, pri ktorom sa mestské ulice premenili na interaktívnu hru – Escape City Game. Táto aktivita vtiahla študentov do histórie, objavovania kultúrnych pamiatok a tímovej spolupráce. To všetko sme absolvovali v očarujúcej predvianočnej atmosfére vyzdobených ulíc, námestí a obchodov. Posledný deň nášho pobytu vyvrcholil prezentáciami študentských prác a rozlúčkovým obedom, ktorý nám pripravili hosťovské rodiny.
A čo bolo potom? Dojemná rozlúčka s novými kamošmi, odlet domov a po víkende opäť klasický študijný deň na GVMS.
No nezabudneme, aké krásne je Holandsko. Aké úžasné sú nadviazané priateľstvá a objavovanie nových kultúr! To všetko vďaka programu EÚ Erasmus +.
Bohdana Renáčová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Erazmus+ mobilita - Roermond, Holandsko.
57
Vedomostná súťaž Expert
28. 11. 2024Aj v tomto školskom roku si naši žiaci mohli zasúťažiť v celoslovenskej vedomostnej súťaži Expert geniality show. Pre mnohých táto súťaž vzbudzuje zvedavosť a túžbu po informáciách rozširujúc si svoj všeobecný rozhľad. Dňa 26.novembra k testovým úlohám zasadlo 24 žiakov rôznych ročníkov nášho gymnázia, aby preukázali svoje vedomosti z geografie, faktografie, kultúry, športu či anglického jazyka. Každý žiak si mohol vybrať dve zo štyroch tém, v ktorých zodpovedal 25 otázok. Témy niektorých žiakov prekvapili svojou náročnosťou, no zvládli test v časovom limite . A hoci sa nejedná o postupovú súťaž, všetci sa zhodli, že titul TOP EXPERT je naozaj lákavý. Držíme vám palce, aby ste sa umiestnili v rebríčku súťažiacich čo najvyššie.
Ďakujem všetkým žiakom, ktorí sa zúčastnili, za výborný výkon.
Bohdana Renáčová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Súťaž Expert je za nami.
Ćakáme na vyhodnotenie :-)
MATHING - online matematická súťaž
27. 11. 2024Aj v tomto školskom roku sa naši žiaci zapojili do tímovej online matematickej súťaži Mathing, ktorej organizátorom je Ústav matematiky FSI VUT v Brne.
V tomto 16. ročníku súťaže našu školu reprezentovali 2 tímy (7 členné) v zložení:tímA:
kapitán: (4.A)/ Martin Zupko
členovia: (3.A / Adam Čambál, Šimon Pekarík, Karin Balayová, Leo Hrabovský), (2.A /Richard Kalinay, Nela Mericová)tímB:
kapitán:(Septima)/Lucas Stanko
členovia: Matúš Vagunda, Martin Šarvaic, Soňa Lenčéšová, Aleš Gabriel, Katarína Hanáková), Sexta/ Alexander BaranOba súťažné tímy riešili náročné úlohy s plným nasadením, pri riešní úloh si v praxi overili používanie tzv, soft skills ako sú tímová práca, kooperácia, komunikačné zručnosti, riešenie problémov, kritické myslenie a veľmi dôležitý bol time manažment.
Na riešenie úloh mali určený čas, 2 hod.
viac o súťaži TU
Všetkým súťažiacim žiakom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
Karin Macháčová, organizátor súťaže na škole
Do fotogalérie bol pridaný nový album MATHING - online matematická súťaž.
Úspechy našich študentov na ocenení Trnavského samosprávneho kraja
19. 11. 2024Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva ocenil Trnavský samosprávny kraj 20 najlepších študentov župných stredných škôl za ich mimoriadne výsledky vo vedomostných a športových súťažiach. Sme nesmierne hrdí, že až traja z týchto študentov reprezentovali naše gymnázium.
Slávnostné odovzdávanie štipendií sa uskutočnilo v Kreatívnom centre Trnava 19. novembra 2024. Každý z ocenených získal štipendium vo výške 500 eur ako prejav uznania ich tvrdej práce a dosiahnutých úspechov.
Medzi ocenenými boli aj naši traja študenti:
Aleš Gabriel dosiahol pozoruhodné výsledky v oblasti nemeckého jazyka. Získal 2. miesto vo finále medzinárodného kola Olympiády v nemeckom jazyku v Göttingene a rovnaké umiestnenie aj na celoštátnom kole tejto olympiády.
Lukas Stanko preukázal svoj talent v biológii, kde obsadil 2. miesto v celoštátnom kole 58. ročníka Biologickej olympiády v kategórii B. Svojím úspechom opäť potvrdil vysokú úroveň našich študentov vo vedeckých disciplínach.
Karol Kim svojimi športovými výkonmi v capoeire doslova žiari na európskej úrovni. Na Majstrovstvách Európy v Budapešti obsadil fantastické 2. miesto a na Capoeira Slovakia Open 2024 získal 3. miesto.
Títo mladí ľudia sú dôkazom, že tvrdá práca, odhodlanie a podpora zo strany školy a rodiny prinášajú výnimočné výsledky. Gratulujeme a ďakujeme im za skvelú reprezentáciu školy!
Mgr. Ľubica Štefáková
Do fotogalérie bol pridaný nový album Úspechy našich študentov na ocenení TTSK.
2
Erasmus+ otvára brány do sveta aj v tomto školskom roku
18. 11. 2024Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď, akreditované v rámci programu Erasmus+, aj tento rok pokračuje v rozvíjaní medzinárodnej spolupráce a vzdelávacích možností pre svojich študentov i učiteľov. Okrem už tradičných dlhodobých mobilít do Nemecka a vzdelávacích kurzov pre pedagógov sme sa zapojili do dvoch nových projektov so zahraničnými partnerskými školami.
Prvý z nich, s názvom DEMOKRACIA, nás spojil s partnermi z Grécka, Holandska a Švédska, kde budeme spoločne skúmať a rozvíjať témy občianskej participácie a demokratických hodnôt. Druhý projekt sa zameriava na stále aktuálnu tému duševného zdravia a prebieha v spolupráci s Estónskom.
Významnou súčasťou tohto programu sú aj skupinové mobility – tento rok si 34 našich študentov vyskúša, aké je to žiť a vzdelávať sa v zahraničí, a to priamo počas týždňových pobytov. Ako vyzerá taká mobilita ich očami? Sledujte nás a nechajte sa inšpirovať ich skúsenosťami.
Naša mobilita v kolíske demokracie.
Chladný a sychravý október malo 8 našich študentov možnosť vymeniť za teplé a slnečné počasie na krásnom gréckom ostrove Kréta.
V nedeľu (13.10.24) tím našich študentov vycestoval do mesta Chánia na ostrove Kréta, kde sa odohrala prvá časť projektu Erasmus+, ktorý bol zameraný na DEMOKRACIU. Projektu sa okrem tímu našich a gréckych študentov zúčastnili aj študenti zo Švédska a Holandska.
Pondelok sme začali náš projekt prehliadkou historickej časti mesta, kde nám pani sprievodkyňa ukázala rôzne krásy tohto mesta. Po prehliadke sme sa presunuli do školy, kde sme si navzájom predstavili naše školy a krajiny.
Ďalší deň sme začali v múzeum TYPOGRAFIE, kde sme mali zaujímavú prednášku a mohli sme si vyskúšať vytlačiť vlastné noviny. Z múzea sme sa presunuli do miestneho rádia ZARPA RADIO, kde nám pracovníci predstavili ich rádio a opísali ich prácu.
V stredu sme sa vybrali na celodenný výlet, ktorý sme začali v antickom divadle APTERA. Hneď´ potom sme sa presunuli k najväčšiemu prírodnému jazeru na Kréte KOURNAS kde sme si užili zábavu na vodných bicykloch. Neskôr sme sa presunuli do prímorského mesta RETHYMNO, kde sme si dali spoločný obed a prezreli sme si krásne mesto.
Predposledný deň našej mobility sme začali workshopom na tému demokracie a sociálnych sietí, kde sme si priblížili techniku vytvárania plagátov, ktorú sme si aj v praxi vyskúšali. Po krátkej prestávke sme sa presunuli do archeologického múzea kde sme dostali úlohu nájsť artefakty podľa zadaných indícií.
Piatok(18.10.24),náš posledný deň Kréte, sme si užili naplno. Ráno sme sa zúčastnili vyučovania na hostiteľskej škole, 4TH GENERAL LYCEUM CHANIA a presunuli sme sa do kreatívneho centra POLY-TECHNIO kde sme dostali možnosť využiť našu kreatívnu stránku naplno. Dali sme si spoločný obed, rozlúčili sme sa s našimi novými kamarátmi a tým sa naša mobilita skončila.
Táto mobilita nám dala nové skúsenosti, priateľstvá, množstvo nových zážitkov a chvíľkový únik od reality. Chceli by sme sa veľmi poďakovať naším hostiteľským rodinám, ktoré sa o nás veľmi dobre postarali.
Veľká vďaka patrí nášmu skvelému pedagogickému dozoru, ktorí tvorili pani učiteľka Mgr. Lenka Sopčáková a pani ekonómka Svetlana Ivanová.
Hlavná vďaka patrí našej pani zástupkyni ,Mgr. Alžbete Tabačkovej, ktorá realizuje tieto skvelé Erasmus+ projekty na našej škole.
Tento projekt už o necelý mesiac pokračuje v holandskom meste Roermond. Dúfame, že si to naši spolužiaci užijú rovnako ako my.
Klára Chrupková, Marta Ščípová, 3.A
Alžbeta Tabačková
Do fotogalérie bol pridaný nový album Mobilita Erasmus+ na Kréte.
14
Hubert J.E. s.r.o privítal gymnazistov...
18. 11. 2024Aj tento rok v rámci Týždňa vedy a techniky sa seminaristi z chémie 4.ročníka zúčastnili na exkurzii v neďalekom podniku. Pri prehliadke jednotlivých častí výroby sa dozvedeli mnoho zaujímavého od Ing. Ďuriša, ktorý im na odbornej úrovni vysvetlil princípy a spôsoby výroby šumivých vín a destilátov. To čo sa učia teoreticky na hodinách v škole, teraz videli prakticky priamo vo výrobe. Možno aj niekto z nich vyštuduje potravinársku chémiu a za pár rôčkov sa zamestná práve v Huberte...
Ak máte záujem, pozrite si fotky...
A ešte postrehy študentov:
Kristína Sopčáková : Vo štvrtok sme navštívili výrobňu šampanského Hubert. Ukázali nám skoro celý proces výroby, dozvedeli sme sa, ako sa šampanské vyrába a aké suroviny sa používajú. Bol to skvelý zážitok a príjemne strávený čas .
Ema Kuželová: Dňa 14.11. 2024, triedy 4.A a Oktáva v rámci hodín semináru z chémie boli na exkurzii v Huberte v Seredi. Pán sprievodca nám porozprával ako sa vyrábajú rôzne druhy šampanského a vín. Ukázal nám laboratórium, v ktorom chemici skúmajú vzorky alkoholických nápojov, neskôr nám ukázal sklady, v ktorých sa skladujú sudy z rôznymi druhmi šampanského. Táto exkurzia sa všetkým veľmi páčila a dozvedeli sme sa veľa nových informácií o výrobe v Huberte.
RNDr. Iveta Černá
Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia Hubert J.E s.r.o Sereď.
5
11. november Deň vojnových veteránov
15. 11. 202411. november sme si aj my na Gymnáziu Vojtecha Mihálika v Seredi pripomínali Deň vojnových veteránov. Nezabudli sme na hrdinov, ktorí sa postavili zlu a aj za našu slobodu bojovali so zbraňou v ruke. Naši žiaci sa v tento deň stali „hrdinami a hrdinkami“ doby. Zbraňou dnešných dní sa stáva odvaha nezabudnúť a pomoc pri udržiavaním slobôd a demokracie. V tento deň mohli žiaci na chodbách našej školy stretnúť dobrovoľníkov s prenosnými pokladničkami a červenými makmi. Práve tie sa stali symbolom tohto dňa po celom svete. Dobrovoľným príspevkom naši hrdinovia podporili dokumentovanie príbehov veteránov a pamätníkov 20. storočia, ktorému sa na Slovensku venuje občianske združenie Post Bellum SK. Hrdinstvo týchto ľudí si musíme neustále pripomínať, aby sa tragická minulosť nezopakovala. Iba tak sa naša národná pamäť môže stať silnejšia a odolnejšia.
Naši dobrovoľníci: Jakub Kohút- 3.A, Filip Tkáč- 3.A, Marta Ščípová- 3.A, Klára Chrupková- 3.A
Post Bellum dokumentuje pre Memory of Nations, najväčší online archív v Európe, spomienky ľudí, ktorí bojovali za našu slobodu počas druhej svetovej vojny a komunizmu. Tieto zdokumentované príbehy ďalej dostáva k širokej verejnosti a k študentom na školách.
PaedDr. Alexandra Melišeková
Študenti našej školy triumfovali na Olympiáde o Európskej únii
15. 11. 2024Dňa 8. novembra 2024 sa v priestoroch Auly Jozefa Matúša na Fakulte sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave konalo finále už deviateho ročníka Olympiády o Európskej únii. Táto prestížna vedomostná súťaž, organizovaná Európskym centrom pre občiansku excelentnosť (ECCE), prebiehala pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike a za podpory Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, združenia Európsky dialóg a europoslancov.
Cieľom olympiády bolo prehĺbiť poznatky o fungovaní Európskej únie a motivovať stredoškolákov k aktívnej diskusii o európskych témach, pričom súťaž podporuje budovanie pozitívnych vzťahov a spolupráce medzi mladými ľuďmi.
Na elektronickom kole, ktoré sa uskutočnilo 21. októbra 2024, sa zúčastnilo až 242 tímov z celého Slovenska. Do finálového kola postúpilo iba 8 najlepších tímov, medzi ktorými nechýbali ani naši žiaci z triedy septima – Martin Šarvaic, Ema Borkovičová a Aleš Gabriel.
S radosťou oznamujeme, že náš tím predviedol mimoriadny výkon a zaslúžene získal 1. miesto! Druhé miesto obsadil tím z Gymnázia Jána Hollého v Trnave a tretie miesto patrilo študentom z Gymnázia Golianova v Nitre.
Finálového kola sa zúčastnili významní hostia, medzi ktorými boli europoslanec Michael Wiezik, Robert Sermek zo Zastúpenia Európskeho parlamentu na Slovensku, Andrej Krchňavý zo Zastúpenia Európskej komisie a Denisa Karabová zo združenia Európsky dialóg.
Blahoželáme našim úspešným študentom za reprezentáciu školy na tak vysokej úrovni. Ich úspech je dôkazom nielen ich vedomostí, ale aj tímovej spolupráce.
Ďakujeme im za výnimočné výsledky a prajeme im veľa úspechov aj v ďalších súťažiach!
Mgr Ľubica Štefáková
Do fotogalérie bol pridaný nový album Olympiáda o Európskej únii.