• Neobyčajný týždeň s Erasmom+
          • Neobyčajný týždeň s Erasmom+

            29. 11. 2023

            Neobyčajný, pestrý, akčný, ale aj poučný a nabitý emóciami – taký bol intenzívny týždeň 20.11. – 24.11. 2023. Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď, akreditovaná Erasmus+ škola,  hostilo 18 mladých ľudí a 4 učiteľky zTalianska (Istituto d´Istruzione superiore Lagrangia vo Vercelli) aNemecka (Gymnasium Ernestinum z Celle). 

            Spoločnou témou nášho nového projektu krátkodobých mobilít Erasmus+ pre tento školský rok je Diverzita a tolerancia. Dve cudzie slová, ktoré v súčasnosti a ešte viac v budúcnosti budú hrať veľmi dôležitú rolu. Pomocou pestrých projektových aktivít sme sa k ich významu priblížili viac. 

            Pobyt našich hostí na Slovensku sa začal v slovenskom parlamente, kde sme si opäť uvedomili, že rôznorodosť názorov ako protiklad k totalitarizmu je základom demokracie. Po zostupe z hradného kopca do Starého Mesta sme stretli nášho už klasického sprievodcu Pavla, ktorý nám prehliadku mesta „ušije“ vždy na mieru. Tentoraz sme začali nosením členov tímu na rukách, aby sme si uvedomili, že slovo tolerancia má svoj základ v latinskom slove, ktoré po slovensky znamená „nosiť“, „zniesť“. A to nie je vždy ľahké – tolerancia človeka vždy niečo stojí. Počas prechádzky bratislavskými ulicami a zároveň dejinami sme sa dozvedeli, že tolerancia mala v histórii doteraz vždy aj pozitívny ekonomický vplyv na hospodárstvo krajiny. 

            Andy Warhol je pojem, ktorý netreba obzvlášť predstavovať, prehliadku Bratislavy sme zakončili v Galérii SPP, kde bola malá výstava jeho diel. 

            V utorok sme sa počas prezentácií jednotlivých partnerských gymnázií trocha lepšie spoznali. Nasledovala návšteva Múzea holokaustu, ktorá na emócie mnohých študentov zapôsobila veľmi silno. V kráľovskej Trnave sme o svojich dojmoch hovorili v black boxe kultúrneho centra Malý Berlín. Zároveň sme spoznali mladú Ukrajinku Annu, ktorá hovorila o kultúrnych a umeleckých podujatiach, ktoré pomáhajú odídencom z Ukrajiny prekonať opustenosť a ďalšie negatívne dôsledky odlúčenia od ich ťažko skúšanej vlasti.   

            V stredu nabrala diverzita ďalší odtieň – v podobe famózneho stretnutia so známym influencerom na vozíčku Bekimom Azirim. Jeho nezameniteľný, korenistý humor nám ukázal, že na každý osud je možné sa pozrieť s humorom a optimizmom, ktorý bol skutočne nákazlivý.  

            Po interaktívnej prehliadke školy poobede sa v stredu zmenila malá telocvičňa na tančiareň. Naozaj nikto by nepovedal, koľko tanečných figúr vedia naši študenti vyprodukovať, keď zaznejú nejaké tie decibely a laser kreslí na stenách abstraktné obrazy... 

            Vo štvrtok pokračovalo zoznamovanie sa s diverzitou Slovenska v južnom regióne – národnostne zmiešanom Komárne, ktoré by toleranciu mohlo vyučovať. Doobeda sme zamestnali šikovné ruky našich gymnazistov ťahaním štrúdle – múčnika, ktorý spája tri regióny – rétés/strudel/štrúdľa upečená vlastnoručne na workshope v Strednej odbornej škole obchodu a služieb všetkým chutila a jej výrobu považovali mnohí za nezabudnuteľný zážitok. Rovnako ako poobednú prehliadku komárňanskej pevnosti spojenú s adrenalínovým prechodom tmavým labyrintom.  

            V piatok sme vytvorili zaujímavý padlet – Denník jednej mobility, kde študenti a študentky napísali postrehy o rôznorodosti a tolerancii, ktorú celý týždeň sami zažívali. No a na záver si vytvorili „masterpiece“ na motívy obrazu Andyho Warhola Campbell´s soup Cans v našom poňatí Diversity soup Cans. Študenti si vytvorili vlastné rôznorodé etikety na plechovky a takto vznikne dielko, ktoré bude tento náš krásny projektový týždeň pripomínať.  

            Čo povedať na záver? Sme vďační za nové priateľstvá, pohostinnosť hostiteľských rodín, zážitky a poznatky, ktoré nám Erasmus+ opäť priniesol, tešíme sa na stretnutie opäť v Taliansku v apríli. Slzy pri rozlúčke a nekonečné objatia boli potvrdením krásy tohto týždňa a prísľubom radosti z opätovného stretnutia. Arrivederci v apríli...   

            Katarína Valábková 

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Erasmus+ Diverzita a tolerancia.

            20.11.-24.11.2023 mobilita na Slovensku. Partneri z Nemecka a Talianska. Pestrý projektový týždeň...

        • Online prednáška: Počítačové videnie v medicíne
          • Online prednáška: Počítačové videnie v medicíne

            16. 11. 2023

            V rámci Týždňa vedy a techniky sme mali príležitosť dňa 10. 11. 2023 prostredníctvom online prednášky dozvedieť sa princípy počítačového videnia, ktoré nám prezentoval Ing. Ondrej Straka, absolvent nášho gymnázia, absolvent Slovenskej technickej univerzity, odbor Aplikovaná informatika, v súčasnosti doktorant na Ústave robotiky a kybernetiky.
            Dozvedeli sme sa, čo sú neurónové siete, ako sa neurónová sieť učí, aký je rozdiel medzi strojovým a hlbokým učením, i to, kde sa v súčasnosti využíva počítačové videnie. napr. inteligentná križovatka, autopilot v autách Tesla, v poľnohospodárstve – kde medzi veľkým počtom rastlín (100) stroj  detekuje napadnuté rastliny chorobou a tieto okamžite chemicky ošetrí alebo zlikviduje, v rôznych fabrikách výrobnou linkou prechádzajú tisícky predmetov, ak sa medzi nimi nachádza chybný výrobok, systémy ich identifikujú a robotické rameno tento chybný výrobok odstráni skôr, ako by sa dostal niekam ďalej. 
            Ondrej nám v závere prednášky predstavil jeho súčasnú prácu, ktorá je zameraná na  počítačové videnie v medicíne, konkrétne skúma zdravie sietnice prostredníctvom fundoskopie. Poukázal, že jednou z príčin poškodenia sietnice, môže byť diabetická retinopatia  alebo glaukóm a to je hlavné zameranie jeho výskumu s využitím počítačového videnia.

            Ďakujeme Ondrejovi, že prijal naše pozvanie a podelil sa s nami o veľmi aktuálnu tému a zaujímavú  prácu, ktorej sa venuje. Veríme, že podnietil, inšpiroval niektorých našich študentov v ďalšom štúdiu na vysokej škole v odboroch zaoberajúcich sa podobnou problematikou.

            Záznam z prednášky bude dostupný.

            Karin Macháčová, koordinátor informatizácie

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Online prednáška: Počítačové videnie.

        • Výsledky súťaže iBobor 2023
          • Výsledky súťaže iBobor 2023

            13. 11. 2023

            V dňoch 06. 11. - 09. 11. 2023 sa žiaci nášho gymnázia opäť zapojili aj v rámci Týždňa vedy a techniky do celoslovenskej informatickej súťaže iBobor. Celkovo sa súťaze zúčastnilo 64 žiakov, z toho v kategórii Benjamín (Prima, Sekunda) 20 žiakov, v kategórii Kadet (Tercia, Kvarta) 10 žiakov, v kategórii Junior (Kvinta, Sexta, 1.A) 22 žiakov a v kategórii Senior (3.A, 4.A, Septima) 12 žiakov.

            Úspešní riešitelia súťaže (uvádzame dosiahnutý percentil):
             

            kategória Benjamín

            Tobias Čelko               Sekunda 99,18

            Ondrej Tóth                 Príma 98,44

            Simona Široká            Sekunda 97,69

            Daniel Murčo              Sekunda 97,69

            Andrea Čižmárová     Sekunda 92,51

            Jakub Kamenár          Sekunda 89

            Katarína Lőfflerová     Príma 87,81

            Ondrej Kalas              Sekunda 85,46

            Miroslav Javor            Sekunda 84,04

            Adam Ďuriš                Príma 83,04

            Oliver Čúzy                Príma 81,48

            Michal Ďuriš               Sekunda 80,74

             

            kategória Kadet

            Marko Brandis           Kvarta 97,47

            Filip Görög                 Kvarta 92,88

            Barbora Kalinaiová    Kvarta 87,89

            Nina Scherhauferová Tercia 82,82

            Šimon Nižňanský       Kvarta 69,14

             

            kategória Junior

            Ema Borkovičová      Sexta 98,84

            Richard Kalinay         I.A 97,48

            Ivana Kilianová          II.A 96,64

            Alexander Baran        Kvinta 95,99

            Eva Slezáková           II.A 95,74

            Matúš Kubala             I.A 94,86

            Karin Bellayová          II.A 93,49

            Leo Hrabovský           II.A 92,24

            Max Gerhát                Sexta 90,97

            Jozef Matej Harčár     I.A 89,6

            Artur Lopašovský       Kvinta 87,45

            Jakub Dobiš               I.A 85,35

             

            kategória Senior

            Matej Královič            Oktáva 93,23

            Peter Michal               Oktáva 91,81

            Filip Stranovský         Oktáva 90,85

             

            Štatistické vyhodnotenie celoslovenskej súťaže https://ibobor.sk/vyhodnotenie2023.php

             

            Všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť v súťaži a úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme!

            Karin Macháčová, koordinátor informatizácie

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album iBobor 2023

        • Týždeň vedy a techniky na GVMS – prednáška neurovedkyne z Cambridge.
          • Týždeň vedy a techniky na GVMS – prednáška neurovedkyne z Cambridge.

            12. 11. 2023

            Počas Týždňa vedy a techniky každoročne organizujeme na našom Gymnáziu sprievodné podujatia, ku ktorým patria aj vedecké prednášky.

            Ani tento rok sme tradíciu neporušili. Naše pozvanie prijala MSc. Mphil. Silvia Hnátová, PhD. Pripravila si pre nás prednášku na tému: Výskum demencie a ako vypracovať stredoškolský projekt bez laboratória.

            Dr. Hnátová študovala na University of Cambridge v bakalárskom programe neurovedy, v rámci magisterských programov systémovú a vývinovú biológiu a doktorát obhájila z biochémie. Podieľala sa na objave proteínu so zatiaľ neopísanou úlohou pri demencii.

            Prednášku rozdelila na 2 časti. V prvej sa venovala výskumu demencie, oboznámila nás s rôznymi typmi demencií, ich prejavmi a vplyvmi na kognitívne funkcie. Popísala zmeny, ku ktorým  dochádza v mozgu a možnosti ich detekcie, spomenula nádejné lieky pre liečbu týchto ochorení. Zúčastnených študentov prednáška zaujala, vzhľadom na množstvo otázok, ktoré p. Dr. Hnátovej kládli.

            V druhej časti nám prezentovala možnosti, ktoré majú študenti, ak by chceli vypracovať projekty z biológie alebo chémie, keďže p. Dr. Hnátová sa počas gymnaziálnych čias zúčastnila viacerých súťaží a mala možnosť precestovať mnoho krajín. Ponúkla študentom databázy článkov, ktoré sú zdrojmi obrovských množstiev dát, s ktorými sa dajú realizovať bioinformatické projekty. Verím, že aspoň u jedného študenta zapálila plamienok motivácie pre projektové súťaže.

            Dúfam, že sa nám aj vďaka tejto prednáške podarilo popularizovať vedu, prezentovať zaujímavé

            poznatky, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín.

            Ďakujeme p. Dr. Hnátovej, že si pri svojom vyťažení našla pre nás čas a všetkým účastníkom, že si našli čas pre vedu.

            M. Straková

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Týždeň vedy a techniky na GVMS – prednáška neurovedkyne z Cambridge..

        • Gymnazisti v Bratislave!
          • Gymnazisti v Bratislave!

            12. 11. 2023

            V rámci občianskeho vzdelávania zavítali naši študenti 3. ročníka a septimy na exkurziu do Bratislavy. Ciele boli dva – prehliadka NR SR a zážitkový workshop historického centra mesta. V NR SR  sa nás ujal absolvent nášho gymnázia, v súčasnosti poslanec NR SR – Marián Viskupič. V tamojšej kinosále nás poinformoval o práci poslancov, vysvetlil nám proces tvorby zákonov, ochotne odpovedal na zvedavé otázky našich študentov a potom nás povodil po útrobách parlamentu, kam často nemôžu vkročiť ani novinári...

            Sotva sme vyšli z NR SR, vhupli sme do 2. časti našej exkurzie. Bol ním workshop s názvom Občianska odvaha v Bratislave. Začínal pri Bratislavskom hrade a končil pri Redute. Študenti sa zoznámili s osudmi napr. architekta, športovca, lekára, aktivistky, kňaza, ktorým je možno v uliciach venovaná iba malá plaketka alebo pamätná tabuľa, ale spájala ich myšlienka celého nášho putovania po Bratislave a síce: „Ak máš pocit, že si v nejakom postoji sám, nájdi si niekoho, kto zdieľa podobný názor ako ty, a bojujte za správnu vec spoločne. V jednote je totiž sila.“

            No a nakoniec nám ostalo ešte chvíľku času na čaj v Eurovei pri obdivovaní novej sochy od Viktora Freša s názvom Octahedral Body, ktorá je geometrickou sústavou atómov voľne levitujúcich okolo centrálneho atómu a pamätníkov pripomínajúcich výročie vzniku 1. ČSR – sochy Milana Rastislava Štefánika a sochu leva.

            Mgr. Martin Cesnek

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia v Bratislave.

          • TVT nás zaviedol do Hubertu J.E...

            9. 11. 2023

            Opäť po troch rokoch sme sa 7. 11. 2023 vybrali so študentami prírodovedného bloku 4.ročníka na exkurziu do svetoznámeho vinárskeho závodu Hubertu J.E. , ktorý má 200 ročnú tradíciu.

            Veľmi milo nás tam privítal pán inžinier Ďuriš a porozprával nám aj niečo z histórie Hubertu, ale aj o technológii výroby tichých, šumivých vín, sektov a destilátov.

            Rôzne spôsoby výroby študentov zaujali, popozerali si výrobné haly, plniace linky a najzaujímavejšie bolo chemické laboratórium, kde nám vysvetlili v čom spočíva ich práca a poukazovali nám moderné prístroje, ktoré používajú.

            Prednáška bola pre študentov obohacujúca, lebo si tak mohli naučené vedomosti pozrieť ako sa uplatňujú v praxi. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

             

            RNDr. Iveta Černá

        • Projekt Záložka do knihy spája školy
          • Projekt Záložka do knihy spája školy

            7. 11. 2023

            Október, ako mesiac školských knižníc, priniesol originálne podujatie a motiváciu k čítaniu presahujúce hranice Slovenska - česko-slovenský projekt Záložka do knihy, ktorá spája školy: Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov. 

            Cieľom projektu bolo nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci z Českej republiky vytvorili záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárnili tému česko-slovenského projektu a vymenili si ju so žiakmi z pridelenej partnerskej školy zo Slovenskej republiky.

            My sme prijali pozvanie k spolupráci na tomto projekte od našich partnerov z Tišnova a vytvorené záložky sme si vymenili na partnerskom stretnutí priamo na pôde gymnázia Tišnov. Pri výmene záložiek sme zapojili žiakov do krátkej čitateľskej ukážky z knihy Malý princ - žiaci z Tišnova a zo Serede prečítali úryvok z českého a slovenského vydania knihy, najskôr v češtine a slovenčine, potom prišiel čitateľský oriešok - žiak z Tišnova prečítal úryvok z knihy slovenského vydania  a žiak zo Serede prečítal z knihy českého vydania. Bolo to milé a úsmevné, niektoré slová čitateľov potrápili :)

            Do projektu sa z našej školy zapojili žiaci tried Prima a Sekunda. Záložky žiaci vytvárali doma, ale žiaci Primy aj na hodine výtvarnej výchovy.

            Knihy, ktoré najviac rezonovali, boli Staré grécke báje, Malý princ, báseň Ján Botto: Kukučka, Samo Chalupka: Turčín Poničan, Ľudmila Podjavorinská: Čakanka, ľudová pieseň Kačička divoká, Mesto duchov od Victorie Schwab, Totálne šialený týždeň - Utorok od Evy Amores, Anča z pomaranča a Záchrana ranča od Kataríny Škorupovej. 

            Čitateľské aktivity sme zatiaľ nerobili, ale celý rok máme tzv. čitateľskú výzvu, ktorú vyhodnotíme v marci, v rámci mesiaca knihy.

            Literárnu časť projektu zastrešovala pani učiteľka Mgr. Katarína Valábková, na hodinách Výtvarnej výchovy žiakov viedol pán učiteľ RNDr. Jozef Lenčéš.

            Ďakujeme našim partnerom za príležitosť  a spoluprácu na projekte a veríme, že opäť o rok podnietime našich žiakov k čítaniu a objavovaniu nových literárnych diel spojenú s tvorbou záložiek do kníh.

            Karin Macháčová, koordinátor projektu

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Záložka do knihy spája školy.

        • Imatrikulácie 2023
          • Imatrikulácie 2023

            5. 11. 2023

            Tradícia prijímania nových študentov do tzv. cechu študentského býva súčasťou školského roka na každej strednej škole.  Aj naši prváci a primáni sa dočkali tejto chvíle. Imatrikulácie v réžii študentov oktávy a 4.A sa konali 27.októbra v školskej  telocvični, kde sa v atmosfére Halloweenu predviedli organizátori i žiaci 1.A a prímy v maskách. Jednotlivci, ale aj skupinky nových triednych kolektívov plnili humorné i trochu problematické  úlohy, kde mohli prejaviť svoju kreativitu, šikovnosť a spolupatričnosť. Prítomní diváci mohli vidieť ich tímového ducha, zmysel pre humor, či vlastnú priebojnosť. Obe triedy, primáni i prváci, s nadšením získavali body za splnenie úlohy od zamaskovanej poroty pre svoj triedny tím a  obstáli v súťažiach na výbornú. Po poslednej disciplíne a zrátaní bodov zvíťazili naši najmladší študenti – primáni, ktorí sa tešili z výhry nad staršími spolužiakmi, a samozrejme aj zo sladkej cukríkovej odmeny. V závere slávnosti museli imatrikulovaní žiaci odrecitovať prísahu vernosti a poslušnosti našej škole a porota ocenila najkrajšiu masku, ktorú predviedli dievčatá z 1.A. Veríme, že si všetci prítomní študenti i učitelia odniesli z tohtoročnej imatrikulačnej slávnosti  len pekné spomienky.

             

            Bohdana Renáčová

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Imatrikulácie 2023.

        • Exkurzia Energoland Mochovce a Nitriansky hrad
          • Exkurzia Energoland Mochovce a Nitriansky hrad

            2. 11. 2023

            Dňa 02. novembra 2023 sa žiaci tried Kvinta a 1.A zúčastnili exkurzie, ktorej cieľmi boli návšteva vedecko-zábavného strediska Energoland Mohcovce a Nitrianskeho hradu.
            V rámci Týždňa vedy a techniky exkurziu  absolvovali aj žiaci technického a ekonomického modulu tried Septima a 3.A.

            V Energolande je 40 interaktívnych sekcií, ktorými sme boli sprevádzaní spolu s odborným výkladom sprievodkyňou. Žiaci si mohli vyskúšať a vidieť ako veci fungujú, čo je dôležitou súčasťou tejto expozície. Návšteva Energolandu ponúka učenie sa zažitkom, doslova.

            Nahliadnuť na všetky expozície si môžete TU

            Ďalšou zastávkou bol Nitriansky hrad - spolu so sprievodkyňou sme si pozreli Katedrálu svätého Emeráma. Chrám pozostáva z troch stavieb rozličného veku, románskej kaplnky, horného a spodného kostola. Zaujímavosťou boli aj Diecézne múzeum a výstup na vežu.

            Karin Macháčová

             

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Energoland Mochovce a Nitriansky hrad.

          • Spoločné stretnutie žiakov tercie s rodičmi

            1. 11. 2023

            Trieda tercia dňa 26.10. 2023 pripravila veselé podujatie, ktoré spestrili tekvicové dielne, vedomostný kvíz a nechýbal ani náš maskot psík Elis, ktorý nám predviedol tanečné kreácie  so svojou majiteľkou Nelkou Satinovou. Rodičia spolu s deťmi vyrezávali tekvice. Jednotlivé družstvá zložené z jedného rodiča a dvoch žiakov museli absolvovať  kvíz, pri ktorom sa zapotili otázkami z chémie, zdravovedy, fyziky, dejepisu či nemčiny.  Barborka Zgurišová svojím spevom spríjemnila chvíle čakania na rozhodnutie poroty. Víťazné družstvo získalo tortu, s ktorou sa však podelilo s ostatnými. Pri dobrej zábave, koláčoch a chlebíčkoch nám nič nechýbalo a pocit radosti sme preniesli aj na rodičov. Už sa tešíme na ďalšie triedne stretnutie. Nakoniec posúďte sami, vyrezané tekvice aj s označením umiestnenia si môžete pozrieť vo vstupnej chodbe našej školy.

                                                                                                                        Mgr. Marianna Krčmáriková