Dňa 27. apríla zavítala na naše gymnázium veľmi vzácna návšteva- pani ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v sprievode poslanca pána doc. Kresáka. Žiaci štvrtého ročníka a septimy mali možnosť viesť menšiu diskusiu, ktorá sa týkala otázok práva a právneho štátu.
Na úvod sa nám v krátkosti predstavili. V diskusii odpovedali na zopár otázok z rôznych sfér a chceli nám ozrejmiť veci najmä z právneho pohľadu.
„ Ak chcete zmenu alebo presadiť svoju predstavu, politika je priestor, kde sa môžete realizovať.“ Odpovedala pani ministerka na otázku týkajúcu sa jej vstupu do politiky, keďže predtým pôsobila ako profesorka na vysokej škole. Do politiky sa dostala náhodou, ako pomocná ruka pri vytváraní smerníc novely obchodného zákonníka, keď sa prostredníctvom novelizácii práva snažila naša krajina prispôsobiť podmienkam pre vstup do Európskej Únii.
Pán poslanec Kresák poznamenal, že pri vstupe do politiky je potrebná odvaha, odhodlanie a ochota. Venuje sa najmä ústavnému právu. Pretváral „Mečiarov systém“ a snaží sa svoje predstavy pretaviť do praxe. I keď dopadá na politikov kritika, tak :„ Mali sme sa ranám brániť, nie rozdávať.“
Ďalej žiakov zaujímali aké zmeny nastali v našom štáte po páde „mečiarizmu“. Pani Žitňanská vyzdvihla najmä začlenenie Slovenska do Európskej Únie, pretože nie sme odkázaní sami na seba, sme súčasťou celku, ktorý tvorí základ pre slobodnú a bezpečnú Slovenskú republiku. Je presvedčená, že Slovensko urobilo skokové pokroky od totality k demokracii, i keď sa obáva že sme sa ešte z dôb minulých úplne nezotavili.
Pani ministerka vyjadrila silnú sympatiu k nedávnemu protikorupčnému pochodu. Najmä sa jej páčilo, že bol slušný a bez výtržností- „Volal o posilnenie demokracie.“ Taktiež podotkla, že volenie extrémistických strán nevedie k posilneniu demokracie, ale k jej narúšaniu. A je podľa nej smutné, že v parlamente máme fašistickú stranu a takéto hrozby sa dejú aj v okolitých krajinách.
Študentov taktiež zaujímala situácia týkajúca sa Ústavného súdu, konkrétne otázky nevymenovania troch sudcov. Pán poslanec Kresák súhlasil s postojom pána prezidenta, avšak sa mu táto situácia nepáči, stále o nej prebiehajú rokovania. Podľa pani ministerky by situáciu vyriešila novela ústavy, ktorá by upravila dosadzovanie sudcov Ústavného súdu. Pán prezident sa snaží právnymi nástrojmi upokojiť vzniknutú situáciu. Tvrdí, že kameňom úrazu je súčasná politika.
Napokon prišli otázky týkajúce sa Mečiarových amnestií. Obaja ich označili za tragédiu pre právny štát. Ich zrušenie vidia ako signál, že verejnú moc nemožno zneužívať vo svoj prospech tak, ako to spravil Mečiar. Mečiarove amnestie sú hrubým porušením právneho poriadku. Právny štát funguje na základe prerozdelenia kompetencií jednotlivým právnym orgánom. Momentálne sú Mečiarove amnestie v rukách Ústavného súdu. Dvaja sudcovia sa však zdržali rozhodovania v tomto prípade. „Nemožno spochybňovať Ústavný súd. Musíme v niečo veriť a podporovať.“ podľa pána poslanca Kresáka, sudcovia musia zvážiť, ako budú rozhodovať. Pani ministerka Žitňanská podotkla, že po zrušení týchto amnestií začnú prebiehať rôzne procesy a tak sa postupne Slovensko znova vysporiada s minulosťou, avšak niektoré prípady nemusia byť objasnené.
Beseda s pani ministerkou a pánom doc. Kresákom bola veľmi zaujímavá. Nielen žiaci, ale aj učitelia si utvorili svoj vlastný názor na prediskutované témy. Ceníme si takúto výnimočnú návštevu a tešíme sa na podobne zaujímavé diskusie.
Michala Gálová, 4.B
Do galérie Ministerka spravodlivosti Žitňanská na GVMS boli pridané fotografie.