Aktualizovali sme modul Školský poriadok
Alicka - víťazka KK CHO kat. A
30. 1. 2019V dňoch 23. – 24. januára 2019 sa na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave konalo krajské kolo chemickej olympiády kat. A. Našu školu reprezentovala študentka septimy Alica Ištoková. V konkurencii študentov trnavského kraja sa jej podarilo obsadiť 1. miesto a tým si zabezpečila postup na celoštátne kolo.
Alicke k úspechu srdečne blahoželáme a držíme palce pri ďalšej reprezentácii :)
M. Straková
Do galérie Alicka - víťazka KK CHO kat. A boli pridané fotografie.
Workshop - Ako programovať micropočítač BBC micro:bit
15. 1. 2019Dňa 15. 01. 2019 (utorok) mali študenti nášho gymnázia príležitosť zúčastniť sa workshopu Ako programovať micropočítač BBC micro:bit, ktorý lektoroval Marek Mansell. (zakladateľ občianskeho združenia SPy)
Podujatie bolo realizované v rámci projektu Učíme s Hardvérom, v spolupráci s občianským združením SPy, viac na https://www.ucimeshardverom.sk/Študenti absolvovali 3 vyučovacie hodiny, počas ktorých si vyskúšali programovanie micro:bitu v jazyku Python - ovládanie displeja microsúčiastky, bezdrôtové posielanie správ zo zariadenia na zariadenie, programovanie LED pásikov.
Študenti workshop zhodnotili veľmi pozitívne, vyjadrili nadšenie z príležitosti zažiť na workshope a neskôr aj na na hodinách informatiky programovanie microbit súčiastok na našej škole.Ďakujeme lektorovi Marekovi Manselovi za inšpiratívne podujatie.
Karin Macháčová, koordinátor informatizácie
Do galérie Workshop - programovanie súčiastky Micro:bit boli pridané fotografie.
6
Možnosti štúdia v Ruskej federácii
15. 1. 2019Dňa 9. januára 2019 sa uskutočnilo na pôde našej školy stretnutie žiakov maturitných ročníkov so zástupcami Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorí si vybrali Gymnázium Vojtecha Mihálika v Seredi na základe úspešnosti našich študentov v celoštátnych i medzinárodných súťažiach.
Stretnutia sa zúčastnila osobne štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Mgr. Oľga Nachtmannová PhD., ako aj PhDr. Marek Moška, generálny riaditeľ sekcie medzinárodnej spolupráce. Našim maturantom poskytli podrobné informácie o možnosti vysokoškolského štúdia na prestížnych univerzitách v Ruskej federácii v rámci študijných odborov:
- jadrová energetika a technológie;
- fyzikálno-technické vedy a technológie;
- základné lekárstvo – vedecký smer;
Od 31. 5. 2018 sa môžu slovenskí občania uchádzať o štipendium na štvorročné bakalárske, dvojročné magisterské a päťročné štúdium „špecialista“ (spojené bakalárske a magisterské štúdium) v oblastiach jadrovej energetiky a technológie, fyzikálno-technických vied a technológie a základného lekárstva v Ruskej federácii. Štúdium je možné absolvovať v ruskom jazyku alebo v anglickom jazyku.
V prípade schválenia žiadosti o štipendium poskytuje ruská strana bezplatné štúdium a štipendium, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR cestovné výdavky na jednu cestu na miesto pobytu a späť a poskytuje príplatok ku štipendiu.Mgr. Zuzana Šupová
Do galérie Možnosti štúdia v Ruskej federácii boli pridané fotografie.
Micro:bit - školenie pre učiteľov informatiky
8. 1. 2019Pozývame Vás na školenie učiteľov informatiky (ZŠ, SŠ)
„Ako programovať mikropočítač BBC micro:bit“,
ktoré sa uskutoční 15. 01. 2019 (utorok) o 14:00 na Gymnáziu Vojtecha Mihálika Sereď.Školiteľom je Marek Mansell, školenie je organizované Gymnáziom Vojtecha Mihálika v Seredi v spolupráci s občianskym združením SPy v rámci projektu Učíme s Hardvérom, viac na https://www.ucimeshardverom.sk/
V prípade záujmu vyplňte prihlášku https://goo.gl/forms/BvSDWtgntvPUpCKU2
Mnoho učiteľov sa obáva komplikovanosti vyučovania hardvéru, a to pritom úplne zbytočne. Rozsvietiť LED pásik, odmerať teplotu či dokonca naprogramovať si vlastného robota sa v skutočnosti dá naučiť v priebehu niekoľkých vyučovacích hodín. Svedčí o tom aj fakt, že BBC micro:bit plošne rozdávali už 11 a 12 ročným žiakom ... viac na viac na https://www.ucimeshardverom.sk/
PaedDr. Karin Macháčová
Máme 1. miesto v kraji v Zenite
17. 12. 2018Náš študent Marek Hába z triedy Kvinta získal najlepšie ocenenie v kraji v celoslovenskej súťaži v programovaní s názvom Zenit. Umiestnil sa na prvom mieste a programoval v programovacom jazyku Python, ktorému sa naša škola začala pred rokom venovať.
Gratulujeme mu a prajeme veľa ďalších úspechov.
Mgr. František Vondena
Stáž v TASR
8. 1. 2019Predposledný deň pred vianočnými prázdninami sa trojica našich úspešných študentov Ema Nešťáková, Michal Nguyen, Terézia Markusková vybrala preskúmať pre nás doposiaľ neznámu tlačovú agentúru. Celý deň nás po nej trpezlivo sprevádzala šéfka zahraničnej redakcie Monika Himpánová. To, že sme prešli skutočne všetkými dverami, nám dalo možnosť vybudovať si obraz o celej štruktúre a náplni práci všetkých pracovníkov. Bolo zaujímavé počúvať, s čím všetkým sa stretávajú domáci redaktori na tlačovkách či na zasadnutí parlamentu. Ako sa športoví redaktori tešia z úspechov našich športovcov, ktorých sprevádzajú na súťaže. Ako sa ekonomická redaktorka pripravovala na štrajk farmárov. Zahraničná redakcia sa zásobila článkami na vianočné sviatky, ak by sa nič zaujímavé neudialo. Video redakcia sa práve chystala natáčať rozhovor pre Tablet TV s prezidentom Únie ligových klubov, Ivanom Kozákom. A obrazová redakcia nás zasvätila do tajov vydareného obrázku. Nevynechali sme ani úsek obchodu a marketingu, ekonomiky či pútavo rozprávajúcu pani personalistku. Všetci títo ľudia boli nesmierne zaujímaví a zapálení pre svoju prácu. Avšak stretnutie s generálnym riaditeľom Vladimírom Puchalom, ktorý je tiež spisovateľom, publicistom, básnikom, nám tento nezabudnuteľný deň ešte viac umocnil. Sme poctení, že sme si mohli z jeho rúk prevziať osvedčenie o absolvovaní jednodňovej praxe v TASR ako prví študenti na Slovensku. Bola to pre nás všetkých úžasná skúsenosť, za ktorú sme TASR veľmi vďační.
Mgr. Ľubica Štefáková
Do galérie Stáž v TASR boli pridané fotografie.
7
VYHODNOTENIE SÚŤAŽE V ZBERE PAPIERA
10. 12. 2018VÝSLEDKY SÚŤAŽE V ZBERE PAPIERA
Septima 521 kg
Príma 474,60 kg
Sexta 251,40 kg
Kvinta 250,8 kg
1.A 179,60 kg
Tercia 132,10 kg
Sekunda 123,80 kg
3.A 115,9 kg
4.A 98,40 kg
Kvarta 71,40 kg
4.B 37 kg
2.A 20,40 kg
Oktáva 18,10 kg
Celkom bolo vyzbieraného 2295 kg papiera.
Víťazná trieda Septima získava tortu, ktorú dostane vo štvrtok 13.12.2018 na 2. vyučovacej hodine . Víťaznej triede gratulujeme!
Výlet do minulosti
8. 1. 2019Tento rok sme sa rozhodli pre 4 triedy nášho gymnázia zrealizovať zážitkový workshop pod vedením občianskeho združenia Post Bellum SK, ktorý vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia. Tieto workshopy sme zámerne situovali do Múzea holokaustu, aby zážitok z nich bol umocnený miestom a podporený prednáškou i prehliadkou múzea. Témou workshopov bola nútená migrácia, neznášanlivosť, antisemitizmus a xenofóbia. Žiaci si postupne prešli premenou spoločenskej atmosféry v období tridsiatych rokov 20. storočia v Československu. Cez hranie rolí sa ponorili do politického diania a stali sa z nich zástupcovia piatich najvýznamnejších politických strán na Slovensku v časoch blížiacej sa vojny . V parlamente predstavili svoju stranu, jej priority i nepriateľov. Následne museli reagovať na meniace sa politické podmienky, vydávať vyhlásenia pre rozhlas i návrhy na riešenia v rolách politických strán. Neskôr sa žiaci cez konkrétny príbeh vžívajú do situácie človeka, ktorý musel opustiť svoj domov. Cez moderné metódy ako pohybová aktivita či skupinová dramatizácia sa stávajú súčasťou tohto príbehu a berú tak na seba rozhodovanie daného človeka. Rozhodovanie o tom, či v napätej situácii ostať, riskovať, opustiť domov, rodinu, priateľov a stratiť všetky doterajšie istoty. Bol to výlet do minulosti, v ktorej mohli žiaci zároveň získať nový pohľad na súčasnosť , ale i zistiť, že dejiny boli niečím, čo sa ich osobne dotýka.
Mgr. Ľubica Štefáková
Do galérie Výlet do minulosti boli pridané fotografie.
24
Projekt Digitálna škola
5. 12. 2018Naša škola sa zapojila do celoslovenského ČSOB projektu Digitálna škola, cieľom ktorého bolo zvýšiť vedomosti v oblasti digitálnej bezpečnosti.
Žiaci mali k dispozícii študijný materiál a v rámci jednej hodiny informatiky sme o tejto téme diskutovali.
V priebehu 46. týždňa, t.j., od pondelka 12.11.2018 do piatka 16.11.2018, bol spustený celoslovenský online vedomostný test z oblasti digitálnej bezpečnosti pre všetky prihlásené školy.Naša škola sa v rámci Trnavského kraja umiestnila na 1. mieste, najúspešnejším študentom v Trnavskom kraji sa stal Dominik Melicher, žiak Oktávy. Výhercovi organizátor súťaže odovzdá cenu v podobe Tabletu Lenovo Yoga 3 plus.
viac na https://digitalnaskola.online/
Ďakujeme všetkým zúčastneným a výhercovi srdečne gratulujeme.
Karin Macháčová, koordinátor informatizácie
Junior náboj 2018
4. 12. 2018Aj tento rok naši mladší žiaci: Ema Pretáková, Július Farkaš z kvarty a Terézia Rišková, Adriana Skutilová z tercie vytvorili družstvo a súťažili v oblasti matematiky a fyziky.
Náboj Junior je súťaž pre štvorčlenné tímy žiakov druhého stupňa základnej školy. Celá súťaž trvá 120 minút, počas ktorých sa tímy snažia vyriešiť čo najviac úloh.
V náboji nejde o bezhlavú aplikáciu už nadobudnutých vedomostí. Úlohy vyžadujú istú dávku invencie a dôvtipu.
Obsadili medzi 77 ZŠ a osemročnými gymnáziami v rámci trnavského kraja krásne 11. miesto.
Gratulujeme.
RNDr. Iveta Černá
Vedúca PK Pv a M
Seminaristi bodovali v Juniorfreshhhe!
4. 12. 2018Aj tento rok 13.-25.11.2018 prebehla pod záštitou Slovnaftu v Bratislave súťaž Juniorfreshh. Je to online súťaž, v ktorej bojujú 3 členné súťažné tímy z celého Slovenska v oblasti chémie, biológie, fyziky a matematiky. Naši študenti 3. a 4.ročníka boli celkom úspešní, aj keď sa do finále neprebojovali. Prihlásili sa tieto tímy:
Corrupted files – Matišíkové Karin a Laura, Koborová Miriam 24.miesto 682 bodov
3.ročník
Filiálky – Dudonová Simona, Mäsiarová Olívia, Koláriková Karolína 37.miesto 550 bodov
Medúzky – Talapková Janka, Baničová Naďa, Šelestiaková Martina 98.miesto 120 bodov
4.ročník
Srdečne gratulujeme!
RNDr. Iveta Černá
Technologické novinky na hudobnom festivale
4. 12. 2018Opäť sme mali to šťastie a boli sme vyžrebovaní spolu so 14 školami z celého Slovenska, aby sme na súťaži Innovation Camp dokázali, že naši študenti sú kreatívni, komunikatívni, flexibilní a odvážni. Súťaž sa konala v Košiciach a súťažiaci boli rozdelení do zmiešaných družstiev.
Organizátormi tejto súťaže boli spoločnosť AT&T Global Network Services Slovakia a nezisková vzdelávacia organizácia Junior Achievement Slovensko. Študenti boli požiadaní, aby predložili nápady na to, ako odprezentovať spoločnosť AT&T počas letného hudobného festivalu. To, že vymyslieť dobrú marketingovú kampaň nie je jednoduché, zistili študenti stredných škôl pomerne rýchlo. Odbornú porotu však prekvapili svojou rozvahou a výnimočnou kreativitou. Našu školu reprezentovali študentky Juvenis JA firmy - Diana Zerrouk, Viktória Hechtová, Heňa Bobuľová a Barbora Beňová. Všetky si tento náročný deň pochvaľovali, avšak hodnotnú cenu a diplom si odnášala z Košíc len Barbora Beňová. Jej tím zaujal odbornú porotu svojou inováciou v podobe technologických náramkov, ktoré pri vstupe na festival dostane každý účastník. Môže si ho synchronizovať so svojim mobilom a vďaka prepojeniu s náramkami svojich priateľov mu ten jeho umožní nájsť ich aj vo veľkom dave.
Celodenná súťaž Innovation Camp predstavuje pre študentov intenzívnu skúsenosť, ktorá stimuluje ich tvorivé a inovatívne zručnosti. Cieľom súťaže je motivovať študentov, aby sa stali úspešnými na trhu práce. Sme vďační za túto možnosť a určite by sme ju odporučili všetkým.
Mgr. Ľubica Štefáková
Do galérie INNOVATION CAMP Košice boli pridané fotografie.
1
Sme prví
2. 12. 2018Dňa 28.11.2018 sa na základnej škole v Galante konalo okresné kolo olympiády zo slovenského jazyka. Za našu školu súťažila Ema Pretáková – žiačka kvarty.
Olympiáda sa skladá sa z troch častí. Prvý bol test zameraný na teoretické vedomosti zo slovenského jazyka a čitateľskú gramotnosť. V druhej časti súťažiaci tvorili vlastný text. Mali určený žáner i tému. Tretia časť bola zameraná na rečnícky štýl. Za 30 minút si museli pripraviť text na danú tému a naučiť sa ho, aby ho vedeli prerozprávať porote. Tu zohrala veľkú úlohu tréma a schopnosť improvizácie.
Naša Ema zvládla všetky tri časti vynikajúco a odmenou jej bolo prvé miesto a postup do krajského kola, v ktorom bude reprezentovať galantský okres. Krajské kolo sa bude konať v Trnave.
Blahoželáme a budeme držať palce!
Mgr. A. Ujlacká
OLYMPIÁDA Z NEMECKÉHO JAZYKA
30. 11. 2018V mesiaci november sa na našej škole uskutočnili školské kolá olympiády z nemeckého jazyka. Víťazmi jednotlivých kategórií sa stali:
Kategória 1A – Aleš Gabriel (príma)
Kategória 1B – Ema Pretáková (kvarta)
Terézia Markusková (tercia)
Kategória 2A – Michal Krivošík (kvinta)
Andrea Filová (kvinta)
Kategória 2B – Martin Krivošík (III.A)
Martin Jozef Ferenc (III.A)
Blahoželáme im a držíme im palce, aby boli úspešní na okresnom kole v Galante.
Mgr. Renáta Zsidóová, Mgr. Zuzana Šupová
Vzdelávanie žiakov v oblasti novinárstva a tlače
27. 11. 2018Po prvýkrát sme na pôde našej školy zorganizovali novinársky workshop, na ktorý prijala pozvanie naša bývalá žiačka Monika Himpánová, toho času vedúca zahraničnej redakcie v Tlačovej agentúre Slovenskej republiky (TASR). Maturantom porozprávala nielen o svojej profesijnej ceste, zahraničných stážach, ale hlavne o fungovaní tlačovej agentúry. Workshop bol zameraný na spoznanie novinárskych povinností a písanie tlačovej správy. Po prednáške si žiaci zmerali svoje sily s vedomostným testom zo všeobecného rozhľadu a následne si vyskúšali napísať tlačovú správu o práve prebehnutom workshope. Motiváciou pre študentov bola informácia, že traja najúspešnejší získajú jednodňovú stáž v TASR. Z tejto ceny i z malých pozorností sa tešili Ema Nešťáková , Michal Nguyen a Terézia Markusková, ktorí vám ešte v decembri určite prinesú podrobnú správu z návštevy v TASR. Teší nás, ak naši bývalí študenti, napriek svojmu úspechu, nezabudnú na lavice, z ktorých vyšli a sú ochotní podeliť sa o to, v čom vynikajú.
Mgr. Ľubica Štefáková
Do galérie Novinársky workshop boli pridané fotografie.
6