Zážitkové vyučovanie je modernou formou, ako si žiaci a študenti prostredníctvom vlastného prežívania zapamätajú učivo čo najlepšie. My sme túto metódu zvolili pri skúmaní histórie nášho štátu. 30 rokov slobody , ktoré sme oslávili 17.11.2019 sme si pripomenuli o deň neskôr na našej škole. Triedam sme mesiac dopredu zadelili témy, ktoré mali svojim spolužiakom kreatívne, ale objektívne odprezentovať . Metódu výstupu si mohla zvoliť trieda, podľa vlastného uváženia. Všetci sa svedomito pripravili, a preto sme tento deň miesto pasívneho prijímania výkladu, so zatajeným dychom očakávali , čo si na nás jednotliví zástupcovia tried pripravili. Trieda príma a sekunda nám priblížili, ako sa komunisti „nabúrali“ do hláv detí. Oblečení v pionierskych rovnošatách nám predstavili iskričky, pionierov, ich pozdravy či dokonca i piesne a veľkolepé spartakiády. Zohnali si pionierske odznaky , preukazy, staré učebnice, čínske či plniace perá, ale aj vkladnú knižku mladého pioniera. Triedy tercia a kvarta nás oboznámili s bežným životom socialistického spotrebiteľa. Jeho úskaliami pri nakupovaní, o fenoméne TUZEX a podpultovom predaji, obliekaní, bývaní či telefonovaní. Najnovšie smartfóny vie ovládať dnes každý škôlkar, avšak s výdobytkami, ktoré nám táto skupina poukazovala, by sa zapotil i nejeden maturant. Kvinta a 1.A mala pre nás nachystané voľby. Vyskúšali sme si všetci zahlasovať za poslancov do Národného zhromaždenia, avšak celé voľby boli iba fraškou. Žiadna anonymita, pluralita, len nátlak, zastrašovanie a 100 % účasť. 2.A spolu so sextou si pre nás pripravili osobné príbehy ľudí z ich okolia. Dozvedeli sme sa, ako boli vypočúvaní príslušníkmi ŠTB, ktorí dokonca striehli aj v tejto miestnosti na našich podozrivých spolužiakov. Bolo až neuveriteľné počúvať, ako sa niekto nemohol dostať na vysnívanú školu (nie z vlastnej viny), iný nesmel ísť do kostola. Cestovanie za hranice, vyjadrenie vlastného názoru, pravdivé informácie v novinách či ísť na zhromaždenie? Nemysliteľné. Posledným stanoviskom bol November 1989, ktorý nám priblížili triedy 3.A a septima. Krátkou tvorivou dramatizáciou poukázali na to, ako končili ľudia, ktorí si dovolili nielen slovne kritizovať, ale aj transparentmi nabádať ostatných na preukazovanie nespokojnosti s vtedajším režimom. Predstavili nám deň po dni, ako sa menil režim i ktoré piesne sa stali hymnou námestí.
Súčasťou tohto dňa bola i fotografická výstava My sme 89, ktorej organizátorom je OZ alebo.co, realizovaná vďaka podpore TTSK. Predstaviť nám ju prišla naša oktavánka Lucia Tomčányiová, ktorá stála pri jej zrode . Študenti sa tak mohli oboznámiť s ľuďmi, ktorí sa spolupodieľali na protestoch v Trnavskom či Bratislavskom kraji, alebo sa ich nepriamo dotýkali.
Cieľom celého zážitkového vyučovania bolo objektívne zachytiť nedávnu dobu, o ktorej nám rozprávajú starí rodičia, ale nám sa javí už na míle vzdialená. Ide o dôležitú kapitolu z dejín, ktorú je potrebné pripomínať, aby sa mladej generácii dostalo do povedomia, že sloboda vôbec nie je samozrejmosťou, hoci patrí k najdôležitejším hodnotám ľudstva. Pripomínať nám všetkým, že slobodu treba chrániť a citlivo vnímať, ak o ňu ktokoľvek prichádza. A to je výzva i pre modernú, už slobodnú a demokratickú spoločnosť.
Mgr. Ľubica Štefáková
Do galérie 30 rokov slobody boli pridané fotografie.