Dňa 08. 10. 2024 žiaci Kvinty a 1.A absolvovali exkurziu v závode Vetropach Nemšová a v závode Old Herold Trenčín.
Závod Vetropack Nemšová je výrobcom sklených obalov. Žiaci v rámci exkurzie navštívili dispečing, videli sme výrobné linky spracovania skloviny na konkrétny sklený obal, proces chladenia, paletovania, balenia, v exterieri zásoby črepov získaných triedením odpadu.
Závod Old Herold Trenčín je výrobcom jedinečných liehovín s charakteristickými etiketami: Slivovica, Hruškovica, Borovička a iné. S výrobnou riaditeľkou závodu sme prešli prevádzkami plnenia fliaš, lepením etikiet a balením, nahliadli sme aj do laboratória, videli sme prácu s manipulačným vozíkom v sklade. Žiaci sa dozvedeli o histórii závodu, procese výroby, aj zaujímavosti viažúce sa k spracovaniu borievok.
Žiacke postrehy:
Marco Brandis, Kvinta: "Vetropark bol pre mňa zaujímavý z toho dôvodu, že sme videli ako sa reálne spracováva sklo a ako sa recykluje. Prekvapilo, ma že vo výrobe nebolo väčšie horko. Zaujímavé tiež bolo ako stroje nahradili vyše polovicu starých zamestnancov. V Old Herold ma zaujalo to ako dlho liehovar funguje a aký veľký sortiment dokážu vyrábať. Tiež bolo zaujímavé ako sa postupne výroba vylepšovala a menila. Zaujal ma aj ich sklad ktorý bol veľký ako celá budova našej školy a to že je to len mesačná zásoba."
Michaela Nagyová, Kvinta: Exkurzia bola veľmi zaujimavá, páčila sa mi vo Vetropacku časť o recyklovani skla, teraz viem, ako veľmi je dôlezité sklo je pre ľudí a životné prostredie. V Old Herold som si zapamätala históriu napr. borovičky, ginu na Slovensku, celkovo firmy a pálenia alkoholu. Celý proces balenia bol zaujimavý tým, ako automaticky sa lepili na fľaše etikety, nasadzovali vrchnáky. Veľmi ma zaujalo aj ako automatizované sú obidva podniky, ľudia sú v mnohých prípadoch potrební len na kontrolu robotov a strojov, ale stále sú pozície, napr. pri balení malých jogurtových balení, kde sú ľudia stále potrební. Celkovo, naučili sme sa o tom koľko "vrstiev" má výroba alkoholu a fliaš, nie je to až také ľahké ako sa zdá a stojí za tým veľmi veľa práce, ľudí a histórie."
Petra Mésárosová, Kvinta: "Pri prehliadke vo Vetropacku som sa naučila zaujímavý proces výroby sklenených fliaš a nové vedomosti. Naučila som sa čo do skla patrí a ako môže vzniknúť v prírode. Bola som prekvapená keď som sa dozvedela ako oddelujú sklo od ostatného odpadu a že keramika sa nehádže do skla. Taktiež som bola prekvapená ako kvôli automatizácii výroby skla, prišli o prácu viac ako polovica zamestnancov. V Old Herolde som sa naučila proces výroby borovičky a ich skladovacie metódy. Naučila som sa čo sú borievky a ako sa získavajú."
Barbora Kalinaiová, Kvinta: "Na exkurzii som sa dozvedela, že existuje len 8 základných farieb skla. Pri recyklovaní je možné z triedeného odpadu oddeliť kov magnetom, kovové vrchnáčiky špeciálnym prístrojom, ale keramiku žiadnym spôsobom. Jeden malý kúsok keramického taniera vie pokaziť až desiatky fliaš. Taktiež, že fľaše po vyfúknutí zostávajú veľmi horúce až niekoľko hodín. Priestory Vetropacku boli veľké a dobre dostupné autám s nákladmi aj pracovníkom."
Jakub Sokol, 1.A: "Najviac sa mi páčila exkurzia v Old Herold Trenčín. Baví ma dejepis a v Old Herold nám hovorili veľa o ich histórii a o histórii borovičky takže to ma zaujímalo. Dozvedel som sa veľa nových informácií, napríklad že borievky nevieme vypestovať a čím dalej tým viac odlesňujeme naše lesy a preto majú aj menej borievok. Preto musia chodiť kupovať červené borievky do Albánska. Hovorili nám aj ako vznikala borovička a zistil som že slovenská borovička je známa aj vo svete napríklad v Anglicku. Taktiež nám hovorili že prvé bola borovička používaná na medicínske účely a hovorilo sa že je vhodná aj pre deti."
David Chatrnúch, 1.A: "Z exkurzie som si priniesol veľa informácí ako napríklad, že v minulosti vzniklo sklo keď blesk dopadol na púštny piesok, že treba triediť odpad a nehádzať ku sklu iné odpadky, zistil som, že keď hodíme ku sklu aj iné materialy ako plast, kov alebo keramiku, tak so všetkých najhoršia je keramika, lebo kov oddelia magnetom, plasty roztavia, no keramika sklenn črepy znehodnotí. Takže z toho vyplýva, že keramika hoci nám pripomína sklo, nepatrí medzi sklo."
Matej Radačovský, 1.A: "Exkurzia do závodu Vetropack Nemšová bola zaujímavým okienkom do sveta výroby skla, ako aj jeho recyklácie. Na exkurzii sme prešli celým procesom, od triedenia odpadu, cez tavenie surovín, až po tvarovanie obalov a kontrolu kvality výrobkov - sklenených fliaš. Nielenže nám zamestnanci povedali o histórii závodu, ale dokonca nás pustili až priamo do továrne, kde sme mohli vidieť celý proces na vlastné oči. Niektorí žiaci dostali aj suvenír, vzorku fľaše."
Karin Macháčová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia Vetropack Nemšová a Old Herold Trenčín.