U nás na GVMS sa riadime heslom – všetko zlé je na niečo dobré. A tak aj na súčasnú pandemickú situáciu, ktorá „zatvorila“ našich študentov doma, reagujeme moderne, zábavne a kreatívne.
Naša škola už dlhšie spolupracuje s občianskym združením Post Bellum SK, ktoré okrem iného ponúka školám zážitkové aktivity, prostredníctvom ktorých sa žiaci základných, stredných aj vysokých škôl oboznamujú s našou históriou. A takéto zážitkové vyučovanie sme sa rozhodli využiť nasledujúce 2 piatky pre naše triedy sexta a 2.A. Jedno z nich sa už uskutočnilo (téma: Nežná zmena), druhé nás ešte čaká (téma: Iba sme sa narodili).
Princípom zážitkových workshopov je štruktúrovaná dráma, najmä hranie rolí – účastníci sa stávajú niekým iným a v koži niekoho iného sa pokúšajú vcítiť do jeho pocitov, simulovane prežívajú našu históriu a získavajú inú optiku nazerania na našu minulosť a veríme, že sa stávajú aj vnímavejšími voči tomu, čo sa deje v súčasnosti.
Tak napríklad žiaci sexty sa v piatok 27.11. stali obyvateľmi obyčajného bytového domu, členmi rodín socialistickej spoločnosti. V úvodnej fáze bolo ich úlohou spoznať jednotlivé osoby, ktoré budú v hernom príbehu vystupovať. V nasledujúcich blokoch workshopu sa dostávali do konfrontácie so spoločenskou realitou. Najskôr prostredníctvom vykreslenia atmosféry počas Sviečkovej manifestácie, neskôr cez oboznámenie sa s priebehom udalostí počas „Nežnej revolúcie“. Takto získali predstavu o tom, čo prežívali ľudia, ako sa cítili, aké mali túžby, aké predstavy mali o svete, živote na „Západe“ v kontraste s tým, čo zažívali „doma“. Na základe postáv, ktoré vo workshope predstavovali, sa zapájali aktívne do novembrových udalostí. Niektorí bojovali za zmeny v spoločnosti, iní obhajovali výdobytky socializmu a ďalší v obavách a strachu volili taktiku vyčkávania.
A čo hovorili na takúto formu samotní študenti?
Viktória Ducká:
Dnešný doobedný workshop nás veľmi milo prekvapil, pretože takto originálne spracovanie hravou formou, sme tu (počas Corony) ešte nemali a samozrejme sme sa naučili niečo nové, určite sme sa lepšie priučili vtedajšej situácii, mali sme šancu si odskúšať dialógy na vlastnú päsť. Hranie a vžitie do postáv nám umožnilo lepšie si zapamätať teoretickú časť. Laikovi by táto forma náuky otvorila oči a myslím si, že by všetkému oveľa viac porozumel ako zo samoštúdia alebo zo školy. Neboli to vôbec dlhé a nudné prednášky (sama som plánovala len ležať v posteli), ale naozaj ma to doslova postavilo na nohy a mala som po tomto naozaj chuť spraviť nejakú revolúciu. Veľmi kreatívne, moderné a zábavné spracovanie tejto témy a som rada, že som mohla byť jej súčasťou takže chválime prednášateľov a veľmi pekne ďakujeme.
Jana Poláčiková: Bolo to nápadité, kreatívne, atmosféra bola uvoľnená, bola to príjemná zmena, ďakujeme.
Michaela Bozalková: Bol to veľmi pekne strávený čas, niečo nové, obohacujúce. Pekne ste si poradili aj s týmto online režimom, ďakujeme.
PS. Zopár fotiek (snáď sa nám podarí získať aj video) prikladáme v prílohe a článok bude aktualizovaný aj po realizácii druhého workshopu 4.12. 2020
text, foto Mgr. Martin Cesnek
Do galérie Dištančné vyučovanie nemusí byť len o: „Halóóó, počujeme sa? Ste tam?“ boli pridané fotografie.