Náboj Junior 2019
28. 11. 2019Náboj Junior je medzinárodná matematicko-fyzikálna súťaž, v ktorej súťažia štvorčlenné tímy žiakov druhého stupňa základnej školy a osemročného gymnázia. Je to adrenalínová súťaž, pričom počas 120 minút sa tímy snažia vyriešiť čo najviac úloh. Úspech závisí od schopností jednotlivých členov, ale aj od efektívnej tímovej práce. Slová organizátorov: „V Náboji nejde o bezhlavú aplikáciu už nadobudnutých vedomostí. Úlohy vyžadujú istú dávku invencie a dôvtipu.“
Súťaž prebieha súčasne v rôznych súťažných mestách po celom Slovensku, Česku a Poľsku. V jednotlivých mestách sa súťaž vyhodnocuje osobitne, ale taktiež sa zostavuje záverečné poradie v jednotlivých krajinách, resp. medzinárodne. Náboj Junior prebehol 22. novembra 2019. Tím našej školy súťažil v Trnave, v zložení: Matej Královič a Filip Stranovský z kvarty, Martin Klementis a Alex Stanko z tercie.
Chlapci sa umiestnili na výbornom treťom mieste spomedzi 24 tímov v súťažnom meste Trnava. V rámci Slovenska dosiahli 83. miesto zo 433 súťažných tímov. V medzinárodnom meradle máme 227. miesto z 905 tímov. Krásne výsledky!
Našim gymnazistom srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy. Prajeme im mnoho úspechov v štúdiu i v ďalších súťažiach.
PaedDr. Zuzana Hlavatá
Do galérie Náboj Junior 2019 boli pridané fotografie.
30 rokov slobody
24. 11. 2019Zážitkové vyučovanie je modernou formou, ako si žiaci a študenti prostredníctvom vlastného prežívania zapamätajú učivo čo najlepšie. My sme túto metódu zvolili pri skúmaní histórie nášho štátu. 30 rokov slobody , ktoré sme oslávili 17.11.2019 sme si pripomenuli o deň neskôr na našej škole. Triedam sme mesiac dopredu zadelili témy, ktoré mali svojim spolužiakom kreatívne, ale objektívne odprezentovať . Metódu výstupu si mohla zvoliť trieda, podľa vlastného uváženia. Všetci sa svedomito pripravili, a preto sme tento deň miesto pasívneho prijímania výkladu, so zatajeným dychom očakávali , čo si na nás jednotliví zástupcovia tried pripravili. Trieda príma a sekunda nám priblížili, ako sa komunisti „nabúrali“ do hláv detí. Oblečení v pionierskych rovnošatách nám predstavili iskričky, pionierov, ich pozdravy či dokonca i piesne a veľkolepé spartakiády. Zohnali si pionierske odznaky , preukazy, staré učebnice, čínske či plniace perá, ale aj vkladnú knižku mladého pioniera. Triedy tercia a kvarta nás oboznámili s bežným životom socialistického spotrebiteľa. Jeho úskaliami pri nakupovaní, o fenoméne TUZEX a podpultovom predaji, obliekaní, bývaní či telefonovaní. Najnovšie smartfóny vie ovládať dnes každý škôlkar, avšak s výdobytkami, ktoré nám táto skupina poukazovala, by sa zapotil i nejeden maturant. Kvinta a 1.A mala pre nás nachystané voľby. Vyskúšali sme si všetci zahlasovať za poslancov do Národného zhromaždenia, avšak celé voľby boli iba fraškou. Žiadna anonymita, pluralita, len nátlak, zastrašovanie a 100 % účasť. 2.A spolu so sextou si pre nás pripravili osobné príbehy ľudí z ich okolia. Dozvedeli sme sa, ako boli vypočúvaní príslušníkmi ŠTB, ktorí dokonca striehli aj v tejto miestnosti na našich podozrivých spolužiakov. Bolo až neuveriteľné počúvať, ako sa niekto nemohol dostať na vysnívanú školu (nie z vlastnej viny), iný nesmel ísť do kostola. Cestovanie za hranice, vyjadrenie vlastného názoru, pravdivé informácie v novinách či ísť na zhromaždenie? Nemysliteľné. Posledným stanoviskom bol November 1989, ktorý nám priblížili triedy 3.A a septima. Krátkou tvorivou dramatizáciou poukázali na to, ako končili ľudia, ktorí si dovolili nielen slovne kritizovať, ale aj transparentmi nabádať ostatných na preukazovanie nespokojnosti s vtedajším režimom. Predstavili nám deň po dni, ako sa menil režim i ktoré piesne sa stali hymnou námestí.
Súčasťou tohto dňa bola i fotografická výstava My sme 89, ktorej organizátorom je OZ alebo.co, realizovaná vďaka podpore TTSK. Predstaviť nám ju prišla naša oktavánka Lucia Tomčányiová, ktorá stála pri jej zrode . Študenti sa tak mohli oboznámiť s ľuďmi, ktorí sa spolupodieľali na protestoch v Trnavskom či Bratislavskom kraji, alebo sa ich nepriamo dotýkali.
Cieľom celého zážitkového vyučovania bolo objektívne zachytiť nedávnu dobu, o ktorej nám rozprávajú starí rodičia, ale nám sa javí už na míle vzdialená. Ide o dôležitú kapitolu z dejín, ktorú je potrebné pripomínať, aby sa mladej generácii dostalo do povedomia, že sloboda vôbec nie je samozrejmosťou, hoci patrí k najdôležitejším hodnotám ľudstva. Pripomínať nám všetkým, že slobodu treba chrániť a citlivo vnímať, ak o ňu ktokoľvek prichádza. A to je výzva i pre modernú, už slobodnú a demokratickú spoločnosť.
Mgr. Ľubica Štefáková
Do galérie 30 rokov slobody boli pridané fotografie.
24
Športom pre Červené stužky
22. 11. 2019Dňa 20.11. sa na našej škole uskutočnil volejbalový turnaj v rámci kampane „Športom pre Červené stužky“. Turnaja sa zúčastnilo 5 mix družstiev, ktoré si navzájom zmerali sily a hrali systémom „ každý s každým“. Víťazmi turnaja sa stalo družstvo učiteľov. Druhé miesto obsadilo družstvo sexty + 2.A a tretie miesto si vybojovalo družstvo oktávy.
Aj takouto formou sme podporili kampaň boja proti AIDS.
Mgr. Lenka Sopčáková
Do galérie Športom pre Červené stužky boli pridané fotografie.
68
Stretnutie s Grigorijom Mesežnikovom
22. 11. 2019Inštitút pre verejné otázky (IVO) je nezávislou mimovládnou organizáciou, ktorej cieľom je analyzovať spoločenské, politické, ekonomické, kultúrne a ďalšie otázky verejného záujmu a zverejňovať zistené skutočnosti.
Prezident tejto organizácie a významný slovenský politológ Grigorij Mesežnikov sa stretol so skupinou študentov 3. a 4. ročníkov na pôde našej školy, aby s nimi vďaka Nadácii Konrada Adenauera diskutoval o občianskej spoločnosti.
V úvode prešiel krátkou históriou nášho štátu a poukázal na to, v čom vidí našu silu. Zdôraznil študentom, ako veľmi je dôležité pripravovať občanov na aktívnu participáciu a tým dokázať ovplyvniť kroky verejných činiteľov a samotný vývoj politiky. Aj keď sa vyslovil, že Slovensko je víťazom 20. storočia, sám si našu krajinu presne 17.11.1989 predstavoval niekde inde. Každý z nás musí dobrovoľne, vlastným úsilím prispieť k demokracii a odstráneniu „kleptokracie“, ktorá sa u nás tak veľmi rozpína.
V závere odpovedal študentom na ich otázky týkajúce sa protestov, politických strán, odstránení korupcie či samotnej vízie pre Slovensko. Je nevyhnutné otvárať s mladými ľuďmi tieto dôležité témy, podporovať ich kritické myslenie a demokratické hodnoty, aby neskôr ako občania mali záujem a návyky organizovania sa do rôznych zmysluplných iniciatív, ktoré pomôžu posunúť Slovensko smerom k overeným konštantám európskej civilizácie a kultúry.
Mgr. Ľubica Štefáková
Do galérie Stretnutie s Grigorijom Mesežnikovom boli pridané fotografie.
Innovation Camp - Banka budúcnosti
20. 11. 2019Innovation Camp je projektom organizácie JA Slovensko. 13. októbra sa uskutočnil v spolupráci s Nadáciou Slovenskej sporiteľne v rámci programu Viac ako peniaze. Aké zameranie mali mať účastníci? Odpoveď je jednoduchá, ale ukrýva veľa. Žiak, ktorý vstúpil do budovy Slovenskej sporiteľne musel zabudnúť na neistotu a nechať priestor vlastnej kreativite.
Našej spomínanej vlastnosti otvorili organizátori dvere už pri teambuildingovej úlohe. Špagety, lepiaca páska, nožnice, špagát. Kto postaví najvyššiu vežu s marshmallow na vrchu? Oťukali sme sa, zoznámili a nasmiali pri šialených nápadoch či pádoch našich stavieb. Veselá rozcvička predtým, než bola ohlásená výzva: Banka budúcnosti. Zapli sme počítače, otvorili ústa a sypali nápady. Na pomoc prišla konzultantka alebo konzultant, spomaľovač futuristických plánov. V niektorých prípadoch práve ich šíriteľ :D. K dispozícii tak bol každému tímu jeden špecialista. Veľakrát nás uviedol do obrazu, zistili sme, koľko vymožeností dnešná banka už ponúka. Keďže sme o inovatívnych zmenách pripravovali prezentáciu a ich riešiteľnosť vysvetľovali v poznámkach, tri hodiny tvorivého času utekali veľmi rýchlo. Prišiel čas prezentovania, 10 tímov základných škôl bolo oddelených od rovnakého počtu stredných. Z pohľadu pozorovateľa uznávam, že všetci pracovali jedinečne a usilovne. Hologramy, roboti, relaxačné čakacie zóny, čipy či hodinky, to všetko bolo výsledkom spoločnej práce. Pri zákerných otázkach poroty sme my, reprezentanti GVMS, a to Viktória Dudonová, Kamila Drábiková, Terézia Rišková, Terézia Markusková a Daniel Zavarský ani raz nezaváhali. Práve preto Viktóriin tím obsadil krásne 3. miesto, Danielov obdivuhodné 2. miesto.
Ako súťažiaca v mene nás všetkých ďakujem p. profesorke Štefákovej, ktorá nás celý deň sprevádzala, za príležitosť osobného rozvoja. Ďakujem tomuto projektu za šancu ocitnúť sa za stolom s tínedžermi z každého kúta Slovenska. Ďakujem organizácii JA Slovensko a Slovenskej sporiteľni za profesionálny prístup, ktorý nás obohatil o krízové myslenie a o ďalšie poznatky.
Terézia Markusková, kvarta
Do galérie Innovation Camp - Banka budúcnosti boli pridané fotografie.
5
Rozhoduj o Európe
20. 11. 2019Rozhoduj o Európe je projekt, ktorý už niekoľko rokov umožňuje študentom na vlastnej koži zažiť, aké je to zasadať vo vybraných inštitúciách EÚ.
V budove VÚC v Trnave sme sa stretli mnoho mladých ľudí z rôznych kútov trnavského kraja, aby sme si spoločne vyskúšali niečo nové.
Začali sme už od rána a ako prvé nám koordinátori v krátkosti vysvetlili princípy fungovania EÚ. Hneď na to sme sa rozdelili do dvoch inštitúcií – Európska rada a Európsky parlament. Spoločne sme mali prísť k jednotnému návrhu konkrétneho nariadenia.
Po dlhých hodinách plných diskusií a argumentov sme nakoniec odhlasovali konečnú verziu. V závere na nás čakali ešte traja vzácni hostia – vicežupan trnavského kraja pán Marek Neštický, pani Petronela Ďuranová z oddelenia medzinárodných vzťahov a pán Ján Raclavský z občianskeho sektoru, s ktorými sme vo veľmi príjemnej atmosfére hovorili o nápadoch na zlepšenie, ale aj ako povzbudiť mladých k aktívnemu občianstvu.
Pre mňa osobne to bol naozaj deň plný dojmov, a nielen pretože som spoznala nových ľudí, no hlavne som mala možnosť zažiť, aké náročné vie byť, keď si sadne 28 ľudí a potrebujú sa na niečom zmysluplnom zhodnúť. Takisto som bola nútená argumentovať, myslieť naozaj konštruktívne a bez emócií. No a už len prečítať si celé nariadenie a pochopiť jeho znenie bola naozaj výzva. Vďaka tomuto regionálnemu stretnutiu si v januári sadnem do pomyselných parlamentných lavíc opäť, avšak už na celoslovenskej úrovni.
Eva Ďuricová, septima
Do galérie Rozhoduj o Európe boli pridané fotografie.
Opäť sme vyrábali záložky
19. 11. 2019Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne každoročne vyhlasujú česko-slovenský projekt pre základné školy a osemročné gymnáziá Záložka do knihy spája školy. Tento rok s podtitulom List za listom – baví ma čítať.
Cieľom projektu je nadviazanie kontaktov medzi školami a žiakmi prostredníctvom výmeny záložiek. Aj naši študenti prímy, sekundy, tercie a kvarty sa do projektu pravidelne zapájajú. Tento rok ich bolo 51. Doma vytvárali záložky a mohli využiť svoju kreativitu a spropagovať knihy, ktoré radi čítajú. Vyrobili krásne záložky rôznou technikou a rôznych tvarov. Našou partnerskou školou na tento rok sa stala Akademia gymnázium, základná škola a materská škola Brno.
Za ochotu zapojiť sa do projektu im patrí veľká vďaka.
Mgr. A. Ujlacká
Do galérie Opäť sme vyrábali záložky boli pridané fotografie.
7
iBobor 2019 - úspešní riešitelia
14. 11. 2019Našu školu v tomto školskom roku reprezentovalo v celoslovenskej informatickej súťaži iBobor 45 žiakov.
Súťaž prebiehala v termíne 11. - 14. novembra 2019 v týchto kategóriách:
- pondelok 11. novembra od 9:30 do 13:30 Kadeti (8. a 9. ročník ZŠ, tercia, kvarta),
- utorok 12. novembra od 9:30 do 13:30 Seniori (3., 4. a 5. ročník SŠ, septima, oktáva),
- streda 13. novembra od 9:30 do 13:30 Benjamíni (6. a 7. ročník ZŠ, prima, sekunda),
- štvrtok 14. novembra od 9:30 do 13:30 Juniori (1. a 2. ročník SŠ, kvinta, sexta)
Výsledky - úspešní riešitelia:
kategória Benjamín
Lukas Stanko, sekunda, 66,68 bodov, 97. percentil
Artur Lopašovský, prima, 61,68 bodov, 94. percentil
Alexander Baran, prima, 60,02 bodov, 92. percentil
Max Gerhát, sekunda, 57,35 bodov, 90. percentil
Aleš Gabriel, sekunda, 56,02 bodov, 88. percentil
Ivana Javorová, prima, 54,69 bodov, 86. percentil
Lukáš Laščiak, prima, 52,02 bodov, 82. percentil
kategória Kadet
Adriana Skutilová, kvarta, 73,34 bodov, 99. percentil
Peter Michal, kvarta, 68,34 bodov, 97. percentil
Matej Královič, kvarta, 68,01 bodov, 97. percentil
Karol Kilian, kvarta, 62,68 bodov, 93. percentil
Martin Klementis, tercia, 61,35 bodov, 91. percentil
Filip Stranovský, kvarta, 58,68 bodov, 88. percentil
Juraj Kyseľ, tercia, 56,01 bodov, 81. percentil
Nicole Iracká, tercia, 54,68 bodov, 80. percentil
kategória Junior
Marek Hába, sexta, 80,00 bodov, 100. percentil
Klára Ištoková, sexta, 73,34 bodov, 98. percentil
Lucia Holíková, sexta, 69,34 bodov, 96. percentil
Matúš Ondruška, sexta, 68,01 bodov, 94. percentil
kategória Senior
Martin Siska, 4. A, 62,00 bodov, 96. percentil
Tomáš Syseľ, 3. A, 56,02 bodov, 92. percentil
Samuel Šulka, 3. A, 50,69 bodov, 88. percentil
Tomáš Klostermann, septima, 50,34 bodov, 86. percentil
Všetkým žiakom ďakujeme za reprezentáciu školy a úspešným riešiteľom blahoželáme!
Celoslovenské štatistiky:
V pondelok súťažilo 17 530 Kadetov, úspešných riešiteľov bolo 4 968 (28,3%), maximum bodov dosiahli 65.
V utorok súťažilo 4 314 Seniorov, úspešných riešiteľov bolo 608 (14,1%), maximum bodov dosiahli 9.
V stredu súťažilo 21 456 Benjamínov, úspešných riešiteľov bolo 4 897 (22,8%), maximum bodov dosiahli 33.
Vo štvrtok súťažilo 7 994 Juniorov, úspešných riešiteľov bolo 2 646 (33,1%), maximum bodov dosiahli 90.Karin Macháčová
Do galérie iBobor 2019 boli pridané fotografie.
Exkurzia v ESETe
13. 11. 2019Vo utorok 12. novembra 2019 žiaci 3. ročníka technického modulu opäť navštívili vo svete veľmi známu a úspešnú firmu Eset, ktorej globálna centrála sídli v Bratislave v Aupark Tower, na 16. poschodí.
Vznik firmy a jej zameranie nám predstavil senior výskumník spoločnosti ESET, Peter Košinár, ktorý sa venuje prevažne analýze cielených útokov a kryptoanalýze. Informoval nás o kybernetických hrozbách a ochrane pred nimi, aký potenciál má aj vo vývoji antivírového softvéru umelá inteligencia. Dozvedeli sme sa čo je reverzné inžinierstvo a kde môžu všeci študenti FIIT, FEI a MatFyz povinne voliteľný predmet Reverzné inžinierstvo navštevovať.Zaujímavosti:
- Spoločnosť dostala názov podľa starovekej egyptskej bohyne a zázračnej liečiteľky Eset
- NOD - názov softvéru vznikol z názvu veľmi známeho seriálu Nemocnica na okraji disku
- Prvý vírus, ktorý v roku 1987 objavili Peter Paško a Miroslav Trnka, zakladatelia spoločnosti ESET, dostal názov „Vienna“.
Návšteva firmy Eset študentom pootvorila "dvere" do sveta technológií, do sveta, kde sú vedomosti a schopnosti vysoko cenené, hodnotené a žiadané. Motivácia je veľká.
Medzi HR zamestnancov patrí aj absolventka nášho gymnázia Barbora Bírová, ktorá nás počas celej exkurzie sprevádzala. Ďakujeme za túto príležitosť.
Karin Macháčová
Do galérie Exkurzia v ESETe boli pridané fotografie.
Workshop - Geogebra vo vyučovaní matematiky na ZŠ
13. 11. 2019Oslovení pedagógovia nielen našej školy prijali pozvanie dňa 07. novembra 2019 na workshop „Geogebra vo vyučovaní matematiky na ZŠ“, ktorého cieľom bolo zoznámiť pedagógov s funkciami tohto softvéru a ukázať jeho možnosti využitia vo vyučovaní matematiky.
Geogebra je podporným nástrojom nielen na výučbu geometrie a planimetrie, ale možno ju využiť i v téme Funkcie či Riešenie rovníc. Umožňuje vytvoriť dynamické grafické prezentácie matematických pojmov a súvislostí, ktoré učiteľ môže použiť predovšetkým v takých partiách matematiky, kde je na porozumenie problematiky potrebné vytvoriť si správnu predstavu daného pojmu. V prípade využitia softvéru pri konštrukcii, ak na jednotlivé kroky konštrukcie použijeme vhodné nástroje a dodržíme správny postup, konštrukcia je presná. Odstráni sa problém nepresnosti rysovania na papier a vyučovací čas je tak efektívne využitý len na pochopenie samotnej podstaty konštrukcie.
Veľkou výhodou programu Geogebra je jeho dostupnosť. Patrí do skupiny tých, ktoré sú zdarma a teda je dostupný nie len pedagógom ale aj ich žiakom, je dostupný nielen pre počítačové zariadenia, ale aj pre mobilné telefóny, čo je v súčasnej dobe obrovská výhoda.
Dostupnosť softvéru na www.geogebra.org
PaedDr. Karin Macháčová
Do galérie Workshop - Geogebra vo vyučovaní matematiky na ZŠ boli pridané fotografie.
2
Gymnazisti a Nežná revolúcia
13. 11. 2019Školský rok 2019/20 nám o.i. ponúka 2 jubileá. 30. výročie Nežnej revolúcie a 100. výročie založenia SND. Naši študenti si obe pripomenuli návštevou divadelného predstavenia „Dnes večer nehráme“ práve v tejto jubilujúcej inštitúcii divadelnou hrou, ktorá im priblížila úplné začiatky revolúcie ´89 a úlohu hercov v nej.
Veľká sála bola plná študentov, ktorých vek dosahoval sotva polovicu výročia revolúcie, a preto bolo pre ostatných dospelých a určite aj hercov zaujímavé sledovať ich reakcie. Pred ich očami sa (tentokrát) odohral dej, ktorý sa pred 30 rokmi pred zrakmi ich rodičov neodohral… Lebo herci sa vtedy rozhodli nehrať, aby tak vlastne zohrali snáď ich najväčšie roly ich života – hlásnikov demokracie.
Študenti videli, že vtedajšie rozhodnutie hercov vzoprieť sa zlu, bojovať za slobodu, stáť na čele protestov nebolo jednoduché. A tiež, že tento zápas nebol a nie je jednorazovou udalosťou, ale že demokraciu a slobodu si treba brániť vždy, keď mocipáni tohto sveta budú tieto hodnoty svojím konaním ohrozovať.
Keďže hra bola bez prestávky, po predstavení sme sa boli najesť v Eurovei a pokochať sa jesennými farbami pozdĺž nábrežia Dunaja.
Pridanou hodnotou hry a naozaj ojedinelou šancou bolo aj vopred dohodnuté, poobedné sprevádzanie útrobami Novej budovy SND samotnou dramaturgičkou tejto hry, p. Miriam Kičiňovou, ktorá nám umožnila prezrieť si divadlo z tej druhej strany – za oponou. Ochotne, milo a rada odpovedala na otázky študentov 2.A a sexty či už k samotnej hre, alebo týkajúcich fungovania a významu priestorov a zariadení, ktoré okolo seba videli.
foto a text Mgr. Martin Cesnek
Do galérie Dnes večer nehráme boli pridané fotografie.
5
Letné dobrodružstvo vďaka EU
12. 11. 2019Všetko to začalo jednoduchým vyplnením krátkeho dotazníka. Pár otázok s jednoznačnou odpoveďou a možno ešte trošku šťastia. V máji sme sa aj s mojím spolužiakom Nikolasom dozvedeli tú super správu: v auguste vyrážame na trip po Európe.
Áno, vyhrali sme cestovanie vlakom zadarmo. Spolu sme spoznali Paríž a Berlín. Keď človek letí, nevie si naplno užiť okolitú krajinu, keďže je 10 kilometrov nad zemou. Výlet vlakom je niečo úplne iné. Vidíte ako sa okolitá krajina mení, stromy sa menia na polia a polia na maličké dedinky. Naše cesty sa neskôr rozdelili a ja som pokračoval sám a spoznal týmto spôsobom takmer celé Španielsko.
Európska únia takto rozdáva lístky viackrát do roka a preto každému, kto má trochu odvahy a pár túlavých topánok odporúčam skúsiť šťastie. Tri týždne v zahraničí, v tandeme aj sólo, spoznávanie nových krajín, kultúr a ľudí, to všetko bolo jedno veľké dobrodružstvo. Lepšie letné prázdniny si možno ani neviem predstaviť.
Marek Matušica, oktáva
Ako na to?
Všetci uchádzači musia k 31. decembru 2019 dovŕšiť vek 18 rokov, musia byť občanmi EÚ a byť pripravení vydať sa na cestu v trvaní najviac 30 dní.
Záujemcovia sa môžu prihlásiť prostredníctvom Európskeho portálu pre mládež - https://europa.eu/youth/EU_sk
Úspešní uchádzači budú môcť cestovať individuálne alebo v najviac päťčlennej skupine.
Ďalšie bonusy!
V prípade záujmu budú mať účastníci iniciatívy DiscoverEU na svojich cestách možnosť zapojiť sa do rôznych organizovaných podujatí. Aktivity v rámci tejto iniciatívy majú každý rok osobitnú hlavnú tému, ktorá je spojená s prioritami Európskej únie. Témou na rok 2019 je „Učiť sa o Európe", na budúci rok ňou bude „Udržateľná zelená Európa".
Takže milí gymnazisti, nasledujte príklad Mareka a Nikolasa. Jazykovo zdatní ste, vedomosti máte tiež, preto prajem veľa šťastia.
Mgr. Zuzana Šupová
Do galérie Letný trip vďaka EU boli pridané fotografie.
Navštívili sme Mesto robotov
11. 11. 2019Triedy sexta a II.A navštívili závod Volkswagen a Mesto robotov v rámci Týždňa vedy a techniky. V roku 1991 bola založená firma Volkswagen Bratislava, ktorá sa po úplnom odkúpení firmy BAZ (Bratislavské automobilové závody) premenovala na Volkswagen Slovakia. Zo začiatku sa v Bratislave vyrábali len autá Volkswagen Passat a Golf a firma začínala s približne 250 pracovníkmi. Firme sa darilo a rýchlo sa rozrastala. Teraz vo Volkswagen Slovakia pracuje približne 13000 ľudí a vyrábajú sa tam autá ako napr. Audi Q8. Pod firmu Volkswagen patria rôzne značky - Audi, Porsche,Škoda, Seat, Bugatti,Lamborgini,Scania,Man,Ducatti a i.
Areál firmy v Bratislave tvorí viacero hál, ako napríklad lisovňa, kde sa lisujú kovové časti a aj testovacia dráha. My sme sa išli pozrieť do zvarovne a do haly na výrobu agregátov, kde sme mohli vidieť ako montujú dokopy podvozok, motory a prevodovky, v zvarovni ako zvárajú karosériu. Zvarovňa je z 80-tich percent automatizovaná pre bezpečnosť.
Po exkurzii vo Volkswagene sme sa išli pozrieť do Mesta robotov, je to výstava múdrych robotov v Avione. Síce to bolo skôr určené pre menšie deti, ale aj my sme si tam našli svoje, napríklad mohli sme si vyskúšať virtuálnu realitu alebo sa porozprávať s nejakým robotom.
Na tejto exkurzii sme sa dozvedeli mnoho nového a aj sme sa zabavili.
Klára Ištoková
Do galérie Mesto robotov boli pridané fotografie.
5
Naučme sa chrániť si svoje súkromie
11. 11. 2019V rámci Týždňa vedy a techniky zavítal na našu školu bývalý študent Mgr. Matej Šalmík, dnes riaditeľ Odboru vzdelávania, podpory a medzinárodnej spolupráce Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT na Národnom bezpečnostnom úrade.
Matej svojou prezentáciou predstavil svoju prácu a svoje skúsenosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Oboznámil študentov s technikami sociálneho inžinierstva, predviedol ukážky phishingu.
Predstavil rôzne formy kybernetických útokov, poradil ako predchádzať takýmto útokom, ako zaheslovať svoje počítače, ake sú vhodné heslá, ako majú nakladať s citlivými údajmi.
V závere sa venoval úlohám Národného centra kybernetickej bezpečnosti.
RNDr. Zuzana Šalmíková
Do galérie Naučme sa chrániť si svoje súkromie boli pridané fotografie.
3
Navštívili sme Hubert v Seredi
7. 11. 2019Postrehy našich študentov:
5. novembra 2019 sme sa my, nádejní chemici pod vedením pani učiteľky Černej, v rámci Týždňa vedy a techniky zúčastnili exkurzie v spoločnosti Hubert. Spoločnosť vznikla v roku 1825 ako prvá mimofrancúzska fabrika na výrobu šumivého vína so sídlom na Radlinského ulici v Bratislave. Firmu neskôr odkúpila práve rodina Hubertovcov, ktorá ju zveľadila a preslávila. Už v roku 1842 získal podnik významné ocenenia a neskôr aj zlatú medailu za chuť, čistotu a kvalitu. Na Slovensku je najväčším výrobcom sektov a do portfólia mu pribudlo aj Karpatské brandy.
Mali sme jedinečnú možnosť nahliadnuť do priestorov celého diania, pričom prehliadku sprevádzal výklad odborníka – absolventa nášho gymnázia. Z recepcie, kde nás vybavili ochranným odevom, sme sa presunuli do priestorov so sudmi vyrobenými z kvalitného dubového dreva, v ktorých prebieha päťročný proces dozrievania Karpatského brandy. Pokračovali sme obhliadkou kvasných tankov, tankov s muštom a plniacej linky, kde nám boli priblížené rozdiely a procesy štyroch výrobných metód – tradičná metóda zrenia vo fľaši, metóda zrenia vo veľkoobjemových nádržiach charmat, metóda transvals, v závere ktorej sa víno ešte filtruje a metóda asti, pri ktorej sa do vína nepridáva cukor.
Na záver sme navštívili zrekonštruované laboratórium so špičkovým vybavením, ktoré prispieva k vysokej kvalite, hygiene a umožňuje zvýšenú realizáciu moderných analytických metód vín, muštov aj liehovín. Navyše prináša automatizáciu procesov a jednoduchú obsluhu.
Exkurzia nás skutočne obohatila, priblížila nám celý proces a obtiažnosť výroby.
Chlebíková, Mečochová, 4.A.
RNDr. Černá Iveta
Do galérie Navštívili sme Hubert v Seredi boli pridané fotografie.
6
Ako sa zbaviť okuliarov? prednáška MUDr. Zuzany Horváthovej
5. 11. 2019TVT odštartoval.....
V pondelok 4.11.2019 sme začali prvou prednáškou z oblasti biológie a prinášame Vám ohlasy našich študentov. Prišli sa poučiť aj žiaci zo ZŠ a občania Serede.
Počas týždňa vedy a techniky sme sa tento rok zúčastnili prednášky MUDr. Z. Horváthovej. Na túto prednášku bola veľmi vhodne a kvalitne vybraná téma - zrak. Je to jeden z najdôležitejších zmyslov človeka, pretože ho človek používa každý deň bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. Drvivá väčšina populácie má práve so zrakom problémy, čo považujem za veľmi limitujúce a obmedzujúce. Svoju bezmocnosť si uvedomíme až vtedy, keď sa na našom zraku objavia zmeny a nemáme možnosť ho využívať v plnom rozsahu. Vysoko si ceníme, že nám túto problematiku prišla osvetliť úspešná absolventka nášho gymnázia. Pani doktorka nám vyzdvihla uplatnenie základov nadobudnutých na našej škole. Oboznámila nás o poznatkoch nadobudnutých počas klinickej praxe, technických vymoženostiach modernej doby v očnej chirurgii, možnostiach korekcii chýb oka a dnešnej očnej medicíny. Dozvedeli sme sa, že medzi najbežnejšie refrakčné chyby oka patria krátkozrakosť (myopia) - dobré videnie na krátke vzdialenosti, no rozostrene do diaľky, ďalekozrakosť-ostré videnie do ďaleka, ale rozmazane do blízka a astigmatizmus-znížená ostrosť blízkych aj ďalekých predmetov. Medzi ďalšie závažné ochorenia patria sivý a zelený zákal. Získali sme vedomosti o využití laseru pri odstraňovaní poškodení oka, jeho výhody a nevýhody. Veľmi nás zaujalo, ako rýchlo - priam míľovými krokmi vyspela práve táto oblasť medicíny. Napríklad náš otec od detstva trpel vrodenou vadou oka - astigmatizmom a po laserovej operácii sa mu skvalitnil život v mnohých aspektoch. Za zvlášť zaujímavé považujeme aj to, že toto vrodené poškodenie bolo v minulosti neliečiteľné avšak moderné technológie natoľko pokročili, že i toto vtedy “nemožné”, sa stalo bežným, uskutočniteľným a ambulantným. Taktiež nás zaujala aj veľmi krátka doba rekonvalescencie a takmer žiadne obmedzenia po zákroku. Mali sme možnosť nahliadnuť do procesu operácie pomocou výstižných obrázkov a reálnych videí z operačnej miestnosti. V prezentácii boli obsiahnuté aj fotky použitých prístrojov a pomôcok a pani doktorka nám podrobne a konkrétne vysvetlila rozdiely medzi typmi šošoviek a primeranosť ich použitia. Myslím si, že pani doktorka rozprávala veľmi zaujímavo, viedla pútavú debatu a na všetky otázky vedela erudovane odpovedať. Táto prednáška mala veľký úspech nielen u študentov , ktorí by sa v budúcnosti chceli tejto problematike viac venovať, ale aj širokej verejnosti, ktorá sa jej zúčastnila. Vysoko kladne hodnotíme výklad pani doktorky Horváthovej, pretože to považujeme za veľmi pozitívnu spätnú väzbu absolventa GVMS.
Karin a Laura Matišíkové, oktávaV rámci týždňa vedy a techniky sme mali prednášku zameranú na tému očné lekárstvo. Prednášajúca bola MUDr. Z. Horváthová, ktorá je bývalá absolventka nášho gymnázia. Prednáška niesla názov ,, Ako sa zbaviť okuliarov?" Mne sa osobne najviac páčilo, koľko mala MUDr. Horváthová vedomostí v tejto oblasti a že vždy vedela pohotovo reagovať na naše otázky. Priniesla si so sebou prezentáciu, ktorá obsahovala nielen zaujímavé obrázky, ale aj priamo videá z rôznych očných zákrokov. Tieto videá nám mohli priblížiť, ako naozaj taká operácia oka vyzerá. Oboznámila nás s mnohými pojmami ako napr. krátkozrakosť, ďalekozrakosť, sivý zákal, zelený zákal a mnohé ďalšie. Vysvetľovala nám, aká je technika v medicíne dôležitá a ako z roka na rok napreduje. Keďže sama raz chcem ísť študovať medicínu ,tak táto prednáška bola pre mňa naozaj poučná.
Barbora Beňová, oktávaRNDr. Iveta Černá
Do galérie "Ako sa zbaviť okuliarov?" prednáška MUDr. Horváthovej Z. boli pridané fotografie.
7
Týždeň vedy a techniky
16. 10. 2019podrobnosti o akciách v rámci Týždňa vedy a techniky na našej škole si prečítajte TU
Prednáška Ako sa zbaviť okuliarov
Prednáška Naučte sa chrániť si svoje súkromie
RNDr. Zuzana Šalmíková
OFFICE 365 aj pre žiakov a učiteľov našej školy
28. 10. 2019Využili sme ponuku firmy Microsoft aktivovať produkt Office 365 Education, na ktorý majú nárok všetky školské inštitúcie schválené Ministerstvom školstva SR a ktorý umožňuje žiakom a učiteľom školy využívať online vybrané produkty firmy Microsoft (word, excel, powerpoint,...)
Viac informácii na: https://office365ka.sk/
Bližší zoznam ponúkaných služieb: https://www.microsoft.com/sk-sk/microsoft-365/academic/compare-office-365-education-plans?rtc=1&activetab=tab%3aprimaryr1
Pre prístup k vybraným online aplikáciám je na stránke školy odkaz: Office 365
Pre prístup k emailovej schránke žiakov a učiteľov školy je na stránke školy odkaz: Pošta
Prístupové údaje (meno a heslo) dostane každý žiak školy osobne.
Karin Macháčová, koordinátor informatizácie